Certyfikat SSL – czym jest kłódeczka przy adresie strony WWW?

Bezpieczeństwo w sieci jest niezwykle ważne zarówno dla przeglądających witryny, jak i ich właścicieli. Zabezpieczone strony zyskują zaufanie użytkowników i tym samym cieszą się większą popularnością. Każda osoba korzystająca z sieci, powinna dowiedzieć się, czym jest certyfikat SSL, której znakiem jest kłódeczka przy adresie strony WWW.

Czym jest certyfikat SSL i dlaczego warto go mieć?

Obecnie istnieje trudna do wyobrażenia liczba stron internetowych – niektóre z nich należą do ogromnych korporacji, marek i firm, które cieszą się zaufaniem użytkowników; inne natomiast zakładane są przez liczne, małe biznesy, organizacje, a nawet osoby prywatne. Wszystkie powinny jednak być odpowiednio zabezpieczone, co więcej, właściwe zabezpieczenie witryny wpływa również pozytywnie na postrzeganie właściciela strony.

Jednym z najważniejszych i najpopularniejszych sposobów zabezpieczeń jest uniwersalny certyfikat SSL, który stosuje się na całym świecie, niezależnie od rodzaju protokołu aplikacyjnego. Dzięki temu certyfikat SSL pozwala na zabezpieczenie nie tylko typowych stron www, lecz także miejsc w sieci takich jak poczty elektroniczne. Certyfikat SSL jest ponadto bardzo istotny i najczęściej używany przy zabezpieczaniu transakcji internetowych – to właśnie on zapewnia użytkownikom bezpieczeństwo przy zakupach online albo podczas wykonywania przelewów w bankowości internetowej.

Czym właściwie jest certyfikat SSL? To protokół sieciowy, który zapewnia możliwość szyfrowania informacji przesyłanych poprzez sieć internetową. Obecnie jest standardem na stronach internetowych, który zapewnia poufność w transmitowaniu danych.

Co oznacza kłódeczka przy adresie strony WWW?

Ze względu na certyfikat SSL widzimy wspomniane kłódeczki, które informują nas o tym, czy zabezpieczenie strony jest aktualne i sprawne. Jeśli wszystko jest w porządku, na stronie wyświetla się szara lub zielona kłódka – informuje nas o tym, że adres strony i aktualnie odwiedzana witryna są ze sobą tożsame, przez co internauta wie, że nikt nie przechwycił jego ruchu w sieci. Warto zwracać na to uwagę szczególnie wtedy, gdy poprzez stronę przesyłane są loginy i hasła albo dane poufne takie jak PESEL czy dane karty bankowej.

Jeśli pojawi się tam z kolei szara kłódka z żółtym trójkątem, oznacza to, że strona jest jedynie częściowo zabezpieczona. Korzystanie z niej np. w celu przeczytania artykułu nie jest niczym niewskazanym, na takich witrynach nie należy jednak podawać żadnych ważnych haseł lub innych danych. W przypadku zaś, gdy szara kłódka jest przekreślona czerwoną linią lub krzyżykiem, mamy do czynienia z błędami w certyfikacie witryny – wówczas istnieje możliwość, że witryna została przechwycona lub ważność certyfikatu wygasła,a wtedy korzystanie z niej może być niebezpieczne. W takim przypadku z witryną nie należy dzielić się żadnymi informacjami.

O czym jeszcze pamiętać, jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo w internecie?

Certyfikat SSL nie tylko zwiększa poczucie bezpieczeństwa użytkowników strony internetowej, lecz także wpływa pozytywnie na opinię o firmie lub marce, do której należy strona. Zarówno z perspektywy użytkownika internetu, jak i osoby budującej internetową stronę swojej firmy, istotne są także inne aspekty, które pomagają zachować bezpieczeństwo w internecie.

Przede wszystkim należy dbać o bezpieczeństwo haseł i używać logowania dwuetapowego, a także korzystać ze skomplikowanych, unikalnych haseł do każdego ze swoich kont w internecie. Dzięki takiej dokładności można uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych nie tylko z kradzieżą danych, lecz także profilów na stronach internetowych lub całych witryn. Poza tym należy łączyć się jedynie ze sprawdzoną siecią – w domu i w firmie najlepiej jest mieć sprawdzony internet! Warto przyjrzeć się wówczas rozbudowanej ofercie Fiberlink, dzięki której możemy zyskać dostęp do internetu o prędkości nawet 940 Mb/s już od 89 zł miesięcznie w pakiecie UltraFiber 1 GIGA.

Masz pytania? Napisz do nas