Telefon na którym widać jak wykonywany jest test prędkości internetu

Co to jest PING?

PING to z pewnością określenie, które znane jest graczom, a także bardziej wymagającym użytkownikom internetu. Za pomocą tego parametru można określić czas reakcji sieci na wydane przez nas polecenia. To od PING-u zależy jakość prowadzonej rozgrywki i nie tylko. Przekonaj się, czym dokładnie jest PING oraz jak go zmniejszyć.

PING – czym jest i co oznacza?

PING-iem nazywa się polecenie, które służy do badania działania sieci. Parametr ten określa, czy przesyłane przez nas dane dotarły do danego adresu oraz w jakim czasie to zrobiły. Im mniejszy PING, tym lepiej – tym dana sieć jest sprawniejsza i dzięki temu sprawdzi się w przypadku bardzo wymagających użytkowników. Komu zależy najbardziej na niskim PING-u? Na pewno graczom komputerowym, których wyniki w danej rozgrywce są uzależnione nie tylko od sprzętu, lecz także samego łącza.

Czy PING może być dobry?

Wielu osobom PING kojarzy się z czymś całkowicie negatywnym – najczęściej opóźnieniem, które potrafi zrujnować nawet najlepszą rozgrywkę. Jednak występujące opóźnienie jest zaledwie jednym ze składników tego parametru. PING bada także m.in. liczbę utraconych pakietów. Czy PING może być dobry? Tak! Jeśli jego wartość będzie mniejsza niż 20 ms, wówczas mówi się o niezauważalnym PING-u. Nie są w stanie wychwycić go nawet bardzo profesjonalni gracze. Dobry jest także PING na poziomie 20-50 ms, natomiast jego akceptowalna granica to 100 ms. Jeśli wartość PING-u wzrośnie ponad 100 ms, wtedy jest on uporczywy nawet dla standardowych użytkowników sieci, którzy korzystają z internetu wyłącznie do przeglądania stron internetowych.

Jak sprawdzić wartość PING-u?

Jednym z prostszych sposobów na sprawdzenie PING-u jest skorzystanie z dedykowanych dla tego celu stron internetowych. Mowa tutaj m.in. o takich witrynach jak https://pro.speedtest.pl/, na których można wykonać certyfikowany, specjalistyczny pomiar. Należy pamiętać, iż do prawidłowego wykonania tekstu konieczne jest:

  • połączenie kablowe Ethernet pomiędzy urządzeniem, na którym wykonujemy pomiar a routerem,
  • brak aktywnego udostępniania Internetu na urządzeniu końcowym użytkownika,
  • brak obecności innych urządzeń poza routerem i komputerem użytkownika w sieci lub deklaracja użytkownika o braku obecności dodatkowych urządzeń,
  • zasilacz sieciowy AC w przypadku urządzenia z możliwością zasilania bateryjnego powinien być podłączony.

Jak zmniejszyć PING?

Aby zmniejszyć PING, na początku warto przetestować najprostsze rozwiązania, takie jak zrestartowanie routera czy zmiana jego ustawień. Często bardzo dobrą opcją jest także ustawienie routera w innym miejscu, w którym jego sygnał nie będzie ograniczony przez bariery architektoniczne.

Jeśli najprostsze sposoby nie okażą się wystarczające, spróbuj wyłączyć aplikacje działające w tle. Wstrzymaj także pobieranie plików i aktualizacje. Kiedy tylko zakończysz rozgrywkę czy streamowanie, nie zapomnij o ponownym przywróceniu aktualizowania się aplikacji. Dobrym rozwiązaniem będzie także podłączenie internetu do komputera poprzez kabel.

Przepustowość łącza a PING

Nie zawsze przyczyną PING-u jest słaba przepustowość łącza. Czasami lagi pojawiają się przez niepoprawnie działający router czy jego nieodpowiednie ulokowanie w domu. Jednak kiedy wyeliminujemy najprostsze przyczyny PING-u, a nasza rozgrywka wciąż nie będzie satysfakcjonująca, warto Skontaktować się ze wsparciem technicznym dostawcy w celu dokładnej diagnostyki i poprawy działania sieci.

Masz pytania? Napisz do nas