Czas na wiosenne porządki! Co zrobić ze starym sprzętem elektronicznym?

Wiosna to czas idealny na porządkowanie ogrodu, domu czy mieszkania, ale także poszczególnych pokoi. Warto wykorzystać tę porę roku na ograniczenie nadmiaru gromadzących się w naszych szafach i szufladach przedmiotów: od ubrań, po zużyty sprzęt elektroniczny. W przypadku tego ostatniego należy jednak stosować się do ściśle ustalonych reguł. Jakich? Podpowiadamy!

Elektrośmieci a prawo

Podczas sprzątania elektrośmieci musimy pamiętać, że ich właściwe wyrzucanie czy utylizacja nie są wyłącznie oznaką naszej dobrej woli, ale koniecznością, określoną przepisami prawnymi. Jasno mówi o tym ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 11 września 2015 r. Ustawa ta określa prawidłowy sposób postępowania ze zużytym sprzętem elektronicznym, ale także opisuje, które z urządzeń zalicza się do tej kategorii.

Co więc zaliczamy do sprzętu elektrycznego i elektronicznego, który powinien zostać zutylizowany lub wyrzucony w ściśle określony sposób? Są to między innymi wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego, jak:

 • lodówka,
 • zamrażarka,
 • pralka,
 • zmywarka,
 • kuchenka,
 • urządzenia grzejne, klimatyzacyjne i wentylacyjne.

Ponadto są to również mniejsze sprzęty AGD, takie jak: elektryczna mikrofalówka, odkurzacz, sokowirówka, żelazko, suszarka do włosów, młynek do kawy, toster, elektryczna maszynka do włosów. Na tym jednak nie kończy się lista elektrośmieci; zalicza się do nich bowiem również elektroniczny sprzęt teleinformatyczny oraz telekomunikacyjny. W tej kategorii znajdują się:

 • komputer stacjonarny oraz jego podzespoły (procesor, monitor, klawiatura itp.),
 • laptop,
 • notebook,
 • notepad,
 • drukarka,
 • skaner,
 • telefon komórkowy,
 • telewizor.

Za niewłaściwe wyrzucanie elektrośmieci grożą wysokie kary, w wysokości nawet do 5 tysięcy złotych.

Jak wyrzucać elektrośmieci?

Istnieje kilka właściwych sposobów na zgodne z prawem pozbycie się elektrycznych i elektronicznych, zużytych sprzętów. W żadnym wypadku nie mogą one znaleźć się w zwykłym koszu czy zbiorniku na śmieci, jednak istnieje wiele innych możliwości ich utylizacji. Przede wszystkim możemy oddać je bezpłatnie do sklepu, w którym kupujemy nowy sprzęt na wymianę. Zgodnie z prawem sklepy te mają obowiązek przyjąć od nas zużyte sprzęty, co więcej, wielkopowierzchniowe markety ze sprzętem AGD, muszą przyjmować owe urządzenia nawet bez konieczności kupowania nowego sprzętu.

Elektrośmieci możemy również pozostawić w wyznaczonych punktach zbiórki zużytych urządzeń. Miejsca te, wyznaczone przez gminę, nazywane są punktami selektywnego zbierania odpadów komunalnych i prowadzone są przez każdą gminę.

Miejscem, w którym zostawić możemy zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, jest również punkt serwisowy, do którego oddaliśmy uszkodzony sprzęt, który następnie okazał się niemożliwy do naprawy.

Elektrośmieci – informacje o utylizacji

Na opakowaniu każdego urządzenia, jak i samym sprzęcie producent ma obowiązek umieszczenia odpowiednich informacji o jego właściwej drodze wyrzucania, utylizacji, jak i punktach zbierania. Ponadto powinny znaleźć się tam również informacje o zakazie umieszczania sprzętu w zwykłym koszu razem z innymi odpadami oraz o potencjalnych skutkach takiego niewłaściwego postępowania.

Nieprawidłowe wyrzucanie elektrośmieci wraz z innymi odpadami stanowi zagrożenie dla środowiska, jak i człowieka. Wynika to przede wszystkim z obecności niebezpiecznych substancji w ich konstrukcji. Właściwe pozbywanie się zużytych urządzeń elektrycznych jest obowiązkiem każdego.

Masz pytania? Napisz do nas