Czym jest atak DDoS i jak się przed nim chronić?

DDoS (ang. distributed denial of service) to w dosłownym tłumaczeniu rozproszona odmowa usługi. Co kryje się pod tym enigmatycznym określeniem? Jest to atak hakerski, którego podstawową misją jest zajęcie wszystkich wolnych i dostępnych zasobów, tak aby uniemożliwić poprawne funkcjonowanie danej usługi – np. strony internetowej czy poczty znajdującej się na hostingu. Ataki typu DDoS są jednymi z najbardziej popularnych przestępstw w internecie. Kierowane są one zazwyczaj na systemy komputerowe lub usługi sieciowe. Na czym polegają i jak się przed nimi chronić?

Na czym polegają ataki DDoS?

Jeden komputer nie jest w stanie wygenerować odpowiedniego ruchu sieciowego, który mógłby spowodować znaczne konsekwencje w działaniu infrastruktury. Jednak gdy zainfekowanych urządzeń będzie więcej, pojawia się poważne zagrożenie. Hakerzy wykorzystują podatność urządzeń działających w sieci, aby przejąć nad nimi kontrolę i wykorzystać do znacznie większego ataku. W tym celu również wykorzystywane jest złośliwe oprogramowanie np. różnego rodzaju boty lub trojany. Należy wspomnieć, że zainfekowane komputery to zazwyczaj urządzenia, na których nie zostało zainstalowane żadne oprogramowanie antywirusowe. Szczególnie narażone są urządzenia, które są dostępne bezpośrednio w globalnej sieci. Z naszego doświadczenia możemy wskazać wiele przykładów. Jednym z nich są rejestratory monitoringu, które są dostępne za pomocą publicznego adresu IP.

Kiedy komputery zostaną już przejęte, rozpoczyna się właściwy atak hakerski na daną usługę lub system. To może objawiać się fałszywymi próbami skorzystania z usługi poprzez wywoływanie strony internetowej lub inne żądania. Ze względu na bardzo dużą liczbę takich żądań, często prowadzi to do przerwy w funkcjonowaniu usługi. Niekiedy dochodzi do wyczerpania dostępnych zasobów procesora, pamięci i pasma sieciowego, czego następstwem może być nawet całkowite zawieszenie zaatakowanego systemu komputerowego.

Ataki DDoS okiem dostawcy internetu

Ataki DDoS są powszechne w internecie. Ich skutki dotykają zarówno klientów indywidualnych, jak i szczególnie narażone na nie przedsiębiorstwa. Jakie mogą być tego konsekwencje? Przede wszystkim strona internetowa firmy może stać się niedostępna, co będzie prowadzić do spadku popularności marki i utraty zaufania klientów. Najczęściej jednak narażona jest infrastruktura sieciowa. Urządzenia nie są przystosowane do tak ogromnego ruchu i przestają funkcjonować poprawnie. Jest to duży problem, ponieważ generuje to oczywiście straty finansowe. Część z nich będzie wynikać z konieczności opłacenia kar z tytułu niedotrzymania warunków SLA. Na tym jednak lista się nie kończy. Konsekwencje ataku hakerskiego mogą być odczuwalne jeszcze przez długi czas, dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona, dostosowana do rodzaju ataku.

Należy również zwrócić uwagę na źródło ataku. Niezabezpieczone urządzenia zainfekowane przez hakera mogą przestać działać poprawnie. Najczęściej zauważymy to poprzez spadek ich wydajności. Kolejne potencjalne symptomy to spadek prędkości internetu. Przejęte komputery mogą generować ruch, który zarówno zablokuje naszą sieć Wi-Fi, jak i wykorzysta dostępną prędkość.

Jak chronić się przed atakami DDoS?

Ataki DDoS to obecnie jedno z największych zagrożeń, z jakimi spotkać się mogą użytkownicy internetu. Największym problemem jest to, że wykorzystywane przez hakerów metody ciągle ewoluują, co sprawia, że zabezpieczenia również muszą się rozwijać i stawać bardziej zaawansowanymi. Wśród najchętniej stosowanych rozwiązań zabezpieczających to zapora sieciowa. Jej zadaniem jest dokładne przeanalizowanie każdego zapytania, celem wyeliminowania fałszywych żądań. Dzięki temu do sieci wewnętrznej trafia wyłącznie bezpieczny i zaufany ruch.

W internecie znaleźć można wiele zewnętrznych firm, które oferują tego typu usługi. Zastosowanie odpowiednich algorytmów i filtrów to krok w stronę bezpieczeństwa systemu. Pamiętajmy również o dobrych praktykach, które już na początku ataku hakerskiego, mogą skutecznie uniemożliwić szkodliwe działania. Wśród z nich należy wymienić:

  • Aktualizowanie urządzeń podłączonych do sieci
  • Ustawianie silnych, skomplikowanych haseł
  • Korzystanie z dobrego programu antywirusowego
  • Wykorzystywanie VPN, w celu dostępu do sieci wewnętrznej
  • Unikanie przekierowań ruchu sieciowego z publicznego adresu IP

Nasi Klienci mogą czuć się bezpieczniejsi ze względu na to, że już na wczesnym etapie ataku DDoS system przez nas wykorzystywany, wykryje potencjalne zagrożenie i zareaguje blokując niepożądany ruch. To znacznie ogranicza skutki tego przestępstwa.

Masz pytania? Napisz do nas