Zdjęcie osoby przeglądającej pocztę e-mail

Czym jest SPAM? Jak go unikać?

SPAM to powszechne zjawisko, z którym boryka się niemal każdy użytkownik internetu za pośrednictwem telefonu i komputera. SPAM jest nie tylko bardzo irytujący, bywa on także niebezpieczny. Hakerzy oraz cyberprzestępcy czyhają na nasze dane, które są często cenniejsze od pieniędzy. Jak unikać SPAM-u i chronić się przed licznymi niebezpieczeństwami w sieci? Dowiedz się już teraz!

Czym jest SPAM?

Nazwa SPAM pochodzi od nazwy amerykańskiej mielonki wieprzowej Shoulder Prok and Ham, która pojawiała się w każdym daniu, serwowanym przez restaurację w skeczu Monthy Pythona. SPAM tłumaczono również jako Stupid Pointless Annoying Messages, co w tłumaczeniu na język polski oznacza irytujące i bezsensowne wiadomości. Już samo pochodzenie nazwy SPAM mówi wiele o mechanizmie działania tego zjawiska.

SPAM to przesyłane komunikaty do wielu odbiorców, którzy nie do końca wyrazili zgodę na otrzymywanie tego typu treści. Wiadomości SPAM zalewają skrzynki odbiorcze e-mail, SMS-owe, a także te wbudowane w komunikatory serwisów społecznościowych. SPAM charakteryzuje to, że nie do końca jest on dopasowany do preferencji i zainteresowań danego człowieka.

Dlaczego spamerzy rozsyłają SPAM?

Spamerzy, czyli osoby wysyłające wiadomości SPAM, robią po to, aby zyskać korzyści. Przykładowo dany producent wykupuje bazę maili, na które przesyła swoją ofertę. Dzięki temu oczekuje, że duża część osób dokona zamówienia w jego sklepie bądź przynajmniej zapisze się do jego newslettera. SPAM służy jednak nie tylko do reklamowania materiału promocyjnego, często służy także do szerzenia idei, np. politycznej czy społecznej. Brzmi niegroźnie, prawda? Czy jednak SPAM zawsze jest tylko niechciany, a nie dodatkowo niebezpieczny?

Czy SPAM może być niebezpieczny?

SPAM dzieli się na ten typowo marketingowy, którego celem jest rozszerzenie grupy klientów danego sklepu czy producenta. Ten rodzaj SPAMU nie jest niebezpieczny. Jedyne zagrożenia, jakie są z nim związane, to m.in. zapychanie skrzynki e-mail czy przeciążanie serwera. Drugi rodzaj SPAM-u, który jest narzędziem w rękach cyberprzestępców, jest znacznie bardziej niebezpieczny. Osoby te umieszczają w mailach linki, których zadaniem jest przechwycenie poufnych danych osobowych: imienia, nazwiska, numerów kart kredytowych, loginów i haseł do kont bankowych itd.

Jak uchronić się przed niebezpiecznym SPAM-em?

Aby uchronić się przed SPAM-em, warto najpierw dowiedzieć się, jak go rozpoznać. Po pierwsze, jeśli zauważysz, że dana wiadomość została napisana bardzo niedbale, występują w niej błędy ortograficzne, a składania nie brzmi po polsku, z pewnością masz do czynienia ze SPAM-em. Co więcej, często spamerzy rozsyłają fałszywe powiadomienia o wygranej na loterii czy ponaglenia do zapłaty np. za zaległy rachunek za prąd. Sprawdzaj zawsze dane nadawcy i porównuj je z prawdziwymi dostawcami prądu. Poza tym pamiętaj o tym, aby nigdy pochopnie nie klikać żadnych linków czy załączników umieszczonych w takich wiadomościach. Najczęściej są one opatrzone wirusami.

Jak poradzić sobie ze SPAM-em?

Jeśli nie chcesz narażać się na ataki hakerów poprzez SPAM, ignoruj te wiadomości. Nie odpowiadaj i nie klikaj żadnego linku czy załącznika. Ponadto nie podawaj zbyt pochopnie swojego głównego i najważniejszego maila, jeśli bierzesz udział w konkursie czy zapisujesz się do newslettera. Po trzecie, zawsze czytaj regulaminy strony, które wymagają od Ciebie podania maila. Najczęściej podczas rejestracji jesteśmy pytani o zgodę na udostępnianie maila do baz danych. Najlepiej odznaczyć ją, wówczas nie powinniśmy się zmagać z nadmierną falą SPAM-u. Ostatnia kwestia to dobry antywirus. Dzięki niemu możemy ustrzec się od zainfekowania naszego sprzętu. Niezakłócone i sprawne działanie oprogramowania antywirusowego wspiera szybkie i niezawodne łącze. Bardzo dobre oferty internetu światłowodowego i nie tylko, znajdziesz w Fiberlink.

Masz pytania? Napisz do nas