Notice: file_get_contents(): read of 8192 bytes failed with errno=21 Is a directory in /home/nextlink/public_html/new/web/wp/wp-includes/functions.php on line 4593 Notice: Błąd podczas dekodowania pliku JSON w ścieżce /home/nextlink/public_html/new/web/app/themes/develtio/resources: Syntax error in /home/nextlink/public_html/new/web/wp/wp-includes/functions.php on line 4601 Notice: file_get_contents(): read of 8192 bytes failed with errno=21 Is a directory in /home/nextlink/public_html/new/web/wp/wp-includes/functions.php on line 4593 Notice: Błąd podczas dekodowania pliku JSON w ścieżce /home/nextlink/public_html/new/web/app/themes/develtio/resources: Syntax error in /home/nextlink/public_html/new/web/wp/wp-includes/functions.php on line 4601 Dlaczego internet działa zbyt wolno? Sposoby na jego optymalizację - FiberLink

Dlaczego internet działa zbyt wolno? Sposoby na jego optymalizację

Słabe połączenie to zmora użytkowników internetu. Niestety nie ma uniwersalnej odpowiedzi, co jest tego przyczyną – każdy komputer i użytkownik to indywidualny przypadek. My jednak spróbowaliśmy wytypować najczęstsze przyczyny wolnego połączenia i sposoby, jak sobie z nimi poradzić.

Z jakiego powodu internet może wolno chodzić?

Jeśli połączenie z siecią jest zbyt wolne, na samym początku należy sprawdzić swój komputer – być może przyczyna leży w złośliwym oprogramowaniu, które po nim szaleje. Dodatkowo, aby system mógł dobrze działać, potrzebuje być zaktualizowany – zdarza się, że pobieranie aktualizacji może spowolnić połączenie. W takiej sytuacji należy więc sprawdzić, czy w tyle nie dzieje się taka operacja. Zaktualizowane oprogramowanie to konieczność – jego brak również może spowolnić dostęp do sieci.

Kolejną przyczyną problemów z internetem może być źle skonfigurowany router. On również musi mieć zainstalowaną najnowszą aktualizację oprogramowania – bez tego nie będzie maksymalnie wykorzystywać swoich możliwości. Umiejscowienie routera też jest bardzo ważne. Sieć wi-fi w przypadku dużych powierzchni i wielu przeszkód na jej drodze może być zrywana.

Prędkość internetu jest współdzielona pomiędzy wszystkie urządzenia, które w tym samym czasie z niej korzystają. Wobec tego szybkość może znacząco spaść, kiedy wiele osób naraz nawiązuje połączenie przez wi-fi. Do sprawnej obsługi sieci konieczna jest również dobra infrastruktura – niestety zdarza się, że w niektórych miejscach dostęp do sieci radiowej jest utrudniony (np. wtedy gdy nadajnik wysyłający sygnał do anteny znajduje się zbyt daleko). W takim przypadku rozwiązaniem może okazać się internet światłowodowy, który dzięki podłączeniu kablowemu jest stabilniejszym łączem, pozwalającym osiągać dużo większe prędkości niż przy sieci radiowej.

Sposoby optymalizacji połączenia

Skoro znane są już najczęstsze przyczyny słabego połączenia, przyszedł teraz czas na jego optymalizację. Zacząć powinniśmy od sprzętu – należy sprawdzić, czy router nie uległ uszkodzeniu lub, czy kabel sieciowy nie został źle podpięty (albo przebity). Router należy umieścić w odpowiednim miejscu –najlepiej w centralnym punkcie mieszkania. Nie powinny wokół niego znajdować się inne sprzęty elektryczne, ponieważ mogą one zakłócać rozchodzenie się fal wi-fi.

W przypadku dużej powierzchni lokalu zasięg wi-fi może okazać się niewystarczający – w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zakup urządzenia, które wzmocni sygnał. Zdarzają się sytuacje, kiedy router jest niewystarczająco wydajny w porównaniu do prędkości sieci, którą musi obsługiwać. Rozwiązaniem jest wymiana go na nowszy model, który będzie obsługiwać dwie częstotliwości wi-fi (tj. 2,4 GHz oraz 5 GHz). Nowoczesny sprzęt powinien się automatycznie pomiędzy nimi przełączać, tak by w danym momencie korzystać z tej wydajniejszej.
Pamiętać trzeba również o aktualizacjach – komputer, router oraz przeglądarka internetowa powinny mieć zainstalowane najnowsze wersje oprogramowania. Zazwyczaj aktualizują się one automatycznie, jednak warto od czasu do czasu sprawdzać je manualnie. Równie ważne jest posiadanie programu antywirusowego, który uniemożliwi przenikanie złośliwego oprogramowania do naszego systemu.

Jeśli wiele osób korzysta z wi-fi równocześnie, co znacząco obciąża połączenie, wówczas należy trzeba pomyśleć o zakupie pakietu, który oferuje większą prędkość. Dopilnować należy też, by na komputerze nie były włączone aplikacje i programy, które działają w tle i niepotrzebnie obciążają system, a w przypadku korzystania z przeglądarek internetowych trzeba wybrać te najbardziej wydajne (np. Chrome).

Masz pytania? Napisz do nas

    Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/nextlink/public_html/new/web/wp/wp-includes/functions.php on line 5373