Internet radiowy: dla kogo będzie dobrą opcją?

Zdecydowana większość z nas bez stałego dostępu do Internetu nie wyobraża sobie już życia. I rzeczywiście – łącze internetowe jest niemal w każdym polskim domu. Rodzaje podłączeń do sieci internetowej są różne, jednak niewiele osób, szukając najlepszego rozwiązania, na początku rozpatruje łącze radiowe. Często motywują to niskiej jakości połączeniem. Czy więc Internet dostarczany drogą radiową to dobry wybór?  Kto powinien zdecydować się na takie łącze?

Co to jest internet radiowy?

Internet radiowy to taki typ sieci internetowej, w którym sygnał dociera do klienta drogą radiową. Najczęściej stosowanym standardem jest częstotliwość od 2,4 GHz do 5 GHz, jednak spotyka się też częstotliwości do 24 GHz. Internet radiowy w Polsce pojawił się pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, jako wygodna opcja dla osób mieszkających w miejscach, gdzie nie da się doprowadzić łącza kablowego lub jest to ekonomicznie nieopłacalne.

Działanie internetu radiowego jest proste. Informacje przesyłane są dzięki falom radiowym między nadajnikiem a odbiornikiem, a sygnał dociera do klienta drogą radiową w formie cyfrowej. Jako że sygnał jest cyfrowy, wymaga odpowiednich urządzeń do odbioru i nadawania.

Ile kosztuje internet radiowy?

Koszt takiego łącza nie odbiega znacząco od kosztów łącza mobilnego. Wysokość opłaty jest zwykle uzależniona od pakietu danych, który wybierzesz. Sprawdź przykładowe pakiety.

Dla kogo internet radiowy?

Internet radiowy jest jedną z rzadziej wybieranych opcji, ponieważ wielu osobom wciąż kojarzy się z niezbyt dobrą jakością połączenia i tym, że szybkość łącza uzależniona jest w znacznej mierze od czynników zewnętrznych, w tym także warunków atmosferycznych. Warto jednak pamiętać, że taka opcja zapewnia transmisję danych bez żadnych limitów wysyłania i odbioru. Łącze jest stałe, a sam internet – niedrogi i szybki – umożliwia nie tylko surfowanie w sieci..

Internet radiowy najczęściej wybierają osoby, które nie mają możliwości podłączenia się do sieci kablowej. Jest to często jedyna opcja, gdy mieszkasz w małej miejscowości lub poza miastem. Takie łącze docenią też osoby, które nie lubią podpinać niewygodnych w użytkowaniu kabli. Internet radiowy montuje się zupełnie bezinwazyjnie, używając jedynie odbiornika i nadajnika.

Internet radiowy – zalety

Ogromną zaletą internetu radiowego jest jego zasięg – fale radiowe rozchodzą się nawet 20 – 25 km od nadajnika, czyli znacznie dalej niż w przypadku internetu mobilnego. Montaż oraz potrzebna infrastruktura są stosunkowo niedrogie, a ilość pobieranych danych jest zupełnie nieograniczona. Wiele osób za zaletę internetu radiowego uważa też brak montowania przeszkadzających kabli – nadajnik (po stronie dostawcy) i odbiornik to wszystko, czego potrzebujesz.

Internet radiowy – opcja warta rozważenia

Internet radiowy to dziś bardzo zaawansowana technologia, dzięki której możesz mieć dostęp do sieci, nawet jeśli nie jesteś w zasięgu infrastruktury światłowodowej.. Ten typ podłączenia do Internetu jest wyjątkowo bezinwazyjny i niedrogi, a sam montaż jest maksymalnie wygodny. Jeśli rozważasz podłączenie internetu radiowego w swoim domu, ale masz pytania lub nie jesteś pewny czy taka opcja jest dostępna w Twojej okolicy, skontaktuj się z nami lub samodzielnie sprawdź zasięg naszego internetu radiowego.

Masz pytania? Napisz do nas