Internet w trudno dostępnych miejscowościach – jak znaleźć odpowiedniego dostawcę?

W obecnych czasach coraz trudniej funkcjonować bez dostępu do internetu i coraz więcej osób nie wyobraża sobie dziś bez niego codziennego życia. Globalna sieć umożliwia nam płacenie rachunków, pracę, naukę, komunikację, ale także zapewnia rozrywkę. Wciąż jednak, mimo tak ogromnej powszechności internetu, zdarza się, że pojawiają się trudności z odpowiednim odbiorem jego sygnału. W takich sytuacjach znajdują się chociażby mieszkańcy małych miejscowości i wsi, w których występują problemy z siecią i zasięgiem. Jak radzić sobie z takim problemem i zapewnić sobie dostęp do sieci?

Poznanie przyczyny to połowa sukcesu

Słaby internet może być spowodowany faktem, że nasze mieszkanie czy biuro znajduje się w trudno dostępnym miejscu, w rejonie o słabym zasięgu.

Ukształtowanie terenu ma duży wpływ na dostęp do internetu. Nierówny teren, wzgórza i pagórki mogą wpływać na działanie sieci internetowej. Systemy przewodowe,  muszą być rozmieszczone w sposób umożliwiający łatwą instalację i utrzymanie. Trudne warunki terenowe, takie jak zbocza, wąwozy czy kamieniste lub zalesione obszary, mogą ograniczać możliwość układania linii telekomunikacyjnych. To z kolei prowadzi do trudności w dostarczaniu sygnału internetowego do tych obszarów lub w przypadku sieci radiowej może zakłócać jej sygnał.

Z brakiem dostępu do szybkiego i niezawodnego internetu borykają się niekiedy mieszkańcy obszarów wiejskich. Tereny wiejskie często charakteryzują się rozproszonymi osadami oraz dużą odległością między nimi, co utrudnia budowę i utrzymanie infrastruktury telekomunikacyjnej.

Problemy z dostępem do sieci– co zrobić?

Jeśli mieszkasz w trudno dostępnym miejscu, prawdopodobnie inni mieszkańcy mieli to samo wyzwanie i mogą podzielić się swoimi doświadczeniami. Jednym z najlepszych sposobów na znalezienie dostawcy internetu jest zapytanie sąsiadów lub lokalnych mieszkańców.

Drugim sposobem jest zgłoszenie się do odpowiednich instytucji lub firm, które mogą pomóc nam w rozwiązaniu naszego problemu. Warto skorzystać z państwowego systemu SIDUSIS, który powstał w celu umożliwienia obywatelom sprawdzania dostępności sieci, jak i zgłaszania zapotrzebowania na nią. SIDUSIS to rozwiązanie istniejące stosunkowo niedługo, bo od końca roku 2022. Mimo to system działa dobrze i prężnie się rozwija. Na bieżąco są aktualizowane również dane w systemie, dotyczące internetu szerokopasmowego i miejsc, w których jest on dostępny.

Szukanie rozwiązań bezpośrednio u dostawcy

Jeśli w naszej miejscowości pojawia się problem ze zbyt słabym połączeniem internetowym, możemy też samodzielnie poszukać odpowiedniego dostawcy, zapytać o jego usługi i planowane rozbudowy sieci. Na stronach internetowych dostawców nierzadko znajdują się listy lub mapy miejsc, w  których dostępna jest ich infrastruktura. Informacje te można również uzyskać bezpośrednio od pracownika danej firmy.

Skontaktuj się z lokalnym dostawcą.  Może się okazać, że więksi dostawcy internetu nie obsługują Twojego obszaru, ale mogą istnieć lokalni dostawcy, którzy zajmują się właśnie tymi trudno dostępnymi miejscowościami.

Fiberlink regularnie rozszerza zasięg swojej sieci. Dzięki temu jesteśmy w stanie dotrzeć ze swoim internetem także do osób z miejscowości i wsi, w których występują trudności z siecią i zasięgiem. Jeśli więc masz problem ze zbyt słabym internetem, sprawdź dostępność naszych usług w Twojej okolicy  za pomocą naszej mapy zasięgu lub zgłoś się ze swoim zapytaniem bezpośrednio do nas.

Masz pytania? Napisz do nas