Jak bezpiecznie wykonać szybki przelew online?

Płatności online są coraz częściej wybieraną formą regulowania należności związanych z rachunkami, zakupem usług czy podróżami. Co więcej, w wielu przypadkach nawet niemożliwe jest korzystanie ze standardowych form płatności takich jak przelewy pocztowe. Płatności online są znacznie bardziej uniwersalne, łatwo dostępne i przede wszystkim szybsze, jednak tak jak w przypadku każdej transakcji, ważnym elementem, jest zadbanie o to, aby odbywały się w bezpiecznych warunkach. Na co w takim razie zwrócić uwagę?

Najpopularniejsze metody szybkich przelewów online

Do najczęściej wybieranych metod, które dotyczą szybkich przelewów przez internet, należą takie rozwiązania, jak PayU, Dotpay czy Przelewy24. Nie można także zapomnieć o sposobach, które w ostatnim czasie zdobyły niezwykle dużą popularność, czyli płatności NFC, BLIK, a także metod Google i Apple Pay. Dzięki nim uregulowanie należności może się odbyć już w ciągu kilku sekund.

W przypadku wymienionych sposobów z aplikacji można skorzystać, logując się do systemu danego programu, a następnie wypełniając pola związane m.in. z numerem karty, serią zabezpieczającą i danymi osobowymi. Te wszystkie informacje chronione są za pomocą kodu PIN. Można także zdecydować się na dodatkowe uwierzytelnienie za pomocą czytnika linii papilarnych lub wiadomości SMS.

Bezpieczeństwo płatności online – na co zwrócić uwagę?

Bezpieczeństwo transakcji jest niezwykle ważne. Na szczęście w większości przypadków nie trzeba martwić się o to, że ochrona zapewniana przez operatora płatności – na przykład PayU, Dotpay czy Przelewy24 jest nieodpowiednia. To zweryfikowani usługodawcy, którzy działają na zaawansowanym technologicznie systemie.

Oznaczenie zabezpieczeń witryny

Najwięcej błędów przy realizacji płatności online może zostać popełnionych przez klienta. Na co w takim razie należy zwrócić uwagę? Pierwszym aspektem jest to, aby możliwie najdokładniej zweryfikować wiarygodność sklepu, w którym dokonuje się zakupów. Odradza się nabywania produktów z oferty witryn, które nie są oznaczone odpowiednim protokołem bezpieczeństwa – symbolem zapewniającym o ochronie, jest kłódka w po lewej stronie adresu WWW.

Budzący wątpliwości wygląd strony

Hakerzy działają jednak wielopoziomowo. Zabezpieczenie witryny to nie jedyna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę. Zazwyczaj po kliknięciu ikony oznaczającej przejście do płatności, użytkownik przekierowywany jest na inną stronę, najczęściej banku lub aplikacji, dzięki której można uregulować opłatę. Jeżeli taka strona wygląda inaczej niż zazwyczaj lub coś budzi wątpliwości, warto zrezygnować z zakupu i skontaktować się z właścicielem źródłowej witryny, żeby upewnić się, czy wszystko działa tak, jak powinno.

Jakie zagrożenia czyhają na osoby używające przelewów online?

Największym zagrożeniem jest przejęcie danych osoby, która zdecydowała się na skorzystanie z metody szybkich przelewów online. Niepowołane osoby, przekierowując na nieodpowiednią stronę płatności lub podszywając się do jakąś witrynę, mogą uzyskać dostęp do danych takich, jak: imię, nazwisko, PESEL, numer karty kredytowej, kod zabezpieczający, a nawet hasło i login do konta bankowego.

Dlatego w każdym przypadku należy zwracać szczególną uwagę na to, jak prezentuje się witryna, którą się odwiedza, czy w momencie przekierowania cała procedura wygląda tak samo i czy podmiot, który obsługuje płatność, nie żąda zbyt osobistych informacji lub danych, które zostały już wcześniej podane.

Chcąc zabezpieczyć się przed działaniem hakerów, warto także zastosować podstawową ochronę komputera i urządzeń mobilnych. Instalując program antywirusowy, można uchronić się przed atakami niepożądanego oprogramowania.

Masz pytania? Napisz do nas