Jak chronić swoje hasła podczas korzystania z internetu?

Internet służy nam już nie tylko do rozrywki, ale również załatwiania ważnych spraw urzędowych czy dokonywania rozmaitych transakcji. Aby robić to komfortowo i bezpiecznie, warto korzystać z odpowiednich haseł i należycie je chronić. Sprawdź, jakie są zasady tworzenia bezpiecznych haseł, gdzie je przechowywać i w jaki sposób zapewnić sobie maksymalną prywatność w internecie!

Bezpieczne hasło, czyli jakie?

Zacznijmy od kluczowej kwestii, czyli najważniejszych zasad tworzenia bezpiecznych haseł. Dzięki nim ograniczysz do minimum ryzyko przejęcia Twojego konta przez cyberprzestępcę i unikniesz kradzieży danych osobowych.

Bezpieczne i silne hasło:

 • składa się z minimum 12 znaków;
 • jest skomplikowane – zawiera wielkie i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne;
 • nie jest datą urodzin albo imieniem członka rodziny;
 • nie zawiera danych osobowych;
 • nie stanowi sekwencji kolejnych liter, liczb czy innych znaków (np. 1234 lub ABCD).

Mówiąc krótko, chcąc zyskać bezpieczne hasło, warto stworzyć je z losowych znaków, w czym pomagają specjalne generatory dostępne w internecie.

Uwaga! W Polsce najpopularniejszymi hasłami są m.in. 123456, 12345, Qwerty, password i admin. Zdecydowanie warto z nich zrezygnować!

Gdzie trzymać hasła?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi „w głowie”. Niestety zapamiętanie wielu skomplikowanych i przypadkowych ciągów znaków może okazać się niemożliwe, dlatego wielu z nas decyduje się zapisywać hasła na dysku komputera albo w telefonie, co jest dużym błędem. Lepszym rozwiązaniem jest trzymanie ich w odpowiednio zabezpieczonej chmurze albo bezpośrednio w przeglądarce, jednak i to wciąż niesie za sobą pewne ryzyko.

Dlatego, chcąc zadbać o bezpieczeństwo haseł, warto skorzystać ze specjalnego menedżera. Tego rodzaju oprogramowanie umożliwia nie tylko ich przechowywanie w jednym miejscu, ale również:

 • generowanie silnych haseł;
 • bezpieczne gromadzenie poufnych danych;
 • informowanie o wycieku danych.

Do najpopularniejszych menedżerów haseł zaliczamy m.in. Keeper, LastPass, Sticky Password, 1Password oraz LogMeOnce.

Jak dbać o bezpieczeństwo haseł?

Jeżeli chcesz zadbać o bezpieczeństwo haseł i zyskać prywatność w internecie, powinieneś stosować się do kilku sprawdzonych zasad. Tą najważniejszą jest używanie różnych haseł na wielu stronach internetowych – dzięki temu nawet w sytuacji, gdy haker zyska dostęp do jednego z Twoich kont, nie wkradnie się na inne.

Oprócz tego warto pamiętać, by:

 • nie wysyłać haseł przy użyciu komunikatorów internetowych albo poczty e-mail – nawet, jeżeli poprosi o to bliska Ci osoba;
 • zmienić hasło natychmiast, gdy otrzymasz informację o próbie zalogowania się na Twoje konto;
 • zmieniać hasła tak często, jak to tylko możliwe – najlepiej przy użyciu odpowiedniego generatora;
 • nie wpisywać haseł w miejscach publicznych – zwłaszcza korzystając z otwartej sieci Wi-Fi.

Dodatkowo, chcąc zadbać o swoją prywatność w internecie i uniknąć niepożądanych sytuacji, nie należy otwierać podejrzanych linków i załączników do wiadomości, a także odwiedzać stron niezabezpieczonych certyfikatem SSL. Nie zapomnij również o zainstalowaniu aktualnego programu antywirusowego oraz aktualizowaniu aplikacji, z których korzystasz na co dzień – znacząco zmniejszy to ryzyko kradzieży haseł oraz Twoich danych osobowych.

Pamiętaj: internet to ogromne możliwości, ale i wiele zagrożeń. Tworząc silne hasła, możesz ich uniknąć!

Masz pytania? Napisz do nas