Jak zabezpieczyć skrzynkę e-mail przed włamaniem i wyciekiem danych?

Poczta elektroniczna to obecnie jedna z najczęściej używanych form komunikacji internetowej, która pod wieloma względami sukcesywnie wypiera także standardową pocztę. Wiele osób wprost nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez maila, szczególnie w sferze zawodowej. Każdy użytkownik poczty elektronicznej powinien jednak pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczać swoją skrzynkę, jak i zawarte w niej wiadomości. Jak zrobić to skutecznie? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Rola bezpieczeństwa skrzynki mailowej

Dlaczego tak ważne jest odpowiednie dbanie o bezpieczeństwo naszej skrzynki mailowej? Pamiętajmy, że nasz mail to nie tylko codzienne wiadomości, które otrzymujemy od współpracowników, klientów czy reklamujących się nam marek, ale także ogromna baza danych, będąca prawdziwą gratką dla cyberprzestępców.

Na swojej skrzynce mailowej bardzo często posiadamy informacje na temat dziesiątek danych do logowania, zarówno do serwisów rozrywkowych, jak i platform bankowych. Po włamaniu się na naszego maila przestępca może nie tylko poznać używane przez nas hasła, ale także dowolnie je zmienić i zatwierdzić ich modyfikację z poziomu skrzynki. Jak można zauważyć, zagrożenie jest realne, dlatego też bardzo ważne jest właściwe zabezpieczenie naszej skrzynki mailowej, a co za tym idzie również ochrona wrażliwych danych, a nawet naszych pieniędzy.

Jak zabezpieczyć pocztę mailową? 5 przydatnych sposobów

Aby skutecznie zabezpieczyć swoją skrzynkę mailową przed potencjalnymi atakami, warto przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek i trzymać się podstawowych zasad bezpieczeństwa. W żadnym wypadku nie odczytujmy więc podejrzanie wyglądających maili, które tuż po ich otwarciu mogą zainfekować nie tylko samą skrzynkę, ale cały nasz komputer czy inne urządzenia podłączone do internetu, z poziomu których obsługujemy pocztę.

Już na etapie tworzenia skrzynki mailowej należy zadbać o właściwe, silne hasło, trudne do złamania przez potencjalnych przestępców. Najgorszym z możliwych wyborów są hasła dostępu typu „1234” czy po prostu „hasło”. Starajmy się również nie używać oczywistych wyrazów i cyfr, jak imię dziecka czy nasza data urodzenia. Dobre hasło powinno składać się z minimum 8 do 10 znaków, zarówno liter, jak i cyfr. Dodatkowo mogą wzmocnić je naprzemienne duże i małe litery oraz znaki specjalne, jak wykrzyknik czy pytajnik.

Mocne hasło do maila to podstawa jego bezpieczeństwa, jednak aby dodatkowo zwiększyć swoją pewność i spokój, warto uruchomić dwuetapową weryfikację dostępu do skrzynki. Mechanizm ten pozwoli na podwójne zabezpieczenie dostępu do poczty mailowej. W jaki sposób działa? Po jego uruchomieniu, aby dostać się do swojego maila, będziemy musieli nie tylko wpisać poprawne hasło, ale również potwierdzić swoją tożsamość, z poziomu innego urządzenia, najczęściej telefonu komórkowego. W takim wypadku znajomość hasła dostępu do maila będzie dla potencjalnego przestępcy niemal bezużyteczna, gdyż będzie ono stanowić jedynie część zabezpieczeń.

Kolejnym istotnym dla zachowania bezpieczeństwa skrzynki mailowej krokiem jest włączenie powiadomień, informujących o każdej próbie zalogowania się do niej. Jeżeli podjęta zostanie jakakolwiek próba logowania się na maila z urządzenia wcześniej nieznanego, system automatycznie wyśle do nas właściwe powiadomienie. Będziemy więc mieli okazję potwierdzić zasadność logowania lub w porę zmienić hasło, ponownie należycie zabezpieczając swoja skrzynkę.

Osoby, którym szczególnie zależy na bezpieczeństwie skrzynki mailowej, jak i przechowywanych w niej danych, mogą dodatkowo zastosować szyfrowanie poszczególnych informacji. Pozwoli to na zachowanie ochrony wybranych wiadomości i danych, nawet w przypadku ewentualnego włamania się do poczty.

Ostatnim krokiem jest regularne sprawdzanie i weryfikowanie urządzeń, mających dostęp do naszej poczty. Warto od czasu do czasu sprawdzać, ile i jakie urządzenia posiadają dostęp do naszego konta. Jeżeli na sprawdzanej liście pojawi się urządzenie, które wzbudzi nasze podejrzenia, możemy w szybki i prosty sposób odłączyć je od dostępu. W takiej sytuacji zawsze warto także, dla większego bezpieczeństwa, zmienić hasło dostępu do poczty na nowe.

Masz pytania? Napisz do nas