(Nie)bezpieczeństwo w sieci – na co zwracać uwagę?

Internet to wręcz nieograniczone źródło możliwości – niestety niesie za sobą również wiele zagrożeń, które często czyhają na użytkowników. Dziś chcemy pokazać, na co trzeba uważać i do jakich prostych zasad należy się stosować, by korzystanie z sieci było bezpieczne.

Typy zagrożeń w internecie

Phishing
Jego głównym celem jest wyłudzenie danych (haseł, pinów, czy też innych wrażliwych informacji). Phishing może być zakrojony na masową skalę, lecz zdarzają się również akcje wycelowane w konkretne osoby. Przestępcy często wykorzystują e-mail, by wydobyć wartościowe dla nich dane. Atakujący mogą więc podszywać się np. pod bank. Po kliknięciu na link podany w e-mailu przenoszeni jesteśmy na stronę, która może różnić się jedynie szczegółami od prawdziwej witryny banku.Podając tam swoje dane, przekazujemy je osobom trzecim. Aby ofiara jeszcze łatwiej wpadła w sidła, wykorzystywane są również socjotechniki. Często można więc spotkać się z informacją, że jeśli np. nie wpłacimy określonej (najczęściej małej) kwoty, nasze konto zostanie zablokowane.

Ransomware
Ten typ zagrożenia polega na zablokowaniu dostępu do komputera lub też niektórych danych na nim się znajdujących (często poprzez techniki szyfrujące). W celu przywrócenia dostępu żądany jest okup. Oprogramowanie to często kryje się w załącznikach, które dostajemy w e-mailach od nieznanych nadawców. Ransomware może również być ściągany razem z pobieranymi plikami z nielegalnych źródeł (np. torrenty). Ostatnią furtką, w jaki sposób to zagrożenie może przeniknąć na nasz sprzęt, jest wejście przez użytkownika na zainfekowaną stronę – wirus zostanie pobrany przez przeglądarkę.

Wirusy
Wirusy komputerowe są znane od bardzo dawna. Jednym z częściej spotykanych są Trojan oraz Robak Komputerowy. Oba znacząco uszkadzają komputer. Dodatkowo istnieją również wirusy, których zadaniem jest szpiegowanie użytkownika, a potem informacje te przekazywane są przestępcom. Te szkodliwe oprogramowania często ukrywają się w darmowych grach, filmach, czy też różnych stronach internetowych.

O czym trzeba pamiętać korzystając z internetu?

Dbanie o własne bezpieczeństwo w sieci nie jest trudne – trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Podstawą jest zainstalowanie dobrego antywirusa, który uniemożliwi przeniknięcie złośliwego oprogramowania na komputer. Jeśli jednak pomimo zabezpieczeń do tego dojdzie, antywirus jest w stanie szybko usunąć szkodliwe oprogramowanie. Bardzo ważne jest, by antywirus był zainstalowany na wszystkich urządzaniach, na których jesteśmy połączeni z WiFi (również więc na telefonach, czy tabletach).

W przypadku chęci uniknięcia zagrożeń, które czyhają w e-mailach, należy pamiętać, by nie otwierać wiadomości od podejrzanych nadawców i załączników oraz nie klikać w linki. Jeśli dostajemy podejrzaną wiadomość, np. z banku – zawsze lepiej wejść na stronę ręcznie wpisując docelowy adres – nie korzystając z podanych linków. Należy zachować również maksymalną uważność i czujność na wszystkich stronach, na których musimy podać swoje wrażliwe dane.

Silne hasło uniemożliwić może atak na nasze konto. Powinno być więc ono długie, zawierać duże i małe litery, cyfry i znaki specjalne. Do każdego konta powinniśmy mieć inne hasło. Jeśli bowiem zostanie ukradzione jedno z nich, przestępca nie będzie w stanie złamać naszych innych zabezpieczeń. W przypadku kont, które zawierają dane wrażliwe, warto wykorzystać (jeśli strona daje taką możliwość) dwuetapową weryfikację (np. poprzez kod SMS). Ostatnią rzeczą, o której nie można zapominać, jest korzystanie z legalnego oprogramowania – wiele wirusów kryje się bowiem w plikach ściąganych z nielegalnych źródeł.

Masz pytania? Napisz do nas