Ulga na internet – wszystko, co powinieneś wiedzieć

W 2023 roku również istnieje możliwość skorzystania z ulgi internetowej podczas składania zeznania rocznego za 2022 rok. Musisz jednak wiedzieć, że nie każdy ma taką możliwość. Kto może wykorzystać taką opcję? Przekonajmy się! Dowiedz się więcej na temat ulgi internetowej.

Kto może skorzystać z ulgi na internet w 2023 roku?

Ulga internetowa umożliwia odliczenie od dochodu wydatków poniesionych za internet. W tym roku jednak nie wszyscy mogą z niej skorzystać. Kto zatem może? Uprawnione są do tego osoby, które opłacają internet, czyli są widoczne na dowodach uiszczania rachunków, a także osoby, które podpisywały umowę zakupu usług internetowych. Trzeba jednak wiedzieć, że ulgę mogą odliczyć wyłącznie ci użytkownicy sieci, którzy korzystają z niej po raz pierwszy albo robili to już w poprzednim roku. Oznacza to, że można z niej skorzystać tylko przez dwa następujące po sobie lata.

Co więcej, niedopuszczalne jest również to, aby w jednym roku skorzystać z ulgi, a w kolejnym zrobić sobie przerwę i odliczyć ją ponownie dopiero za dwa lata. To znaczy, że nie można odliczyć ulgi w 2022, a następnie w 2024 roku. Ciągłość odliczeń musi zostać zachowana.

Ulga internetowa – czego dotyczy?

Ulga internetowa, jak sama jej nazwa wskazuje, dotyczy korzystania z sieci. Prawo do jej odliczenia mają nie tylko osoby, które łączą się z internetem wyłącznie w domu, dotyczy ona również użytkowników internetu w smartfonie, osób korzystających z kafejek internetowych czy tych, które posiadają przenośny modem do laptopa itd. Należy jednak pamiętać o tym, że wszelkie poniesione za internet opłaty należy odpowiednio dokumentować. W innym wypadku można narazić się na poważne problemy z fiskusem. Ulgę odliczymy tylko wtedy, gdy mamy dokumenty, na których znajdują się informacje, takie jak:

  • kwota zapłaty,
  • rodzaj usługi,
  • dane kupującego,
  • dane sprzedającego.

Obecnie wiele osób korzysta z pakietów usług, łączących telewizję, telefon i internet. Pojawia się tutaj pytanie: czy można w takiej sytuacji odliczyć tylko internet? Tak, istnieje taka możliwość. Na fakturze za usługi musi być jednak dokładna kwota, którą ponosi się w przypadku internetu.

Ile wynosi ulga za internet w 2023 roku?

Ulga za internet może wynieść maksymalnie 760 złotych. O tyle podatnicy mogą pomniejszyć swój dochód. W przypadku małżonków ta kwota zwiększa się dwukrotnie. Mogą oni zyskać nawet 1520 złotych. Co ważne, jeśli dany użytkownik sieci poniósł mniejsze koszty za internet niż 760 złotych w ciągu roku, musi zapisać konkretną kwotę, jaką wygenerował. Z kolei jeśli wydatki były większe niż 760 złotych, wtedy i tak należy zapisać 760 złotych, ponieważ nie ma możliwości odliczenia wyższej kwoty.

Odliczenia usług internetowych można dokonać w zeznaniach: PIT-36, PIT-37 oraz PIT-28 z załącznikiem PIT/O.

Jak małżonkowie mogą skorzystać z ulgi za internet?

Aby małżonkowie mogli skorzystać z ulgi za internet, faktury muszą być wystawiane na imiona i nazwiska obojga.

Nie ma znaczenia, w jaki sposób małżonkowie odliczą wydatki za internet, muszą jedynie pamiętać o limicie 760 złotych na osobę. Spójrzmy na przykład: jeżeli opłaty za sieć wyniosły 1200 złotych, jedna z osób może odliczyć 600 złotych i druga również 600 złotych. Mogą też podzielić się w następujący sposób: 760 i 440 złotych. Łącznie mogą oni odliczyć 1520 złotych, jednak całej tej kwoty nie może odliczyć od swojego dochodu wyłącznie jeden z małżonków.

Masz pytania? Napisz do nas