Co to jest autokonsumpcja?

Autokonsumpcja to, inaczej mówiąc, bieżąca konsumpcja własna. Jest to ilość energii wyprodukowanej przez instalację, którą zużywa się na bieżąco – w czasie produkcji przez instalację fotowoltaiczną. Wówczas nie musi być ona oddawana do sieci jako nadwyżka. Z tego artykułu dowiesz się więcej o tym, czym jest autokonsumpcja energii, od czego zależy i dlaczego warto ją zwiększyć.

Ile wynosi autokonsumpcja energii z fotowoltaiki?

Autokonsumpcja energii z fotowoltaiki w zwykłym gospodarstwie domowym, wynosi ok.  30-40% w ciągu roku. Jest ona najwyższa w zimie. Jest to spowodowane niższą produkcją energii przez PV. Wówczas domownicy mogą spożytkować nawet 100% powstałego prądu. Poziom autokonsumpcji diametralnie spada latem. Wówczas instalacja fotowoltaiczna pracuje najwydajniej, a zużycie prądu jest niższe, najwięcej zużywa się go głównie wieczorem, gdy na zewnątrz zrobi się ciemno.

Jak obliczyć, ile wynosi autokonsumpcja energii z fotowoltaiki? Takie obliczenia można wykonać bardzo prosto, odejmując od ilości wyprodukowanej energii, część oddaną do sieci. Takie informacje można znaleźć na liczniku dwukierunkowym lub na rachunku. Można także zdecydować się na zakup dodatkowego licznika tzw. smart meter, który wpina się do domowej instalacji elektrycznej. Urządzenie to umożliwia nam monitorowanie tego, ile energii produkowanej z naszej instalacji fotowoltaicznej zużywamy bezpośrednio na nasze własne potrzeby, a ile tej energii oddajemy do sieci. Należy jednak pamiętać, aby wybrany licznik był kompatybilny z naszym falownikiem.

Od czego zależy autokonsumpcja w fotowoltaice?

Autokonsumpcja energii elektrycznej w danym gospodarstwie domowym czy firmie zależna jest głównie od wyboru instalacji fotowoltaicznej względem naszego zapotrzebowania energetycznego. Jeśli postawiliśmy na dużą liczbę paneli fotowoltaicznych, i nasza instalacja będzie przewymiarowana wówczas nasza autokonsumpcja będzie mniejsza.

Jeśli chcesz zakupić instalację fotowoltaiczną, zdaj się na fachowców, którzy będą w stanie szybko obliczyć, jak dużo paneli jest wskazane w przypadku Twojej nieruchomości. Ich niedobór, jak i nadmiar nie jest dobry. Dlaczego niska autokonsumpcja nie jest wskazana? Jak zwiększyć wykorzystanie energii w fotowoltaice?

Rozsądne gospodarowanie energią – dlaczego warto zwiększyć poziom autokonsumpcji?

Co zrobić, aby zyskać jeszcze więcej korzyści dla siebie i środowiska naturalnego, decydując się na rozwiązanie, jakim jest fotowoltaika? Autokonsumpcja to jeden z wyznaczników racjonalnego gospodarowania energią. Oddawanie nadwyżki energii do sieci zawsze wiąże się z utratą jej części oraz z koniecznością pokrycia kosztów dystrybucyjnych związanych z późniejszym jej odbiorem. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniej mocy instalacji do potrzeb domowników. Jeśli jednak zakupisz instalację, która nie będzie pokrywała potrzeb całego gospodarstwa domowego, konieczne będzie uzupełnienie braków energią pochodzącą z sieci, co z kolei spowoduje naliczenie dodatkowych kosztów przez dystrybutora.Racjonalne gospodarowanie wyprodukowaną energią umożliwia zwiększenie swojej niezależności energetycznej. Co więcej, dzięki inteligentnej konsumpcji możemy obniżyć rachunki za prąd.

Jak zwiększyć poziom autokonsumpcji?

Zwiększenie poziomu autokonsumpcji nie oznacza zwiększenia zużycia energii. Wręcz przeciwnie – należy rozpocząć inteligentnie i racjonalnie korzystać z wyprodukowanego prądu. Aby to zrobić, na początku warto dobrze zaplanować wszelkie prace domowe, do których potrzebujemy energii elektrycznej. Pranie, pieczenie, prasowanie czy odkurzanie najlepiej wykonywać wtedy, gdy produkcja energii jest najwyższa, czyli w południe – w słoneczny dzień.

Jeśli posiadasz automatyczne urządzenia domowe, zaprogramuj je w taki sposób, aby działały w czasie najwyższej produkcji energii. Dzięki temu nie musimy być w domu, gdy część prac zostanie wykonane i to niskim kosztem. Dobrym pomysłem na zwiększenie autokonsumpcji jest zmiana urządzeń gazowych na wykorzystujące prąd jak choćby płyta indukcyjna. Co więcej, jeśli posiadasz samochód elektryczny czy też inne sprzęty z akumulatorami, zwróć uwagę aby ładować je wtedy, kiedy produkowana jest największa ilość energii.

Aby dowiedzieć się więcej na temat autokonsumpcji energii elektrycznej i wydajności instalacji fotowoltaicznych, skontaktuj się z naszym doradcą, który chętnie udzieli odpowiedzi na zadane pytania i zaproponuje najlepsze rozwiązania dla Ciebie i Twojego gospodarstwa domowego.

Masz pytania? Napisz do nas