Ceny energii elektrycznej rosną z roku na rok. Aktualna, wysoka inflacja nie wróży w tym temacie nic dobrego. Na giełdach ceny prądu biją nowe rekordy nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie, zatem można się spodziewać kolejnych podwyżek rachunków. Dlatego też coraz więcej osób zastanawia się, jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Na szczęście jest kilka sposobów, by zużywać znacznie mniej energii elektrycznej. Jakich? Sprawdź sam poniżej.
Statystycznie gospodarstwo domowe w Polsce, składające się z 4 osób, zużywa około 4000 kWh rocznie. Każdy dodatkowy członek rodziny będzie – zgodnie ze statystykami – pobierał dodatkowe 500 kWh z sieci energetycznej.
Zużycie energii zależy także od liczby odbiorników działających w gospodarstwie. Nadal dużo osób używa pieca gazowego lub węglowego do ogrzania domu – jednak te metody, w dzisiejszych warunkach ekonomicznych, są nie tylko mniej wydajne, ale również niepewne. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na pompy ciepła, które pozwalają oszczędzić na ogrzewaniu domu. Zwiększają jednak zużycie prądu. Z tego powodu niektóre rodziny mogą mieć wyższe od średniej zużycie energii elektrycznej i nie oznacza to, że wykorzystują ją nieefektywnie.
Na początek warto zastanowić się, ile i jakich urządzeń używa się w Twojej rodzinie. Czy masz jeden telewizor, czy każdy członek rodziny ogląda swoje programy w osobnych telewizorach? Może masz ogródek oraz elektronarzędzia? A może często korzystasz ze swojego warsztatu?
W celu określenia średniego, rocznego zużycia w swoim domu sprawdź moc urządzeń, które używasz. Zastanów się, ile czasu są one włączone w ciągu tygodnia. Następnie skorzystaj ze wzoru:
W=P*t*52,
gdzie W będzie zużyciem prądu w kWh, P to moc urządzenia podana w kW, natomiast t określa, ile czasu w tygodniu średnio wykorzystujesz dane urządzenie. Na tej podstawie będziesz mógł określić, jak dużo prądu wykorzystujesz. Pamiętaj także o oszacowaniu energii zużytej przez światło czy pompkę obiegową przy C.O. Warto wyposażyć się dodatkowo w smart meter, który określi dokładne zużycie energii elektrycznej przez poszczególne urządzenia. Inaczej Twoje obliczenia mogą być obarczone błędem.
Gdy udało Ci się oszacować, jak rozkłada się zużycie prądu względem poszczególnych urządzeń, możesz ocenić, gdzie jest miejsce na oszczędności. Jeśli posiadasz ogrzewanie elektryczne, będzie ono pobierać najwięcej energii elektrycznej. Jednak celowe zmniejszanie temperatury może znacząco zmniejszyć komfort. Gdzie więc szukać realnych oszczędności, które nie wpłyną na wygodę mieszkania?
W zależności od tego, w jaki sposób wykorzystujesz prąd oraz ile chcesz zaoszczędzić, jest kilka sposobów podejścia do tego problemu:
Obserwując dokładnie, gdzie zużywa się w Twoim domu najwięcej prądu, łatwiej będzie Ci poczynić odpowiednie kroki do uzyskania oszczędności.
Poszukiwanie oszczędności na rachunkach za prąd musi mieć swoje granice. Tworzenie dla rodziny zbyt restrykcyjnych zasad i ograniczeń spowoduje przede wszystkim spadek samopoczucia i zepsuje rodzinną atmosferę.
Nadgorliwość może przynieść wręcz skutki odwrotne od oczekiwanych. Zbyt częste zapalanie i gaszenie światła (na przykład przy wyjściu tylko na chwilę) może znacząco skrócić żywotność żarówek. Koszt ich wymiany wyniesie natomiast więcej niż uzyskane w ten sposób oszczędności.