Czy fotowoltaika może ogrzać dom?

Znaczący wzrost cen paliw kopalnych wykorzystywanych do ogrzewania domów doprowadził do sytuacji, w której coraz większa liczba właścicieli nieruchomości poszukuje alternatywy. Ciekawym rozwiązaniem może być w tym przypadku instalacja fotowoltaiczna, którą łatwo połączyć z różnymi urządzeniami grzewczymi i tym samym zyskać komfort cieplny oraz spore oszczędności. Jak wygląda ogrzewanie domu fotowoltaiką i czy rzeczywiście jest to opłacalne? Sprawdźmy!

Fotowoltaika a ogrzewanie domu – czy to w ogóle możliwe?

Jak powszechnie wiadomo, instalacja fotowoltaiczna wytwarza energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Produkowany w ten sposób prąd jest w stanie zasilać różnego rodzaju urządzenia – również te służące do ogrzewania pomieszczeń. Efekt? Nawet pomimo tego, że nie opracowano dotąd systemu pozwalającego na bezpośrednie ogrzewanie elektryczne domu fotowoltaiką, odpowiednio dopasowane panele mogą zostać wykorzystane do stworzenia systemu, w którym urządzenia grzewcze będą zasilane energią ze słońca.

Jest to rozwiązanie polecane zwłaszcza użytkownikom pomp ciepła oraz pieców elektrycznych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by z możliwości ogrzewania domu fotowoltaiką skorzystali również właściciele kotłów gazowych czy węglowych. Wymaga to co prawda zmodernizowania całej instalacji i tym samym poniesienia dodatkowych kosztów, jednak w dłuższej perspektywie może to okazać się niezwykle opłacalne.

Ogrzewanie domu fotowoltaiką – najlepsze rozwiązania

Ogrzewanie fotowoltaiką jest możliwe w sposób pośredni – po połączeniu instalacji PV z odpowiednimi urządzeniami grzewczymi. Na rynku aktualnie można znaleźć wiele rozwiązań, które pozwalają stworzyć odpowiedni system i zyskać liczne korzyści. Mowa tu np. o pompach ciepła, piecach elektrycznych, matach grzewczych, grzejnikach elektrycznych lub grzejnikach na podczerwień

Pompa ciepła i fotowoltaika

Za najbardziej opłacalny system do ogrzewania domu uznaje się dzisiaj połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką. To ekologiczne urządzenie grzewcze, które do produkcji energii wykorzystuje odnawialne źródła (grunt, wodę lub powietrze) i zużywa mniej prądu niż piec elektryczny. Co więcej, odznacza się bardzo wysoką wydajnością, umożliwiając zarówno skuteczne ogrzewanie pomieszczeń, jak i podgrzewanie wody użytkowej.

Pompa ciepła i fotowoltaika mogą współpracować ze sobą na przestrzeni kilkudziesięciu lat, zapewniając duże oszczędności oraz maksymalny komfort cieplny. Tworzą niemal bezobsługowy system, który pozwoli maksymalnie wykorzystać potencjał tkwiący w odnawialnych źródłach energii.

Piec elektryczny i fotowoltaika

Tańszą od pompy ciepła opcją jest piec elektryczny, który łatwo podłączyć do instalacji grzewczej i który zapewnia ogrzewanie bezobsługowe. W przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów na węgiel lub gaz nie wymaga on przeprowadzania regularnych przeglądów, a do tego cechuje się dużo większą trwałością. Nowoczesne urządzenie tego typu, choć zużywa więcej prądu niż pompa ciepła, również może okazać się niezwykle ekonomiczne – zwłaszcza w połączeniu z instalacją PV.

Piec elektryczny do ogrzewania domu i fotowoltaiki to wydatek rzędu 4-6 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że do działania może on wykorzystywać nadwyżki energii produkowanej z instalacji fotowoltaicznej, może stanowić inwestycję na długie lata.

Maty grzewcze i fotowoltaika

Maty grzewcze stanowią idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą modernizować swojej instalacji i poszukują uniwersalnych rozwiązań. Mogą one pełnić funkcję ogrzewania podłogowego lub ściennego, emitując promieniowanie podczerwone i tym samym zapewniając komfort cieplny. Ich montaż jest możliwy zarówno w nowoczesnych budynkach, jak i wiekowych obiektach (sprawdzą się np. na starych posadzkach).

Maty grzewcze i fotowoltaika to ciekawe połączenie, które również może przynieść sporo oszczędności. Warto jednak pamiętać, że zużywają one więcej prądu od pieców elektrycznych, a zwłaszcza pomp ciepła. Wymagają więc montażu większej liczby paneli fotowoltaicznych.

Ogrzewanie fotowoltaiką – 5 najważniejszych korzyści

Fotowoltaika i ogrzewanie  domu to temat rzeka, który warto podsumować korzyściami, jakie może zyskać każdy inwestor.

  • Mniejsze rachunki za prąd. Niezależnie od tego, które z wymienionych wyżej rozwiązań wybierzesz, możesz liczyć na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania – w przypadku zastosowania pompy ciepła i fotowoltaiki nawet do zera! Oczywiście sam zakup paneli PV oraz nowoczesnego urządzenia grzewczego wiąże się z pewnym nakładem finansowym , który jednak można znacząco zmniejszyć dzięki dofinansowaniom.
  • Maksymalny komfort cieplny. Ogrzewanie z pomocą fotowoltaiki pozwoli Ci nie tylko ogrzewać pomieszczenia, ale również podgrzewać wodę użytkową. Co więcej, nowoczesne pompy ciepła, które wykorzystasz w swoim systemie hybrydowym, mogą nawet posiadać funkcję chłodzenia, co zapewni Tobie oraz pozostałym domownikom komfort w sezonie letnim.
  • Zwiększenie autokonsumpcji. W wielu przypadkach instalacja fotowoltaiczna produkuje nadwyżki prądu, które można wykorzystać do zasilania urządzeń grzewczych. Dzięki temu opłacalność Twojej inwestycji w odnawialne źródła energii zdecydowanie wzrośnie.
  • Ogrzewanie domu fotowoltaiką nie prowadzi do produkcji szkodliwych substancji, które mogłyby zagrażać środowisku naturalnemu. Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem jest połączenie instalacji PV z pompą ciepła – oba te rozwiązania korzystają bowiem z odnawialnych źródeł energii.
  • Bezobsługowość. Korzystając z fotowoltaiki i pompy ciepła, pieca elektrycznego lub mat grzewczych, zyskujesz dodatkowy komfort wynikający z bezproblemowego i efektywnego działania systemu, który nie wymaga nadzoru. Oznacza to, że raz skonfigurowana i uruchomiona instalacja będzie pracowała na pełnych obrotach przez wiele kolejnych lat.

Masz pytania? Napisz do nas