Czy można zainstalować fotowoltaikę w starym domu?

Fotowoltaika cieszy się niesłabnącą popularnością. Z roku na rok przybywa osób, które decydują się na montaż paneli fotowoltaicznych w obrębie swoich gospodarstw domowych. Jest to spowodowane nie tylko chęcią przejścia na „zieloną”, ekologiczną energię, lecz także oszczędnościami. Korzystanie z Odnawialnych Źródeł Energii to szansa na dużo niższe rachunki. Czy jednak każdy dom nadaje się pod montaż fotowoltaiki? Przekonajmy się!

Czy montaż fotowoltaiki w starym domu jest możliwy?

W przypadku nowo wybudowanych domów montaż fotowoltaiki staje się standardem. Korzystanie z OZE jest obecnie bardzo popularne. Wiele osób jednak zastanawia się, czy zainstalowanie fotowoltaiki możliwe jest również w starym domu. Czy starsze gospodarstwa domowe mogą także cieszyć się oszczędnościami i byciem ekologicznym? Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Jak najbardziej, zarówno nowe, jak i starsze budynki można wyposażyć w panele fotowoltaiczne.

Instalując fotowoltaikę na starszym domu, trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jedną z nich jest instalacja elektryczna. Jeśli w ścianach domu ukryte są cienkie aluminiowe przewody, natomiast tablica bezpieczników jest naprawdę stara i wysłużona, wówczas trzeba będzie przeprowadzić remont. Instalacja fotowoltaiczna łączy się z siecią publiczną, przesyła do niej sporo energii, więc każdy element: przewody, rozdzielnia itd. muszą być solidne, aby wytrzymać spore przeciążenia.

Panele fotowoltaiczne a dach

Panele umiejscowione na dachu są mniej narażone na uszkodzenia. Zamontowane wysoko nad głowami dla większości osób są niezauważalne i nie zabierają cennej przestrzeni na naszym podwórku. Zmniejszają ryzyko kradzieży czy dewastacji. Ponadto pojawia się możliwość zagospodarowania przestrzeni, z której na co dzień i tak nikt nie korzysta!

Przed montażem paneli fotowoltaicznych należy sprawdzić stan pokrycia dachowego, ponieważ w przypadku jego słabego stanu technicznego, lepiej jest zacząć od prac konserwacyjnych poprzedzających montaż systemu fotowoltaicznego. Zgniła więźba dachowa lub popękane dachówki z czasem wywołają konieczność demontażu paneli i naprawy poszycia, co zwiększy nakład czasu i pieniędzy związanych z inwestycją w fotowoltaikę.

Fotowoltaika – co warto wiedzieć

Planując montaż fotowoltaiki, niezależnie od tego, czy w starym, czy nowym domu, najważniejsze jest wykonanie odpowiedniego projektu. Dzięki niemu zyskujemy gwarancję, że instalacja fotowoltaiczna będzie działała sprawnie z racji dopasowania jej do warunków technicznych danego budynku.

Montaż fotowoltaiki na dachu powinien odbywać się od strony południowej, najlepiej pod kątem 30-40 stopni. Dzięki temu będziemy w stanie uzyskać największą możliwą efektywność ich pracy. Panele słoneczne w żadnym razie nie powinny być narażone na zaciemnienie. Podczas tworzenia projektu instalacji, należy wziąć pod uwagę wszelkie czynniki, które będą miały wpływ na wydajność fotowoltaiki.

Decydując się na fotowoltaikę, najlepiej skorzystać z usług fachowców Fiberlink, którzy doskonale wiedzą, co zrobić, aby panele fotowoltaiczne wykazywały maksimum efektywności.

Masz pytania? Napisz do nas