Od 1 stycznia 2021 roku na rachunkach za prąd widnieje nowa pozycja – opłata mocowa. Została ona wprowadzona w wyniku przyjętej jeszcze w 2017 roku ustawy o rynku mocy, której celem miało być zapewnienie średnio- i długoterminowego bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Czym jest opłata mocowa, ile wynosi w 2024 roku i co oznacza dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych?
Opłata mocowa została wprowadzona po to, by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, a mówiąc dokładniej – stałe dostawy prądu do odbiorców. Jej celem jest przede wszystkim zapewnienie elektrowniom dodatkowych środków finansowych, które pozwolą na utrzymywanie elastycznych rezerw prądu wykorzystywanych w czasie największego zapotrzebowania na energię. Innymi słowy opłata mocowa zapobiega sytuacji, w której elektrownie mogłyby nie nadążać za potrzebami odbiorców, gdy zużycie prądu znajduje się na bardzo wysokim poziomie.
Gdzie jej szukać? Opłata mocowa na fakturze za prąd doliczana jest do opłaty taryfowej w sekcji dystrybucji i przesyłania energii z sieci.
O tym, ile wynosi opłata mocowa, decyduje Urząd Regulacji Energetyki. Stawki na kolejny rok kalendarzowy są ogłaszane do 30 września.
W praktyce wysokość opłaty mocowej zależy od rocznego zużycia energii. W 2024 roku stawki dla gospodarstw domowych kształtują się następująco:
Jak widać, stawki te nie są wygórowane – zwłaszcza że średnie roczne zużycie energii elektrycznej w Polsce wynosi ok. 2 MWh (dla domu jednorodzinnego). Daje to miesięczną opłatę mocową w wysokości 10,64 zł (w skali roku 127,68 zł).
Uwaga! Przytoczone stawki dotyczą odbiorców ryczałtowych (z grup G oraz C1). Dla pozostałych wysokość opłaty mocowej jest uzależniona od ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach i wynosi 0,1267 zł/kWh.
Opłata mocowa budzi spore wątpliwości zwłaszcza wśród aktualnych oraz przyszłych właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Powszechny jest np. mit, że dolicza się ją wyłącznie do rachunków prosumentów, co oczywiście nie jest prawdą. Opłata mocowa dotyczy bowiem każdego odbiorcy energii elektrycznej w Polsce, a nie tylko właścicieli fotowoltaiki. Dolicza się ją więc do wszystkich rachunków za prąd, niezależnie od tego, jakie jest źródło jego pozyskiwania.
Warto również zaznaczyć, że samo korzystanie z paneli fotowoltaicznych może znacząco obniżyć opłatę mocową. Wynika to z faktu, że jej wysokość jest uzależniona od ilości prądu pobranego z sieci energetycznej. Wniosek jest prosty – dzięki instalacji PV uniezależniasz się od zewnętrznych dostawców i znacząco obniżasz swoje rachunki za prąd.
Jeżeli planujesz inwestycję w fotowoltaikę, zapraszamy do kontaktu z naszym specjalistą. Oferujemy nie tylko najnowocześniejsze instalacje PV, ale również niezawodne systemy magazynowania energii, dzięki którym zapewnisz sobie całkowite bezpieczeństwo energetyczne i jeszcze większe oszczędności.