Falownik – niezbędny element instalacji fotowoltaicznej. Czym jest i jak działa?

Panele fotowoltaiczne produkują prąd stały (DC), który następnie zostaje przekształcony w prąd przemienny (AC). Dopiero w tej postaci może zasilać domowe urządzenia albo służyć do oświetlania wnętrz. Za taką przemianę odpowiedzialny jest falownik w instalacji fotowoltaicznej. Na tym jednak nie kończą się jego zadania – sprawdź, do czego służy i dlaczego jest tak istotny!

Falownik do instalacji fotowoltaicznej – czym jest i do czego służy?

Falownik jest jednym z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej. Nie tylko zamienia prąd stały w prąd przemienny, ale również synchronizuje pracę systemu z siecią energetyczną i zarządza jego pracą. Co więcej, to właśnie on jest odpowiedzialny za monitorowanie działania fotowoltaiki – rejestruje różnego rodzaju dane, a także śledzi maksymalny punkt mocy modułów (MPPT).

Z czego składa się falownik instalacji fotowoltaicznej? Z kilku elementów:

  • klasycznego prostownika, który odpowiada za przekształcanie napięć przemiennych w napięcie stałe;
  • stopnia pośredniego składającego się z kondensatorów, którego zadaniem jest stabilizowanie napięć stałych;
  • stopnia końcowego składającego się z tranzystorów, dzięki któremu prąd stały jest przekształcany w prąd przemienny o odpowiednich parametrach;
  • zabezpieczeń i systemu sterowania, dzięki któremu instalacja fotowoltaiczna nie ulega awariom czy przerwom w produkcji energii.

Czy można zamontować instalację fotowoltaiczną bez falownika? Nie, ponieważ paneli PV nie da się podłączyć bezpośrednio do instalacji elektrycznej. Można jedynie poszukać alternatywnych rozwiązań, takich jak mikroinwerter.

Rodzaje falowników w instalacji fotowoltaicznej

Producenci oferują różne rodzaje falowników do instalacji fotowoltaicznych. Do tych najpopularniejszych zaliczamy:

  • falowniki z transformatorem, które stosuje się najczęściej w systemach o bardzo dużej mocy (są rzadko wykorzystywane w domowych instalacjach PV);
  • falowniki bez transformatora, które są lekkie i dostępne w przystępnych cenach, a do tego posiadają szeroki zakres napięciowy;
  • falowniki wyspowe (off-grid), które pozwalają magazynować energię, ale nie przekazują nadwyżek prądu do sieci (dlatego stosuje się je często w domkach letniskowych);
  • falowniki sieciowe (on-grid), które są powszechnie wykorzystywane, ponieważ pozwalają połączyć instalację fotowoltaiczną z siecią energetyczną i tym samym przekazywać do niej nadwyżki prądu.

Warto dodać, że falowniki dzieli się również na jedno- i trójfazowe. Te pierwsze stosuje się np. w gospodarstwach domowych, gdzie moc instalacji fotowoltaicznej nie przekracza 3 kWp W przypadku większych systemów, których moc przekracza 3,68 kW, niezbędne jest zastosowanie falownika trójfazowego (jest to wymóg OSD, czyli Operatora Systemu Dystrybucyjnego).

Na co zwrócić uwagę, dobierając falownik do instalacji fotowoltaicznej?

Dobór falownika do instalacji PV to bardzo istotna kwestia. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na jego sprawność, napięcie (startu i maksymalne), zakres napięć pracy MPPT oraz stopień ochrony IP. Warto zwrócić uwagę na to, czy falownik posiada certyfikat zgodności z obowiązującymi w Polsce i Europie normami oraz gwarancję (na minimum 5 lat).

Niezależnie od tego, z jakiego systemu zamierzasz skorzystać, nasi specjaliści pomogą Ci w doborze, zakupie i montażu optymalnego rozwiązania, dzięki któremu zyskasz możliwość efektywnego produkowania energii z promieniowania słonecznego.

Masz pytania? Napisz do nas