Fotowoltaika a czynniki atmosferyczne – jak na panele PV wpływają deszcz, śnieg i wiatr?

Kluczowy wpływ na wydajność fotowoltaiki ma poziom nasłonecznienia. Zasada jest prosta – im większy dostęp promieni słonecznych do paneli PV, tym działają one efektywniej. A co w sytuacji, gdy mają kontakt z deszczem, śniegiem i wiatrem? Czy niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą mieć wpływ na wydajność albo żywotność instalacji fotowoltaicznej? Odpowiadamy!

Wpływ czynników atmosferycznych na efektywność i trwałość paneli fotowoltaicznych

W praktyce największym wrogiem paneli fotowoltaicznych jest duże zachmurzenie. Ogranicza ono dostęp do promieni słonecznych i może znacząco zmniejszyć efektywność modułów  (przy pełnym zachmurzeniu). Mitem jest natomiast twierdzenie, że instalacja fotowoltaiczna nie pracuje w pochmurne dni

A co z deszczem, śniegiem i wiatrem? Jak się okazuje, nie stanowią one wielkiego problemu dla właścicieli fotowoltaiki. Sprawdźmy, z czego to wynika!

Panele fotowoltaiczne a deszcz

Problemem w przypadku deszczu są towarzyszące mu pochmurne dni. Jednak same opady nie mają negatywnego wpływu na działanie czy żywotność instalacji fotowoltaicznej.

Co więcej, deszcz może przynieść wiele dobrego, ponieważ oczyszcza panele z różnego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak kurz, smog czy pył. Dzięki temu unikniesz konieczności samodzielnego mycia modułów!

Uwaga! Zagrożenia dla Twoich paneli fotowoltaicznych nie stanowi również grad. Z jednej strony są one bowiem pokryte szkłem hartowanym, które minimalizuje ryzyko uszkodzeń mechanicznych do absolutnego minimum. Z drugiej natomiast, nawet w przypadku pojawienia się zniszczeń (np. po gradowej nawałnicy), producent zapewni Ci wymianę panelu w ramach gwarancji.

Instalacja fotowoltaiczna a śnieg

Nieco większym problemem dla użytkowników instalacji fotowoltaicznych mogą być opady śniegu. Warstwa 2–3 cm białego puchu jest w stanie obniżyć wydajność paneli o kilkadziesiąt procent. Aby uniknąć nadmiernego spadku efektywności instalacji PV, montuje się je pod odpowiednim kątem – dzięki temu śnieg swobodnie zsuwa się z powierzchni paneli fotowoltaicznych. Problem rozwiązuje również fakt, że odsłonięte fragmenty modułów ulegają szybkiemu nagrzewaniu, co prowadzi do szybkiego topnienia pokrywy śniegowej.

Pamiętaj! Jeżeli opady śniegu są bardzo intensywne i trwają kilka dni, możesz samodzielnie usuwać śnieg z paneli fotowoltaicznych.

Trwałość instalacji fotowoltaicznej a wiatr

Wiatr nie wpływa negatywnie na wydajność czy trwałość instalacji fotowoltaicznej. Co więcej, jego działanie może nieść spore korzyści, ponieważ zapewnia on odpowiednią cyrkulację powietrza, schładza moduły a dzięku temu zapewnia większą ich wydajność

A co z wichurami? Bez obaw – panele fotowoltaiczne wykazują dużą odporność na bardzo silne podmuchy, a konstrukcje, na których się opierają, są niezwykle stabilne i dostosowane do nawet bardzo silnych podmuchów wiatru

Sprawność paneli fotowoltaicznych a temperatura

Jaki jest wpływ temperatury na panele fotowoltaiczne? Instalacjom PV nie sprzyjają zarówno nadmiernie gorące, jak i zimne dni. Na szczęście w naszym klimacie rzadko mamy do czynienia ze skrajnymi temperaturami, dlatego również one nie będą negatywnie wpływały na efektywność modułów. Co więcej, nowoczesne instalacje mogą pracować wydajnie nawet w temperaturach między -40°C i +85°C.

Jaka jest najlepsza pogoda dla fotowoltaiki? Panele PV wykazują najwyższą wydajność w słoneczne dni o umiarkowanej temperaturze. Pamiętaj, że kluczowy wpływ na ich efektywność ma prawidłowy montaż, dlatego skorzystaj z usług doświadczonych specjalistów w tym zakresie. W Fiberlink oferujemy kompleksowy montaż fotowoltaiki, dzięki czemu zyskasz możliwość wytwarzania energii elektrycznej niezależnie od warunków pogodowych.

Masz pytania? Napisz do nas