Fotowoltaika w bloku – dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych dla budynków wielorodzinnych

Na montaż paneli fotowoltaicznych decydują się przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych. Jak się jednak okazuje, instalacje PV coraz częściej pojawiają się również na dachach budynków wielorodzinnych, w tym bloków mieszkalnych. Taki wzrost zainteresowania wynika nie tylko z realnych oszczędności, jakie niesie montaż paneli fotowoltaicznych, ale również z coraz korzystniejszych dofinansowań dla wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych. 1 lutego 2023 roku ruszył program dopłat do fotowoltaiki w bloku – warto poznać jego szczegóły!

Dopłaty do fotowoltaiki w bloku mogą pokryć nawet 50% inwestycji!

Jeszcze do niedawna dofinansowania do zakupu i montażu instalacji PV dotyczyły przede wszystkim właścicieli domów jednorodzinnych – to właśnie na nich skupiają się takie programy jak Mój Prąd. Teraz przyszła pora na wsparcie wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które w ramach dopłat do fotowoltaiki mogą uzyskać zwrot do 50% kosztów netto inwestycji. Dotyczy to montażu instalacji fotowoltaicznych w budynkach wielorodzinnych oraz blokach mieszkalnych. Całkowity budżet programu wynosi ponad 448 milionów złotych.

Ma to zachęcić właścicieli i zarządców budynków wielorodzinnych do korzystania z odnawialnych źródeł energii.

Co obejmują dopłaty i jakie są najważniejsze założenia programu?

W ramach programu dopłat do fotowoltaiki w bloku można otrzymać dofinansowanie na:

  • zakup, montaż albo budowę nowej instalacji fotowoltaicznej,
  • modernizację instalacji fotowoltaicznej, w wyniku której jej moc wzrośnie o co najmniej 25%,

Program wprowadza nową instytucję – prosumenta lokatorskiego – i jest odpowiedni przede wszystkim dla wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych. Warto jednak zaznaczyć, że wnioski o dotację składać mogą również jednostki samorządu terytorialnego, towarzystwa budownictwa społecznego, społeczne inicjatywy mieszkaniowe, spółki prawa handlowego, a nawet osoby fizyczne. Program zakłada także możliwość zainwestowania przez zarządcę budynku wielorodzinnego w instalację większą, niż jest potrzebna dla części wspólnej (przy czym autokonsumpcja będzie dotyczyła wyłącznie części wspólnej).

Warto również wiedzieć, że całość energii, jaka zostanie oddana do sieci, będzie rozliczana miesięcznie ze sprzedawcą według  rynkowych cen energii, a następnie to, co zostanie na saldzie zgromadzonym w depozycie prosumenckim będzie wpływać na konto właściciela. To duża zmiana na korzyść prosumenta lokatorskiego względem zwykłych prosumentów, którzy mają możliwość wypłacenia zaledwie 20% środków pozostałych na koncie prosumenckim (raz w roku).

Jest to rozwiązanie, które może nie tylko umożliwić spółdzielniom i wspólnotom korzystanie z odnawialnych źródeł energii, ale również generować oszczędności, które w przyszłości zostaną przeznaczone na remonty albo zaspokojenie innych potrzeb lokatorów.

Gdzie złożyć wniosek na dotację do fotowoltaiki na budynku wielorodzinnym?

Start programu miał miejsce 1 lutego 2023 roku i będzie trwał do 30 czerwca 2026 roku. Wniosek o dopłatę należy złożyć w wersji papierowej do Banku Gospodarstwa Krajowego (adres znajduje się na stronie internetowej BGK). Należy dołączyć do niego dokumentację projektową instalacji oraz dokumenty potwierdzające umocowanie osób podpisujących wniosek do reprezentowania inwestora oraz wzór podpisów złożonych na wniosku.

Masz pytania? Napisz do nas