Instalacja fotowoltaiczna off-grid – czym jest i jakie ma zalety?

Brak infrastruktury energetycznej w pobliżu domu nie musi być powodem rezygnacji z montażu paneli fotowoltaicznych. Do dyspozycji inwestorów są bowiem instalacje off-grid, które nie wymagają podłączenia do sieci. Pozwalają one tym samym zyskać całkowitą niezależność energetyczną. Czym jest instalacja fotowoltaiczna off-grid i dlaczego warto rozważyć jej montaż?

Co to jest instalacja fotowoltaiczna off-grid?

Instalacja fotowoltaiczna off-grid (dosłownie „poza siecią”) nie wymaga ogólnodostępnej sieci energetycznej, czym różni się od instalacji on-grid. Podłącza się ją do magazynu energii, który umożliwia gromadzenie nadwyżek wyprodukowanej energii. Innymi niezbędnymi elementami takiej instalacji są:

  • panele fotowoltaiczne o określonej mocy, które pozwalają na przetwarzanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną;
  • inwerter wyspowy, który zamienia prąd stały, wyprodukowany przez panele PV, w prąd przemienny – ten przekazywany jest bezpośrednio do gniazdek albo akumulatora/magazynu energii.

Jak wygląda użytkowanie instalacji off-grid w praktyce? Wyprodukowany przez panele fotowoltaiczne prąd może być wykorzystywany do pokrycia bieżącego zapotrzebowania na energię. Jego nadmiar trafia natomiast do baterii akumulatorowej, którą rozładowuje się w momencie, gdy instalacja pracuje z mniejszą wydajnością – np. podczas gorszych warunków atmosferycznych albo po zmroku.

Wszystko to sprawia, że instalacja fotowoltaiczna off-grid pozwala na całkowite uniezależnienie się od sieci energetycznej i tym samym rosnących cen prądu.

Zalety i wady instalacji off-grid

Podstawową zaletą zestawu fotowoltaicznego off-grid jest wspomniana niezależność. Nie trzeba podłączać jej do sieci, a co za tym idzie nie podlega to zgłoszeniu, opomiarowaniu i odbiorom. Jest to rozwiązanie wybierane najczęściej przez tych inwestorów, którzy nie mają dostępu do sieci albo infrastruktura energetyczna w pobliżu ich domostwa jest słabo rozwinięta. Co więcej, niezależność takiej instalacji pozwoli nie tylko uniknąć podwyżek cen prądu, ale również przerw w dostawach energii czy różnego rodzaju awarii.

Oczywiście nie można zapominać również o innych korzyściach, które płyną z fotowoltaiki – dużych oszczędnościach, ekologii oraz niezawodności na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Czy w takim razie instalacja off-grid ma jakieś wady? Tak, a tą najpoważniejszą jest utrudnione zaspokojenie potrzeb energetycznych domu zimą, gdy efektywność paneli PV jest mniejsza, a użytkownik nie może pobrać prądu z sieci. Wadą dla wielu inwestorów okaże się również wyższa cena zakupu i montażu instalacji (wraz z odpowiednim magazynem energii). Warto jednak pamiętać, że dużą część kosztów można pokryć, korzystając z odpowiedniego dofinansowania – np. w ramach programu Mój Prąd gdzie na instalacje w zestawie z magazynem energii możemy otrzymać nawet do 23 tysięcy złotych.

Fotowoltaika off-grid – czy warto w nią zainwestować?

Pomimo kilku wad fotowoltaika off-grid stanowi świetne rozwiązanie dla wielu inwestorów – zwłaszcza tych, którzy nie mają dostępu do sieci. Dzięki odpowiednio dopasowanej mocy paneli, a także pojemnemu magazynowi energii może ona okazać się niezwykle skuteczna nawet jesienią czy zimą, kiedy to w naszym kraju dostęp do promieni słonecznych jest znacznie ograniczony.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej albo zastanawiasz się, czy postawić na instalację off-grid, czy on-grid – zapraszamy do kontaktu. Nie tylko pomożemy Ci rozwiać wszelkie wątpliwości, ale również dopasujemy rozwiązanie, które w stu procentach zaspokoi zapotrzebowanie energetyczne Twojego domu.

Masz pytania? Napisz do nas