Instalacje fotowoltaiczne w budownictwie

Coraz więcej osób prywatnych i firm inwestuje w fotowoltaikę.  Z najnowszego raportu Agencji Rynku Energii (ARE) wynika, że pod koniec marca 2023 r. w naszym kraju było już 1,2 mln mikroinstalacji PV, a ich łączna moc wynosiła nieco ponad 9350 MW. Liczby te ciągle rosną, co wynika z wielu czynników. Sprawdźmy, jaką obecnie rolę odgrywa fotowoltaika w budownictwie i dlaczego to rozwiązanie tak przyszłościowe!

Fotowoltaika w budownictwie – nie tylko dla domów jednorodzinnych!

Branża budownicza zmienia się i ewoluuje z roku na rok. Jeszcze do niedawna prym wiodła technologia murowana, a dzisiaj coraz więcej inwestorów decyduje się na alternatywne systemy – np. domy keramzytowe, szkieletowe czy modułowe. Nie inaczej jest w przypadku źródeł energii dla budynków. Czasy paliw kopalnych bezpowrotnie mijają, a ich miejsce zajmują odnawialne źródła energii, takie jak fotowoltaika. W budownictwie mamy obecnie do czynienia z prawdziwym boomem na instalacje PV, czego potwierdzeniem są liczby przytoczone we wstępie.

Najczęściej na wytwarzanie energii z promieniowania słonecznego decydują się właściciele domów jednorodzinnych, którym zależy na oszczędnościach oraz niezależności energetycznej. Wynika to z faktu, że instalacje fotowoltaiczne pozwalają wytwarzać prąd, który zasili wszystkie urządzenia oraz instalacje w budynku, a także ograniczy rachunki za energię do  minimum. Co więcej, to właśnie fotowoltaika – zwłaszcza w połączeniu z pompą ciepła – w dużym stopniu wspiera budownictwo energooszczędne,. Pompy ciepła pobierają bardzo dużo energii przede wszystkim w zimie. Montując ją, dużo łatwiej wznieść budynek pasywny zużywający nawet osiem razy mniej energii od tradycyjnego.

Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego to jednak nie wszystko. Rośnie liczba inwestorów, którzy zwracają uwagę na ogromne znaczenie fotowoltaiki w budownictwie wielorodzinnym. Instalacje PV coraz częściej goszczą na blokach i apartamentowcach, zasilając w prądczęści wspólne mieszkańców. W większości przypadków nic nie stoi również na przeszkodzie, by chętny lokator zamontował panele na własnym balkonie – wystarczy do tego spełnienie kilku warunków i zgoda spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

Niemałe znaczenie ma także fotowoltaika dla firm. Rośnie liczba klientów biznesowych, którzy montują panele na dachach swoich biurowców, lokali handlowo-usługowych, magazynów, a nawet fabryk. Wszystko to sprawia, że coraz trudniej wyobrazić sobie współczesne budownictwo bez fotowoltaiki.

4 powody, dla których instalacje fotowoltaiczne to przyszłość budownictwa

Z czego wynika tak duża rola fotowoltaiki w budownictwie i dlaczego instalacje fotowoltaiczne w domach jednorodzinnych czy innych budynkach uznawane są za przyszłość budownictwa? Powodów jest wiele, ale my skupimy się na 4 najważniejszych.

  1. Energooszczędność. Wytwarzanie prądu z promieniowania słonecznego prowadzi do obniżenia kosztów eksploatacji budynku, co przynosi spore oszczędności ich właścicielom. Co więcej, fotowoltaika w budownictwie zwiększa możliwości związane z budową obiektów o niskim zapotrzebowaniu na energię, w tym domów pasywnych.
  2. Zrównoważony rozwój i ekologia. Instalacja fotowoltaiczna przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i tym samym ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Stanowi również istotny krok ku zmniejszeniu zużycia paliw kopalnych, które używane są do produkcji energii w tradycyjnym budownictwie.
  3. Autonomiczność energetyczna. Odpowiednio dopasowana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne budynku i jego mieszkańców, a także daje możliwość uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców (w tym od przerw w dostawach prądu czy awarii sieci energetycznych).
  4. Integracja z architekturą. Panele fotowoltaiczne mogą stanowić integralny element budynku, nie wpływając negatywnie na jego estetykę. Ich montaż możliwy jest nie tylko na dachu, ale również elewacji czy gruncie.

Wszystko to sprawia, że instalacje fotowoltaiczne stanowią nieodłączny element współczesnego budownictwa i bez wątpienia ich znaczenie w dalszym ciągu będzie rosło.

Masz pytania? Napisz do nas