Jak uzyskać aż 31 000 zł dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznych?

Liczba instalacji fotowoltaicznych rośnie w naszym kraju w błyskawicznym tempie, co nie powinno dziwić. Stanowią one znakomity sposób na zwiększenie niezależności  energetycznej oraz spore oszczędności. Co więcej, do dyspozycji inwestorów są różne programy wsparcia, pozwalające ograniczyć koszty zakupu i montażu instalacji PV. Jednym z nich jest „Mój Prąd”, dzięki któremu możesz uzyskać nawet 31 000 zł dofinansowania. Sprawdź, jak to zrobić!

Program „Mój Prąd” – dofinansowania dla gospodarstw domowych

Program „Mój Prąd” powstał po to, by wspierać rozwój energetyki prosumenckiej. W praktyce oznacza to, że dzięki niemu dofinansowanie mogą pozyskać osoby chcące wytwarzać energię na własny użytek, a jej nadwyżki sprzedawać do sieci energetycznej.

Wciąż trwa nabór wniosków w IV edycji programu. Obejmuje on mikroinstalacje fotowoltaiczne oraz dodatkowe urządzenia (służące do magazynowania energii elektrycznej lub ciepła oraz systemy zarządzania energią).

Kto może skorzystać z dofinansowania? Nowa edycja programu „Mój Prąd” jest skierowana do gospodarstw domowych, a jego beneficjentami mogą zostać osoby fizyczne, które:

  • wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby;
  • podpisały umowę, zgodnie z którą odprowadzają do sieci część wytworzonej energii (np. w formie nadwyżek wyprodukowanego prądu);
  • rozliczają się w nowym systemie net-billing (prosumenci korzystający z dotychczasowego sytemu net-metering także mogą otrzymać dotację, ale warunkiem jest przejście na nowy system rozliczeń).

Jak otrzymać dofinansowanie? Poprzez złożenie odpowiedniego wniosku do 31.03.2023 r. (lub do wyczerpania środków). Jest to możliwe wyłącznie online (poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie portal gov.pl). Do wniosku należy dołączyć wymagane dokumenty, w tym kopię faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej, wraz z potwierdzeniem dokonania płatności oraz potwierdzenie zgłoszenia i przyłączenia mikroinstalacji do sieci.

Potrzebujesz pomocy specjalistów? W Fiberlink wypełnimy i złożymy za Ciebie wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami!

Na jakie elementy instalacji fotowoltaicznej możesz pozyskać dofinansowanie?

Dofinansowanie z programu „Mój Prąd” pozwala pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych instalacji fotowoltaicznej. Maksymalna kwota, jaką możesz uzyskać, to aż 31 tysięcy złotych! Jest to możliwe w przypadku zakupu instalacji fotowoltaicznej wraz z towarzyszącymi jej komponentami, ponieważ kwoty dotacji sumują się.

Na jakie elementy można pozyskać dofinansowanie?

  • Instalacja fotowoltaiczna przy zakupie dodatkowych elementów – do 7 000 zł.
  • Magazyn energii – do 16 000 zł.
  • Magazyn ciepła – do 5 000 zł.
  • System zarządzania energią EMS/HEMS (przy jednoczesnym zakupie magazynu ciepła lub energii) – do 3 000 zł.

Inwestując w kompletny system, możesz uzyskać łącznie 31 tys. zł dotacji. Przy zakupie i montażu samej instalacji fotowoltaicznej (bez dodatkowych komponentów) maksymalna kwota dofinansowania wynosi 6 tys. zł.

Warto dodać, że dotacje w ramach programu „Mój Prąd” nie podlegają opodatkowaniu!

Dlaczego warto zainwestować w instalacje PV z dodatkowymi komponentami?

Program „Mój Prąd” zapewnia możliwość dofinansowania zarówno samych instalacji PV (sprawdź, z czego się składają), jak i dodatkowych komponentów, które zapewniają inwestorom wiele korzyści. Mowa tutaj o:

  • magazynach energii, które umożliwiają przechowywanie nadwyżek wytworzonego przez instalację prądu i korzystanie z niego wtedy, gdy jest to potrzebne – pozwala to zwiększyć niezależność od sieci energetycznej, zwiększyć poziom autokonsumpcji oraz zyskać zabezpieczenie przed przerwami w dostawach energii;
  • pompach ciepła, które pozwalają ogrzewać dom i wodę użytkową poprzez wykorzystanie energii powietrza, gruntu lub wody – są to urządzenia niezwykle wydajne i ekonomiczne, a do tego świetnie współpracujące z instalacjami PV (dzięki takiemu połączeniu działanie pomp ciepła jest znacznie bardziej opłacalne;
  • systemach EMS/HEMS, które są odpowiedzialne za zarządzanie przepływami energii elektrycznej między instalacją PV a magazynem energii lub ciepła, a także odprowadzanie nadwyżek prądu do sieci – dzięki nim możliwe jest osiągnięcie maksymalnej efektywności energetycznej, a co za tym idzie oszczędności.

Są to rozwiązania, których montaż warto rozważyć, ponieważ zapewniają użytkownikom wiele dodatkowych możliwości i – podobnie jak instalacje PV – stanowią świetną inwestycję na długie lata.

Niezależnie od tego, czy inwestujesz w same panele fotowoltaiczne, czy kompletną mikoroinstalację wraz z dodatkowymi komponentami, skorzystaj z dofinansowania w ramach programu „Mój Prąd”. W Fiberlink nie tylko zamontujemy Twoją instalację, ale i pomożemy Ci we wszystkich kwestiach formalnych!

 

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej!

Masz pytania? Napisz do nas