Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Najbardziej widoczną częścią instalacji fotowoltaicznej są panele, które każdego dnia narażone są na działanie warunków atmosferycznych. To właśnie panele fotowoltaiczne są odpowiedzialne za pozyskiwanie energii słonecznej. Dowiedz się, jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych, od czego zależy i co warto o niej wiedzieć.

Żywotność paneli fotowoltaicznych historycznie

Żywotność paneli fotowoltaicznych to jedna z kwestii, które nurtują obecnych i przyszłych posiadaczy instalacji PV. Czy będą trwałe i wydajne, czy po latach nadal będą generowały moc i na jakim poziomie?

Trzeba zauważyć, że technologia w zakresie produkcji paneli fotowoltaicznych rozwija się w ostatnich latach w bardzo szybkim tempie. Stosowane obecnie rozwiązania, są o wiele wydajniejsze i trwalsze niż te, które można było zakupić jeszcze 10 lat temu.

Warto w tym miejscu podkreślić, że wraz z długością eksploatacji paneli, utarta ich wydajności jest nieznaczna, a wyniki pracy instalacji, nawet długo po okresie ich gwarantowanej żywotności, są bardzo dobre.

Przyjmuje się, że wydajność paneli fotowoltaicznych spada z każdym rokiem o ok. 0,5%. Na podstawie tych prognoz można łatwo obliczyć, jak będzie przedstawiała się ich efektywność na przestrzeni czasu. Przykładowo wydajność paneli fotowoltaicznych po 10 latach zmniejszy się o 5%, natomiast po 30 o 15%.

Badania przeprowadzone w najstarszej europejskiej farmie fotowoltaicznej, uruchomionej w 1982 roku w Lugano, w Szwajcarii pokazują, że po ponad 40 latach działania, większość paneli nadal generuje 80% mocy.

Powyższe obliczenie jest jednak pewnym założeniem teoretycznym.

Inne wnioski przedstawia bowiem raport, który opisuje stan niemieckiej instalacji fotowoltaicznej, której właścicielem jest uniwersytet w niemieckim Odynburgu. Instalacja zbudowana w 1976 roku z 336 modułów jest jedną z najstarszych inwestycji fotowoltaicznych powstałych w Europie. Z analiz wynika, że w trakcie 35 lat użytkowania, moc całkowita instalacji spadła o zaledwie o 4%!!!

Warto w tym miejscu zauważyć, że wspomniane instalacje wykonane były w latach 70-tych i 80-tych minionego stulecia, a więc w czasach, gdy technologia ich produkcji dopiero raczkowała i była niepomiernie mniej zaawansowana niż obecnie.

Od czego zależy żywotność paneli fotowoltaicznych?

Na żywotność paneli PV największy wpływ mają warunki pogodowe, a największe zagrożenie dla nich stanowią np. gradobicie, zalegający lód, czy bardzo mocne natężenie promieniowania UV. Mowa tutaj jednak o ekstremalnych temperaturach czy opadach.

Przykładowo na terenach pustynnych spadek wydajności paneli w ciągu roku jest większy niż w warunkach europejskich (nawet 1%). Ma to związek z ekstremalnie wysokimi temperaturami i bardzo wysokim promieniowaniem słonecznym, które powodują szybszą eksploatację ogniw fotowoltaicznych. Pomimo iż, od lat obserwujemy ocieplenie klimatu, w strefie umiarkowanej temperatury, które mogłyby zagrozić poprawnemu działaniu paneli fotowoltaicznych nie występują.

Jak zadbać o żywotność instalacji fotowoltaicznej?

Warto pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna to nie tylko panele. Choć to one są podstawowym, najbardziej widocznym i najbardziej narażonym na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych elementem instalacji, trzeba wiedzieć, że instalacja jest całościowym systemem. Na żywotność paneli, mamy realny wpływ także my jako ich posiadacze. Poprzez właściwe dbanie o instalacje, możemy przedłużyć jej żywotność, wystarczy trzymać się kilku zasad powodujących optymalizację procesu ich zużywania.

Monitoruj pracę systemu i rejestruj moc instalacji, jest to łatwe i nie wymaga wielkiego zaangażowania, możesz korzystać np. z aplikacji, która na bieżąco pokazuje pracę twoich urządzeń. W razie niepokojących zmian, szybko skontaktuj się z producentem lub dostawcą.

Choć panele słoneczne zabezpieczone są trwałą powłoką, to warto ją regularnie czyścić z zabrudzeń i kurzu w okresie letnim. Pamiętaj, by korzystać z profesjonalnego sprzętu lub pomocy specjalistycznej firmy, aby nie uszkodzić ogniw.

Pamiętaj o regularnym serwisie. Kontroluj stan okablowania i sprawdzaj stan techniczny instalacji, w tym głównie połączenia pomiędzy panelami, falownikiem i skrzynką zabezpieczającą.

Masz pytania? Napisz do nas