Najlepsze sposoby na obniżenie rachunków za prąd w firmie

Rosnące ceny prądu dają się we znaki nie tylko w codziennym życiu, ale również w biznesie. Dlatego chcąc przetrwać ten trudny czas, przedsiębiorcy muszą szukać oszczędności. Jak obniżyć rachunki za prąd w firmie? Okazuje się, że sposobów jest całkiem sporo – oto te najbardziej skuteczne, które pozwolą Ci zoptymalizować koszty w swoim przedsiębiorstwie!

5 sposobów na obniżenie rachunków za prąd w firmie

Oszczędzanie energii elektrycznej powinno stać się nawykiem – zarówno właścicieli, jak i pracowników. Warto więc edukować się w tym zakresie i przekazywać wiedzę osobom zatrudnionym w firmie, ponieważ tylko dzięki temu ciągły wzrost cen prądu nie będzie tak dużym problemem. Jak obniżyć rachunki za energię elektryczną w firmie?

  1. Ogranicz sztuczne światło do minimum

Jeżeli masz taką możliwość, ustaw biurka pracowników jak najbliżej okien. Dzięki temu nie tylko skorzystają oni z przyjaznego dla oczu naturalnego światła, ale również nie będą musieli włączać lamp, których używanie przez wiele godzin znacząco zwiększa koszty energii. Oczywiście rozwiązanie to sprawdzi się przede wszystkim wiosną i latem, kiedy za oknem częściej świeci słońce, a dni są dłuższe. Co w takim razie zrobić zimą?

Jeżeli pracownicy muszą korzystać ze sztucznego światła, zainwestuj w energooszczędne żarówki (LED), które są nie tylko tańsze w użytkowaniu, ale również bardzo żywotne (mogą działać nawet przez kilka lat).

  1. Wymień urządzenia na energooszczędne

Starsze modele urządzeń stosowanych w biurze pobierają zwykle duże ilości prądu. Dlatego warto zastąpić je sprzętem energooszczędnym, z funkcją pracy „eko”. Mowa tu nie tylko o komputerach, telewizorach czy drukarkach, ale również o zmywarce czy ekspresie do kawy, które znajdują się w firmowej kuchni.

  1. Korzystaj z urządzeń racjonalnie

Stale pracujące w firmach komputery, z których nie korzysta się na bieżąco, to standard. Niestety prowadzi to do bardzo dużego zużycia energii elektrycznej, dlatego dobrą praktyką jest wyłączanie ich, np. podczas przerw. Warto uczulić na tę kwestię również pracowników!

Problemem są też urządzenia pozostające w trybie czuwania, które nawet wtedy pobierają prąd. Świetnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla wielu komputerów, jest montaż listew zasilających, dzięki którym za pomocą jednego przycisku odetniesz dopływ prądu.

  1. Zainwestuj w czujniki ruchu

Wielu pracowników zapomina o wyłączaniu światła, np. po skorzystaniu z toalety. Jeżeli jest to nagminne, rachunki za prąd rosną. Problem ten zniknie, jeżeli zainwestujesz w czujniki ruchu, które będą automatycznie włączały i wyłączały firmowe oświetlenie.

Warto zainstalować je nie tylko w firmowej łazience, ale również w innych pomieszczeniach – np. na korytarzu czy w kuchni.

  1. Zmień taryfę lub dostawcę

Czasami najlepszym sposobem na obniżenie rachunków za prąd jest zmiana dostawcy energii. Warto zapoznać się z ofertami kilku firm i wybrać tę, która zapewnia najkorzystniejsze pakiety.

Sprawdź także swoją taryfę i, w razie potrzeby, zmień ją na taką, dzięki której będziesz mógł płacić za prąd mniej w konkretne dni albo w określonych godzinach. Ma to szczególne znaczenie przy pracy zmianowej albo gdy firma działa w weekendy.

Najlepszy sposób na oszczędności w firmie? Fotowoltaika!

Powyższe metody pozwolą obniżyć rachunki za prąd, ale nie przyniosą tak doskonałego efektu, jak montaż paneli fotowoltaicznych. Dzięki nim będziesz mógł wytwarzać prąd na własny użytek bezpośrednio z promieniowania słonecznego. W ten sposób uniezależnisz się od zewnętrznych dostawców i rosnących cen energii.

Warto również dodać, że dzięki fotowoltaice Twoja firma zyska status ekologicznej i dbającej o środowisko, co będzie miało wpływ na jej postrzeganie przez potencjalnych klientów czy partnerów biznesowych.

Przejdź do formularza

Masz pytania? Napisz do nas