Odnawialne źródła energii dzisiaj i jutro – przyszłość należy do OZE!

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt by się nie spodziewał, że ludzkość na tak masową skalę będzie produkowała energię z promieniowania słonecznego, wiatru czy wody. Dla wielu takie prognozy brzmiały raczej jak scenariusz filmu science-fiction. Dzisiaj nikogo nie dziwią już połyskujące panele zamontowane na dachach budynków albo urządzenia, które do ogrzewania budynków nie potrzebują węgla lub gazu. Odnawialne źródła energii stały się naszą codziennością i to właśnie do nich należy przyszłość. Sprawdźmy dlaczego!

Czym są odnawialne źródła energii?

Z pewnością niejednokrotnie słyszałeś opinie specjalistów mówiące o tym, że już wkrótce dostęp do węgla może być bardzo utrudniony, bo surowiec ten kończy się w zastraszająco szybkim tempie. Prawdopodobnie nie ominęły Cię również dywagacje na temat tego, skąd brać gaz i jaką cenę trzeba za niego zapłacić (oczywiście niemałą). Te konwencjonalne źródła energii, choć wciąż niezwykle popularne, mogą kiedyś zniknąć z powierzchni ziemi, dlatego coraz częściej mówi się o OZE.

Czym właściwie są odnawialne źródła energii? Odpowiedź znaleźć można w samej nazwie – są to źródła energii, których użytkowanie nie powoduje zmniejszania ich zasobów. Są nie tylko niewyczerpalne, ale również ogólnodostępne, dlatego korzystać z nich może każdy z nas. W praktyce oznacza to, że za kilkadziesiąt czy kilkaset lat, kiedy skończą się węgiel i gaz, zasoby, takie jak promienie słoneczne, wiatr, woda czy biomasa, wciąż będą wykorzystywane do produkcji prądu czy ogrzewania budynków.

Do najważniejszych źródeł energii odnawialnej zaliczamy:

  • słońce, którego promieniowanie można przekształcać w energię elektryczną przy użyciu odpowiednich instalacji fotowoltaicznych o mocy dostosowanej do potrzeb użytkownika;
  • wiatr, który – obok promieniowania słonecznego – jest w Polsce najpopularniejszym źródłem energii odnawialnej;
  • wodę, która również może służyć do produkcji energii, a urządzeniami, które to umożliwiają, są pompy ciepła;
  • biomasę, czyli odpady oraz pozostałości pochodzenia biologicznego z leśnictwa czy rolnictwa, które mogą być zamieniane na energię dzięki specjalnym kotłom na biomasę;
  • gleby i wody gruntowe, które służą do produkcji tzw. energii geotermalnej, a więc pochodzącej z wnętrza ziemi.

Dlaczego energia odnawialna jest tak popularna?

Istnieje ku temu kilka powodów. Przede wszystkim odnawialne źródła energii w domu czy firmie pozwalają zyskać duże oszczędności i uniezależnić się od zewnętrznych dostawców, a co za tym idzie – rosnących cen prądu. Są przy tym niewyczerpalne i ekologiczne, stanowiąc doskonałą alternatywę dla klasycznych źródeł energii, takich jak gaz i węgiel, które degradują środowisko naturalne.

Co więcej, jak wspomnieliśmy wcześniej, ekologiczne źródła energii są powszechnie dostępne – skorzystać z nich może każdy. Wszystko to sprawia, że ich popularność z każdym rokiem rośnie.

Energia OZE to przyszłość i najlepsza alternatywa

Oszczędności, ekologia, zdrowie i brak ograniczeń związanych z jej wykorzystaniem – wszystko to sprawia, że energia odnawialna jest rozwiązaniem przyszłościowym, w który nie tylko warto, ale wręcz trzeba inwestować. To właśnie dzięki OZE możemy uniknąć kryzysu energetycznego i mieć nieograniczony dostęp do energii – nawet wtedy, gdy na naszej planecie zabraknie węgla czy gazu.

Warto również pamiętać o tym, że ekologiczne źródła energii są sposobem na redukcję śladu węglowego i ochronę przyrody. Korzystanie z nich nie powoduje powstawania smogu, nie ma negatywnego wpływu na zwierzęta i sprzyja naszemu zdrowiu.

Jeżeli chcesz wykorzystać źródła energii odnawialnej w swoim domu, skontaktuj się z Fiberlink – oferujemy nowoczesne rozwiązania, dzięki którym zyskasz niezależność energetyczną i przyczynisz się do rozwoju OZE!

Masz pytania? Napisz do nas