Oświetlenie domu na święta wygląda ładnie, ale czy pobiera dużo prądu?

Choć pierwsza choinka z lampkami elektrycznymi została zaprezentowana w 1882 roku, świetlne dekoracje świąteczne stały się popularne dopiero w drugiej połowie XX wieku. Dziś nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia bez światełek, które umieszczamy nie tylko na choince, lecz także na balkonach i w różnych częściach gospodarstwa domowego. Czy świąteczne dekoracje pobierają dużo prądu? Jak zmniejszyć te koszty? Podpowiadamy!

Świąteczne dekoracje a zużycie prądu

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas w roku, który uwielbiamy celebrować. Z racji tego nie tylko w domu, lecz także na zewnątrz umieszczamy liczne dekoracje. Dużą część z nich stanowią światełka choinkowe, których łańcuchy rozciągamy na balkonach, fasadach domów czy garażach i innych budynkach znajdujących się w obrębie naszych gospodarstw domowych. Oczarowani świątecznym klimatem nie bierzemy pod uwagę tego, że takie iluminacje świetlne mogą znacznie podwyższyć nasze rachunki za prąd. Ile energii elektrycznej pobierają światełka choinkowe?

Ile energii elektrycznej zużywają lampki choinkowe? Ile to kosztuje?

Przeciętne światełka choinkowe składają się ze 100 lampek, które przymocowane są do ok. 3-metrowego kabla. Jedna żaróweczka ma ok. 0,5 W, co przy 100 lampkach daje 50 W. Kiedy przystrajamy nasze domy i podwórka, potrzebujemy kilka kompletów światełek. Przyjmijmy, że dana rodzina zdecydowała się na 6 sznurów światełek, składających się z 600 lampek, których łączna moc to 300 W.

Ile kosztuje nas działanie lampek choinkowych?

Czy działanie lampek choinkowych jest drogie? Aby się o tym przekonać, warto przeprowadzić szybkie obliczenia. 300 W to 0,3 kW. Światełka choinkowe działają niemal przez całą dobę, gdy tylko na zewnątrz zrobi się ciemno, od razu je uruchamiamy. W grudniu dni są krótkie, więc czas działania lampek na dobę to ok. 17 godzin. 0,3 kW × 17 godzin daje 5,1 kWh. Obecnie średnia cena 1 kWh prądu w Polsce wynosi 0,77 groszy. Dziennie więc za działanie świątecznych lampek przyjdzie zapłacić nam 3,9 zł. Świątecznych lampek używamy przez cały miesiąc lub nawet dłużej. Za 31 dni działania lampek trzeba będzie zapłacić ok. 121 zł. Oczywiście jest to cena wyłącznie za same dekoracje, czyli dodatkowy koszt, który należy doliczyć do rachunku, jaki zwykle opłacamy.

Jak zmniejszyć koszt zużycia prądu przez lampki choinkowe?

Obecnie ceny energii elektrycznej są bardzo wysokie, a do tego szybko się zmieniają. Jeśli nie chcemy rezygnować z klimatycznych, bożonarodzeniowych dekoracji, warto sięgnąć po energooszczędne alternatywy. Świetnym pomysłem jest zainwestowanie w lampki choinkowe LED, które mają 8W, a nie 50 W. Przekłada się to na dodatkowy koszt (przy 600 lampkach), wynoszący ok. 20 zł, a nie 121 zł miesięcznie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również zainwestowanie w wyłączniki czasowe, które włączą i wyłączą dekoracje o zaprogramowanym przez nas czasie.

Energooszczędne święta z fotowoltaiką

Jeśli chcesz poczynić duże oszczędności nie tylko w święta, lecz także w całym roku na energii elektrycznej, postaw na fotowoltaikę. Korzystając z OZE, możesz cieszyć się darmową energią. Wiele osób jest mylnie przekonanych o tym, że panele fotowoltaiczne działają wyłącznie latem. Nie jest to prawda. Zimą dni są krótsze, więc panele fotowoltaiczne produkują mniej energii, niemniej korzystając z energii przez nie produkowanej podczas ich pracy (np. ustawiając pralkę czy inne sprzęty by pracowały w tym czasie) możemy efektywnie ją wykorzystać. Dzięki temu możemy zapłacić za prąd o wiele mniej. W efekcie koszt nawet najbardziej rozbudowanej dekoracji złożonej ze światełek choinkowych nie zrobi większego wrażenia na naszym portfelu.

Masz pytania? Napisz do nas