Panele fotowoltaiczne – na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Zastanawiasz się nad zakupem paneli fotowoltaicznych? Jeżeli tak, z pewnością chciałbyś zainwestować w rozwiązania wysokiej jakości, które będą dopasowane do Twoich potrzeb pod kątem parametrów. Poniżej przedstawiamy pokrótce trzy najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru paneli słonecznych. Dzięki temu unikniesz ryzyka nieudanego zakupu!

Po pierwsze – rodzaj paneli fotowoltaicznych

Istnieją trzy rodzaje paneli fotowoltaicznych – polikrystaliczne, monokrystaliczne oraz amorficzne. Czym charakteryzuje się każde z tych rozwiązań?

  • Panele polikrystaliczne. Składają się z wielu połączonych ze sobą kryształów krzemu, a ich wydajność wynosi 14-18 procent. Do ich atutów zaliczamy stosunkowo niską cenę oraz sprawne działanie nawet przy niedużym nasłonecznieniu. Wadą jest mniejsza wydajność niż w przypadku paneli monokrystalicznych.
  • Panele monokrystaliczne. Składają się z pojedynczych kryształów krzemu o uporządkowanej strukturze wewnętrznej. Są droższe od paneli polikrystalicznych, ale produkują więcej energii – przy dobrym nasłonecznieniu osiągają wydajność na poziomie nawet 22 procent. Sprawdzą się więc doskonale przy ograniczonej powierzchni, np. dachu.
  • Panele amorficzne. Wykonywane są z krzemu amorficznego, a dzięki swojej lekkości i niskiej cenie mogą w niektórych przypadkach stanowić alternatywę dla dwóch poprzednich rozwiązań. Niestety osiągają niewielką wydajność – najczęściej około 10 procent.

Po drugie – parametry paneli fotowoltaicznych

Wybierając panele fotowoltaiczne, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich sprawność (wydajność). To właśnie od niej zależy efektywność wytwarzania energii przy takiej samej powierzchni modułu. Inwestorzy zwykle decydują się na panele o wydajności rzędu 18-20 procent, ponieważ z jednej strony pozwala to spełnić ich zapotrzebowanie na prąd, a z drugiej zyskać spore oszczędności.

Istotnym parametrem paneli słonecznych jest również temperaturowy wskaźnik mocy. Mówi on o tym, jak bardzo spadnie wydajność modułu wraz ze wzrostem temperatury o 1 stopień (powyżej 25 stopni Celsjusza). Najlepiej inwestować w panele, które posiadają temperaturowy wskaźnik mocy na maksymalnym poziomie 0,45.

Po trzecie – producent i gwarancja

Warto inwestować w panele fotowoltaiczne od cenionych firm. Dzięki temu z jednej strony łatwiej wybierzesz wysokiej klasy rozwiązanie, które będzie niezawodne i sprawne na przestrzeni wielu lat, a z drugiej zyskasz dostęp do profesjonalnego serwisu. Efekt? W przypadku problemów z działaniem paneli będziesz mógł liczyć na szybkie i fachowe wsparcie specjalistów.

Inną istotną kwestią jest gwarancja. Musi ona wynosić minimum kilkanaście lat, dzięki czemu zyskasz pewność, że inwestujesz w rozwiązanie trwałe i przynoszące korzyści w dłuższej perspektywie. Zwróć również uwagę na gwarancję uzysku mocy, która informuje o tym, jak szybko panele fotowoltaiczne tracą na wydajności. Najlepiej wybierać takie, które po25 latach użytkowania zapewnią wydajność na poziomie 80-85 procent lub więcej (względem początkowej).

Masz pytania albo chcesz zainwestować w wysokiej jakości panele fotowoltaiczne? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie. Posiadamy w ofercie wyselekcjonowane panele od najbardziej cenionych na rynku producentów, które pozwolą Ci zyskać niezależność energetyczną oraz spore oszczędności na przestrzeni kilkudziesięciu lat!

Masz pytania? Napisz do nas