Ulga internetowa 2024/2025 – komu przysługuje, ile wynosi i jak ją odliczyć?

Jeżeli odprowadzasz podatek dochodowy od osób fizycznych i w poprzednim roku podatkowym płaciłeś za usługi internetowe, przysługuje Ci tzw. ulga na internet. Sprawdź, czym dokładnie jest, komu przysługuje i ile wynosi, a także co należy zrobić, by ją odliczyć!

Czym jest ulga internetowa i co obejmuje?

Ulga internetowa to forma odliczenia od dochodu, która pozwala na zmniejszenie podstawy opodatkowania o wydatki poniesione na korzystanie z internetu – bez względu na miejsce i formę korzystania z usługi. Przysługuje więc zarówno osobom, które płaciły za dostęp do sieci w domu (za pośrednictwem łącza stałego lub bezprzewodowego), jak i tym, które używały go na urządzeniach mobilnych.

W ramach ulgi internetowej nie można natomiast odliczyć wydatków związanych z zakupem sprzętu sieciowego, instalacją, rozbudową lub modernizacją internetu oraz bieżącym utrzymaniem (serwisem).

Ulga internetowa – komu przysługuje?

Ulga internetowa 2024/2025 przysługuje osobom, które w poprzednim roku opłacały rachunki za internet w oparciu o umowę podpisaną z wybranym operatorem (ich dane muszą znajdować się na fakturach), a także rozliczają się na konkretnych formularzach PIT:

  • PIT-28 – osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego;
  • PIT-36 – osoby rozliczające podatek zgodnie ze skalą podatkową (skorzystanie z ulgi jest możliwe tylko w przypadku, gdy wydatki na internet nie były wcześniej wliczane w koszty prowadzonej działalności);
  • PIT-37 – osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej i uzyskują dochody z pracy na etacie, umów o dzieło i zleceń czy rent lub emerytur.

Uwaga! Odliczenie ulgi jest możliwe jedynie w dwóch następujących po sobie latach podatkowych. Nie można więc uwzględnić jej w jednym roku, a następnie skorzystać dopiero za dwa lata. W efekcie ulga internetowa 2024/2025 przysługuje wyłącznie tym podatnikom, którzy nigdy wcześniej z niej nie korzystali albo skorzystali po raz pierwszy przy rozliczaniu zeznania rocznego za rok 2023.

Ile wynosi ulga internetowa 2024/2025?

W przypadku ulgi internetowej 2024/2025 istnieje górna granica kwoty, jaką można odliczyć – wynosi ona 760 zł na osobę. W praktyce więc, nawet jeżeli wydatki na internet w danym roku podatkowym były wyższe, na formularzu PIT należy wpisać 760 zł (a przy mniejszych kosztach dokładną sumę, np. 500 zł).

Warto zaznaczyć, że nie jest możliwe łączenie kwoty limitu – nawet w przypadku małżonków rozliczających się razem i posiadających wspólnotę majątkową.

Odliczanie ulgi internetowej – jak to zrobić?

Aby odliczyć ulgę internetową, w pierwszej kolejności należy zgromadzić dokumenty potwierdzające wydatki, czyli rachunki lub faktury, które zawierają następujące informacje:

  • dane operatora i nabywcy usługi (podatnika);
  • rodzaj świadczonej usługi;
  • kwota do zapłaty.

Niezbędne jest również potwierdzenie dokonania wpłaty – np. w postaci potwierdzenia przelewu bankowego, dowodu wpłaty czy przekazu pocztowego. Jeżeli korzystasz z pakietu usług (np. internet + telewizja), na fakturach musi być wyszczególniony koszt internetu.

Odliczenie ulgi internetowej jest możliwe w załączniku PIT/O – w części B („Odliczenie od dochodu”) i polu nr 27 lub 28 (należy wpisać w nim stosowną kwotę).

Pamiętaj! Korzystanie z ulgi na internet nie wyklucza możliwości skorzystania z innych ulg podatkowych, np. na dziecko, pod warunkiem spełnienia odpowiednich warunków dla każdej z nich.

Masz pytania? Napisz do nas