Poradnik Wi-Fi

Z uwagi na liczne pytania dotyczące działania sieci Wi-Fi w domu, postanowiliśmy stworzyć kompleksowy przewodnik dla naszych Klientów. W tym poradniku znajdziesz podstawowe informacje o sieci bezprzewodowej (Wi-Fi), wykaz czynników mogących negatywnie wpływać na jej działanie oraz praktyczne porady, w jaki sposób możesz samodzielnie poprawić jej wydajność.

Sieć Wi-Fi, co musisz wiedzieć?

Wi-Fi to technologia bezprzewodowego połączenia do sieci Internet, działająca w różnych standardach.

Przesyłanie danych przez sieć Wi-Fi odbywa się za pomocą fal radiowych. Główną rolę pełni router, który nadaje i odbiera wspomniane sygnały radiowe. Światłowód dostarcza Internet w sposób przewodowy do routera, który udostępnia połączenie z siecią w sposób bezprzewodowy innym urządzeniom w zasięgu (komputerom, tabletom, smartfonom itd.).

Co zakłóca sygnał Wi-Fi?

Z uwagi na bezprzewodowy charakter połączenia, sygnał Wi-Fi może napotykać na swojej drodze różne przeszkody i zakłócenia. Aby zapewnić jak najlepszą jakość połączenia, warto wziąć pod uwagę następujące uwarunkowania:

  1. Lokalizacja routera
  2. Ograniczenia architektoniczne
  3. Inne przeszkody i zakłócenia blokujące sygnał Wi-Fi
  4. Ograniczenia technologiczne

 

1) Lokalizacja routera

Położenie routera jest jednym z bardzo istotnych czynników mających wpływ na jakość i zasięg sygnału Wi-Fi. W większości przypadków najbardziej optymalne okazuje się być umieszczenie routera w CENTRALNYM punkcie mieszkania, co umożliwia równomierne rozprowadzenie sygnału.  Należy również zwrócić uwagę na WYSOKOŚĆ położenia urządzenia. Router na wyższym poziomie, na przykład na półce, zapewnia lepszy zasięg, gdyż sygnał Wi-Fi rozchodzi się głównie w poziomie.

Optymalne położenie routera:

1

Centralne miejsce:  Umieszczenie routera na środku mieszkania/ domu/ piętra pozwoli na równomierne rozchodzenie się sygnału Wi-Fi.

2

Wysokość:  Router znajdujący się na wyższym poziomie, np. na półce, zapewni lepszy zasięg.

3

Przeszkody:  Unikaj ustawiania routera w szafkach, schowkach lub w pobliżu ścian, drzwi i mebli, które mogą tłumić sygnał radiowy.

4

Zakłócenia:  Pamiętaj, aby umieścić router z dala od urządzeń elektronicznych, takich jak mikrofalówki i telewizory, które mogą zakłócać sygnał.

5

Duże domy:  W domach posiadających wiele kondygnacji, urządzenie najlepiej ulokować na środkowym piętrze lub zastosować dodatkowe punkty dostępu na różnych poziomach.

2) Ograniczenia architektoniczne

Kolejnym istotnym aspektem mającym znaczenie w kontekście zasięgu sieci Wi-Fi, są ograniczenia architektoniczne. Zarówno metraż budynku, jak i materiały oraz zastosowane w nim funkcjonalności, mogą mieć negatywny wpływ na dystrybucję sygnału w jego obrębie. Spośród najbardziej znaczących można wyróżnić:

Im większy dom, tym trudniej jest zapewnić równomierny zasięg sygnału we wszystkich pomieszczeniach. W przypadku budynków o dużej powierzchni, jeden router może nie być wystarczający do zapewnienia stabilnego połączenia w każdym zakątku, zwłaszcza jeśli budynek ma nietypowy kształt lub liczne przeszkody.

W przypadku budynków wielopiętrowych sygnał Wi-Fi jest osłabiony przez sufity i podłogi (zwłaszcza te z ogrzewaniem podłogowym), co wymaga zastosowania dodatkowych punktów dostępu, wzmacniaczy sygnału lub systemów mesh.

Grubość i typ materiałów budowlanych ścian, sufitów i podłóg mają znaczący wpływ na siłę sygnału Wi-Fi. Sygnał może być osłabiony przez betonowe podłogi oraz inne materiały budowlane, zwłaszcza te z dodatkiem metali, które go blokują lub mogą odbijać fale radiowe. Dodatkowo, grube warstwy izolacji czy dywan mogą także zmniejszać jego moc.

Materiały budowlane, takie jak beton, cegła i metal, utrudniają przenikanie sygnału Wi-Fi. Grubość ścian oraz elementy strukturalne, takie jak stropy i podłogi, także znacząco wpływają na zasięg sygnału.​

Izolacja wykorzystywana przy wykonywaniu ogrzewania podłogowego skutecznie blokuje sieć bezprzewodową. W takim przypadku konieczne może być podłączenie drugiego routera na piętrze.

3) Inne przeszkody blokujące sygnał Wi-Fi

Nie tylko uwarunkowania architektoniczne mogą znacznie osłabiać jakość i zasięg sygnału Wi-Fi, ale również elementy otoczenia i  przedmioty codziennego użytku, takie jak:

Urządzenia elektroniczne

Urządzenia takie jak: telewizory, mikrofalówki (działające na częstotliwości 2,4 GHz), płyty indukcyjne, smartfony, komputery, głośniki, starsze telefony komórkowe, urządzenia Bluetooth oraz nianie elektroniczne mogą zakłócać sygnał Wi-Fi. Emitują one pole elektromagnetyczne lub działają na podobnych częstotliwościach, co wpływa na jakość i zasięg sieci. Aby zminimalizować zakłócenia, router powinien być umieszczony z dala od tych urządzeń.

Lustra i szkło

Powierzchnie szklane, takie jak lustra i szyby, mogą osłabiać lub nawet odbijać sygnał Wi-Fi. Router nie powinien być umieszczany w ich pobliżu.

Woda

Akwaria oraz baseny mogą absorbować sygnał Wi-Fi, dlatego warto unikać ustawiania urządzenia w ich sąsiedztwie.

Interferencje z innych sieci Wi-Fi

Sygnały z sąsiednich sieci Wi-Fi mogą zakłócać Twój sygnał. Zmiana kanału routera może pomóc w redukcji tych zakłóceń.

4) Ograniczenia technologiczne

Innym czynnikiem mogącym negatywnie wpływać na efektywność sieci bezprzewodowej są ograniczenia technologiczne urządzeń, na których chcemy korzystać z Internetu, a które skutecznie mogą spowalniać jej działanie. Należą do nich:

  • Standardy Wi-Fi:  Różne standardy (np. 802.11a/b/g/n/ac/ax) oferują różne prędkości i zasięg. Starsze karty sieciowe mogą obsługiwać tylko starsze standardy, ograniczając wydajność.
  • Częstotliwości:  Karty sieciowe mogą obsługiwać jedno (2,4 GHz) lub dwa pasma (2,4 GHz i 5 GHz). Karty obsługujące tylko 2,4 GHz są bardziej podatne na zakłócenia i oferują niższe prędkości.
  • Technologie MIMO i Beamforming:  Nowoczesne karty sieciowe wykorzystują te technologie dla lepszego zarządzania sygnałem i wyższej wydajności. Starsze karty mogą ich nie obsługiwać.
  • Anteny:  Wbudowane anteny wpływają na jakość sygnału, a ich wydajność różni się w zależności od modelu i producenta.

Np. urządzenia obsługujące prędkość do 100 Mb/s, należy zwrócić uwagę, czy do sieci nie zostały podłączone urządzenia (np. dodatkowe punkty dystrybucji – routery), obsługujące znacznie niższą prędkość internetu, niż docelowa.

Podpięcie starszej generacji kabla (np. Ethernet kat. 5 lub starszy), również znacząco może ograniczyć prędkość połączenia.

Wskazówka: W wielu urządzeniach, takich jak: smartfony, tablety, czy laptopy, samodzielna wymiana karty sieciowej nie jest możliwa. W związku z tym, rozważając zakup nowego urządzenia, warto zwrócić uwagę na jego specyfikację techniczną tj. obsługiwane standardy Wi-Fi czy częstotliwości. Dzięki temu możliwe będzie uniknięcie potencjalnych problemów z jakością połączenia Wi-Fi, wynikających z ograniczeń technologicznych.

Sposoby na poprawę działania sieci Wi-Fi

Aby zwiększyć wydajność i zasięg Wi-Fi, zastosuj się do poniższych rad:

Lokalizacja routera

Umieść router na otwartej przestrzeni. Najlepiej w centralnej części domu, unikając miejsc na podłodze, w narożnikach i za dużymi meblami.

Korzystanie z dwóch pasm

Wykorzystaj zarówno pasma 2,4 GHz, jak i 5 GHz, aby zredukować zakłócenia (pasmo 5 GHz jest mniej zatłoczone, ale ma mniejszy zasięg).

Wzmacniacze sygnału

Użyj repeaterów lub extenderów do zwiększenia zasięgu Wi-Fi.

Dostosowanie do warunków

W trudnych warunkach, np. gdy w budynku znajdują się grube ściany, skorzystaj z kabli Ethernet do połączeń z routerem.

System Wi-Fi Mesh

Rozważ użycie systemów mesh, które tworzą spójną sieć i zapewniają lepszy zasięg w całym domu.

Rozmieszczenie urządzeń

Nie ustawiaj routera Wi-Fi w pobliżu innych urządzeń emitujących fale radiowe o podobnej częstotliwości.

Wiesz już jak działa otoczenie na funkcjonowanie
sieci Wi-Fi w Twoim domu?

Sprawdziłeś wszystkie możliwe przyczyny i rozwiązania na poprawę jej działania, mimo to dalej masz wątpliwości co do jej funkcjonowania?
Możesz skorzystać z poniższych rozwiązań.

Masz pytania? Napisz do nas