Magazyn energii

Przechowuj swoją energię bezpiecznie

magazyny energii

Magazyny energii stanowią kluczowy element systemów fotowoltaicznych, umożliwiając niezależność energetyczną poprzez przechowywanie nadmiaru energii wytworzonej przez panele słoneczne. Pozwalają na optymalne wykorzystanie energii odnawialnej, zapewniając zasilanie nawet w nocy lub podczas zachmurzenia. Magazyny zmniejszają koszty energii poprzez minimalizację zakupów energii z sieci w godzinach szczytu. To wszystko sprawia, że są one atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób korzystających z energii słonecznej.

magazyny energii

Teraz fotowoltaika i magazyn energii z dofinansowaniem

Mój Prąd 6.0 już we wrześniu! Sprawdź na jakich warunkach możesz skorzystać z dotacji na fotowoltaikę z magazynem energii.

Jak działa magazyn energii?

1. Energia wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne trafia do inwertera.

2. Prąd zasila aktywnie działające urządzenia elektryczne.

3. Nadwyżki wyprodukowanej energii trafiają do magazynu energii. Po zachodzie słońca energia jest odbierana z magazynu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze magazynu energii?

Technologia

Akumulatory LiFePO4 to zaawansowane baterie litowo-jonowe oraz litowo-żelazowo-fosforanowe, które oferują wysoką wydajność i długą żywotność.

Pojemność akumulatora

Pojemność magazynu energii powinna być dobrana przez specjalistów, aby urządzenie mogło bez problemu odpowiedzieć na zapotrzebowanie energetyczne budynku. Dla Klientów indywidualnych najczęściej stosuje się akumulatory o pojemności 3-10 kWp.

Liczba pełnych cykli akumulatora

Pełny cykl to jedna jednostka pełnego naładowania magazynu energii. W okresie gwarancyjnym akumulator powinien osiągnąć maksymalną liczbę cykli. Jeśli chodzi o akumulatory litowo-jonowe, to wartość pełnych cykli wynosi około 5000-6000.

Lokalizacja

W specyfikacji magazynów energii określone są warunki, w których mogą zostać zainstalowane. Optymalne warunki dla magazynów energii to miejsce wewnątrz domu, gdzie temperatura nie spada poniżej 5 stopni i nie przekracza 40-50 stopni.

Gwarancja

Gwarancję na magazyny energii wynoszą w zależności od producenta od 10 do 15 lat lub 5000-6000 cykli życiowych. Dzięki temu, w przypadku ujawnienia jakichkolwiek wad materiałów lub wad produkcyjnych odpowiada producent akumulatora.

Magazyn energii – najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Magazyn energii jest urządzeniem służącym do gromadzenia prądu. Energia elektryczna, która została wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną, magazynowana jest w akumulatorze i przetwarzana. Magazyn energii jest wykorzystywany w momencie, kiedy produkcja energii elektrycznej przez fotowoltaikę jest wyższa niż jej zużycie. Może być wielokrotnie ładowany i rozładowywany w ciągu dnia. Żywotność magazynów energii determinuje sposób ich prawidłowego użytkowania.

Pierwszym krokiem w doborze magazynu energii powinna być analiza zużycia energii elektrycznej w budynku. Pojemność akumulatora powinno się dostosować w oparciu o średnie dzienne zużycie energii elektrycznej, wyrażone w kWh. Jest to podyktowane cyklem pracy magazynu energii, a przede wszystkim jego ładowania w ciągu dnia i rozładowywania nocą. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę nie tylko aktualne zużycie energii, ale również planowane w przyszłości zmiany w tym zakresie.

Czas działania magazynu energii uzależniony jest od jego pojemności oraz zapotrzebowania budynku na prąd. Szacunkowo, dla budynku o powierzchni ok. 100 m2, gdzie funkcjonuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kWp, a dzienne zużycie prądu wynosi 18 kWh, magazyn energii wystarcza na:
● ok. 6-7 h przy pojemności 5 kWh,
● ok. 13-14 h przy pojemności 10 kWh,
● ok. 20 h przy pojemności 15 kWh.

Nowoczesne magazyny energii zapewniają maksymalny poziom bezpieczeństwa. Warto sięgnąć po technologie, które pochodzą z zaufanego źródła. Odpowiednio zainstalowany i eksploatowany magazyn energii jest całkowicie bezpieczny dla użytkowników. Istotną kwestią jest w tym wypadku stosowanie prawidłowych standardów utrzymania, przepisów dotyczących bezpieczeństwa, a także instalacja certyfikowanych urządzeń.

Magazyny energii ładowane są prądem z dowolnego źródła w zależności od możliwości instalacji lub falownika. Źródłem ładowania magazynu energii może być:
● ładowanie z paneli fotowoltaicznych, turbiny wiatrowej lub wodnej,
● ładowanie z sieci (grid),
● ładowanie z agregatu,
● ładowanie za pomocą inwertera hybrydowego z magazynem energii w tej samej sieci.

W ramach inwestycji w magazyny energii można dostosować do zapotrzebowania energetycznego nie tylko pojemność akumulatorów, ale również ich ilość. Instalacja może być w każdej chwili rozbudowana o kolejne urządzenia. Połączone akumulatory mogą działać w instalacjach jedno lub trzyfazowych, co pozwoli zwiększyć ich łączną moc.

Takie urządzenia mogą być zamontowane w dowolnym pomieszczeniu i właściwie nie trzeba spełniać w tym zakresie jakichś szczególnych warunków. Niezbędna jest powierzchnia około 2m2. Jeśli magazyn energii ma współpracować z fotowoltaiką, należy go zamontować w bliskiej odległości od inwertera. Temperatura w pomieszczeniu musi oscylować w przedziale 10-30℃. Wewnątrz nie może panować zbyt duża wilgotność i zapylenie. Magazynów energii nie montuje się na zewnątrz budynków, ponieważ w niesprzyjających warunkach atmosferycznych spadnie wydajność urządzenia lub może dojść do zatrzymania jego pracy.

Przed zakupem magazynu energii konieczna jest analiza mocy i wielkości urządzenia pod kątem zapotrzebowania energetycznego budynku. Przede wszystkim należy sprawdzić dotychczasowe roczne zużycie prądu, dzieląc tę liczbę przez 365 dni. Otrzymany wynik wskazuje średnią ilość energii niezbędną do zasilenia domu lub firmy. Dobrym rozwiązaniem jest wybór magazynu energii o nieco wyższej mocy, aby zapewnić sobie wystarczające zapasy energii.

Inwestycja w nowoczesne magazyny energii pozwala na korzystanie z nadmiaru energii do zasilania urządzeń elektrycznych. Użytkownicy mogą więc liczyć na pełną niezależność energetyczną, także w kwestii skutków ciągle rosnących cen prądu.

    Zamów bezpłatną wycenę

    Skontaktuj się z nami, a my dostosujemy ofertę do Twoich potrzeb!

    Co nas wyróżnia?

    Polska firma

    Jesteśmy firmą z doświadczeniem na lokalnym rynku oraz z młodym energetycznym i zaangażowanym zespołem specjalistów na pokładzie.

    15 lat gwarancji

    Zastosowanie nowoczesnych technologii gwarantuje najwyższą jakość usług, na którą otrzymasz aż 15 lat gwarancji.

    Elastyczna oferta

    Skrojona na miarę, dopasowana do indywidualnych potrzeb każdego Klienta.

    Dodatkowe korzyści

    Zyskujesz aż dwie atrakcyjne oferty! Poza fotowoltaiką, oferujemy także usługi telekomunikacyjne dla domu i biznesu.

    Poznaj opinie naszych Klientów

    Michał, Radziszów

    Instalację fotowoltaniczną posiadam od 4 miesięcy. Jak dotąd nie mogę narzekać na jej pracę. Montaż przebiegł bardzo sprawnie, a same panele działają bezawaryjnie. Póki co, jest to zbyt krótki czas, żebym ocenił, ile zaoszczędziłem. Ze współpracy jestem zadowolony, polecam firmę Fiberlink.

    Monika, Zielonki

    Bardzo profesjonalne podejście do klienta, świetny kontakt z firmą oraz fantastyczna obsługa. Panowie potrafili profesjonalnie doradzić, dzięki czemu zrozumieliśmy szczegóły działania systemu fotowoltaicznego i zdecydowaliśmy się na niego z pełnym przekonaniem.

    Kamil, Mogilany

    Nad założeniem paneli słonecznych myślałem od jakiegoś czasu, natykałem się na wiele ofert czy to w radiu czy na ulotkach, ale nie mogłem się zdecydować bo nie byłem pewien czy w moim wypadku się będzie to po prostu opłacać. Aż w końcu trafiłem na ofertę Fiberlink. Poznałem wszelkie za i przeciw i dziś jestem szczęśliwym posiadaczem instalacji 9,88 kWp.

    Stanisław, Buków

    Jestem użytkownikiem instalacji fotowoltaicznej od stycznia tego roku. Instalację wykonała firma Fiberlink. Montaż i obsługa bardzo profesjonalna. Szybka realizacja i nadzór nad instalacją. Polecam.

    Zobacz nasze ostatnie realizacje

    Libertów

    14,85 kWp

    Głogoczów

    25,08 kWp

    Borek Szlachecki

    4,92 kWp

    Masz pytania? Napisz do nas