Najciekawsze i najbardziej nietypowe instalacje fotowoltaiczne na świecie

Każdy z nas wie, że instalacje fotowoltaiczne pozwalają na wytwarzanie własnego prądu i zapewniają niezależność energetyczną oraz spore oszczędności. Nie wszyscy zdajemy sobie jednak sprawę z tego, jak ciekawe są te konstrukcje i jak ogromne ilości energii mogą generować. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć Ci największe, najciekawsze i najbardziej nietypowe instalacje PV – zapraszamy w wyjątkową podróż, w trakcie której poznasz świat fotowoltaiki od nieco innej strony!

Największe elektrownie fotowoltaiczne, czyli zaglądamy do Azji

Naszego przeglądu nie możemy rozpocząć inaczej niż od największych instalacji PV, które z jednej strony zajmują ogromne powierzchnie, a z drugiej generują nieprawdopodobne wręcz ilości energii. Mowa tu o niezwykle rozbudowanych elektrowniach fotowoltaicznych, zasilających w prąd liczne budynki i zapewniające niezależność energetyczną zarówno osobom prywatnym, jak i firmom.

Na tym polu prym wiedzie Azja – to właśnie na tym kontynencie znajdują się najpotężniejsze instalacje, budzące podziw na całym świecie. Liderem pod względem przepustowości, a więc maksymalnej ilości energii elektrycznej, jaką dana instalacja fotowoltaiczna może wyprodukować w optymalnych warunkach, jest indyjski kompleks Bhadla Solar. Zajmuje on aż 57 km2 powierzchni i jest w stanie wygenerować moc rzędu 2245 MW. Miejsca na podium uzupełniają farma fotowoltaiczna Huanghe Hydropower Hainan Solar Park w Chinach (2200 MW) oraz Pavagada Solar Park Karnataka w Indiach (2050 MW). Co ciekawe, to Chińczycy mają najbardziej ambitne plany, ponieważ ich celem jest rozbudowa kompleksu zlokalizowanego nieopodal miasta Qinghai, by osiągnął on moc 16 GW!

Jak na tym tle wypadają polskie farmy fotowoltaiczne? Największa z nich znajduje się w Zwartowie (woj. zachodniopomorskie) – posiada powierzchnię 3 km2 i moc 205 MW (po planowanej rozbudowie ma wzrosnąć do 290 MW). Choć wynik ten nie może równać się z powyższymi przykładami, warto zauważyć, że azjatyckie elektrownie fotowoltaiczne zdystansowały te europejskie – na Starym Kontynencie największa z nich znajduje się w niemieckiej miejscowości Witznitz (Saksonia) i posiada moc 605 MW.

A największa instalacja fotowoltaiczna na dachu? Zapraszamy do Nevady!

Wymienione wyżej instalacje fotowoltaiczne, ze względu na swoje powierzchnie, zostały zamontowane na gruncie. A co z dachami? Jak się okazuje, w nich również tkwi ogromny potencjał. Jednak chcąc poznać największą dachową instalację PV, musimy ponownie wybrać się do Chin, a mówiąc dokładniej – parku przemysłowego w Jining (prowincja Shandong).

Na dachach 43 obiektów zamontowano tam instalacje fotowoltaiczne o mocy aż 120 MW, co jest absolutnym rekordem w skali całego świata.

Czas na odrobinę historii, czyli najstarsza instalacja fotowoltaiczna – jak sprawuje się obecnie?

1982 rok – to właśnie wtedy po raz pierwszy została podłączona do sieci instalacja fotowoltaiczna. On-gridowy system powstał w Lugano w Szwajcarii i był inicjatywą naukowców z instytutu SUPSI (Scuola Universitaria Professionale della Svizzera Italiana). Posiadał moc 10,656 kWp, którą generowało 288 monokrystalicznych modułów. W 1992 roku, po wymianie falownika i zredukowaniu liczby modułów, moc spadła do 9,324 kWp.

Co ciekawe, instalacja PV wciąż działa – jest regularnie monitorowana i utrzymywana, pełniąc dziś jednak przede wszystkim funkcję historyczną i edukacyjną. Choć nie prezentuje się obecnie najkorzystniej, w trakcie badania przeprowadzonego po 35 latach od jej uruchomienia wykazano, że kryteria gwarancji zachowało aż 60 procent modułów!

Najbardziej nietypowe instalacje PV na świecie

Omówiliśmy największe i najstarsze instalacje fotowoltaiczne. Czas więc na te najciekawsze i najbardziej nietypowe. Oto kilka przykładów kreatywnego wykorzystania fotowoltaiki, które zaskakują i robią wrażenie.

  • Pływająca farma fotowoltaiczna w Huainan (Chiny). To największa instalacja PV tego typu na świecie, która została stworzona na sztucznym jeziorze, co pozwala efektywnie wykorzystywać przestrzeń wodną do produkcji energii słonecznej. Jej moc wynosi aż 20 MW.
  • Farma fotowoltaiczna w kształcie pandy w Datong (Chiny). To bez wątpienia jedna z najbardziej nietypowych instalacji, która posiada moc 50 MW i zajmuje powierzchnię 100 hektarów. Dlaczego panda? Ponieważ jest symbolem Chin i prawdziwym skarbem narodowym tego kraju.
  • Instalacja fotowoltaiczna na stadionie w Kaohsiung (Tajwan). To najlepszy przykład integracji technologii OZE z infrastrukturą sportową. Stadion jest pokryty panelami PV, które zaspokajają jego większość potrzeb energetycznych. Warto dodać, że fotowoltaika jest obecna również na wielu innych arenach – również w Polsce (np. instalacja na zadaszeniu stadionu miejskiego w Legionowie).
  • Solarne kwiaty w Austin (USA). Na koniec ciekawostka i dowód na to, że panele fotowoltaiczne mogą być nie tylko źródłem energii, ale również atrakcją turystyczną. W Teksasie powstały bowiem artystyczne instalacje PV w kształcie kwiatów, które prezentują się nad wyraz okazale – zwłaszcza nocą.

Oczywiście to tylko nieliczne przykłady ciekawych i nietypowych instalacji fotowoltaicznych. Na całym świecie powstają kolejne systemy i konstrukcje, które łączą w sobie duże moce, efektowny wygląd i – bardzo często – nietypowe zastosowanie. To kolejny powód, by śledzić rozwój fotowoltaiki!

Masz pytania? Napisz do nas