Pomoc – pytania i odpowiedzi

Fotowoltaika to technologia przekształcająca energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną.

Rodzajów paneli fotowoltaicznych dostępnych na rynku, a kierowanych dla Klientów indywidualnych jest kilka. Przy ich ocenie, zwraca się uwagę na parametr sprawności, który pozwala w ogólny i uproszczony sposób określić , jak dużą moc będą mogły osiągnąć nasze moduły.

Elektrownie wykorzystujące paliwa kopalne oprócz produkowania potrzebnej nam energii, produkują także spaliny, które stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Oprócz tlenków azotu, pyłu, popiołu czy metali ciężkich, które przyczyniają się do powstawania smogu będącego bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego, największym objętościowo i masowo produktem spalania paliw kopalnych jest dwutlenek węgla (CO2), który jest główną przyczyną efektu cieplarnianego. Przejście na energię odnawialną oznacza zerową emisję CO2 przy stałej produkcji prądu.

Wykonanie instalacji paneli fotowoltaicznych najczęściej odbywa się na dachach, natomiast montujemy je z powodzeniem na gruncie oraz budynkach przynależnych np. garażu czy budynku gospodarczym. Jeżeli masz obawy czy panele zmieszczą się na Twoim dachu miej na uwadze, że są jeszcze inne opcje, z których możesz skorzystać.

Panele fotowoltaiczne są skonstruowane w ten sposób, aby wytwarzać energię elektryczną przy każdej pogodzie przez cały rok. Zmiana wydajności paneli uzależniona jest od nasłonecznienia, natomiast nie spadnie nigdy do zera. Będziesz miał nad tym pełną kontrolę dzięki systemom monitorującym zainstalowanym w Twoim telefonie. Zawsze będziesz wiedział, ile prądu aktualnie produkują Twoje panele słoneczne.

Sam montaż nie trwa długo – wiele instalacji fotowoltaicznych ukończonych jest w ciągu jednego dnia. Zależy od wielkości instalacji, stopnia skomplikowania oraz użytego systemu montażowego.

W porównaniu do oszczędności, które otrzymasz jest to bardzo opłacalne rozwiązanie, ponieważ:

  1.  Panele fotowoltaiczne zastąpią Twój dotychczasowy rachunek za prąd
  2.  Będziesz zabezpieczony przed podwyżkami prądu już zawsze
  3.   Zajmiemy się finansowaniem Twoich paneli słonecznych
  4.   Możesz skorzystać z dotacji „Mój Prąd” oraz z ulgi termomodernizacyjnej.

W konsekwencji koszt, który na pierwszy rzut oka może wydawać się duży, tak naprawdę staje się inwestycją, która przyniesie Ci korzyści przez kolejne lata.

Nie, instalacja fotowoltaiczna jest podłączona do sieci energetycznej. W przypadku przerwy w dostawie prądu, inwerter wyłącza instalację i produkcję energii elektrycznej. Dzieje się tak ze względów bezpieczeństwa, aby uniknąć ryzyka porażenia prądem w przypadku prac serwisowych sieci w pobliżu Twojego domu.

Niewykorzystana energia z paneli fotowoltaicznych sprzedawana jest do sieci na zasadach systemu „net-billing”. W tym systemie rozliczeń energia wprowadzona do sieci przeliczana jest na wartość pieniężną w złotówkach – cena za jaką sprzedajemy energię ustalana jest na podstawie miesięcznej Rynkowej Ceny Energii (RCEm). Wartość sprzedanej energii trafia na wirtualne konto prosumenta (depozyt prosumencki), z którego następnie opłacana jest energia elektryczna pobierana z sieci.

Licznik dwukierunkowy to urządzenie, które pozwala na zliczanie energii pobieranej przez danego odbiorcę, jak również na zliczanie energii wprowadzanej do sieci przez tego użytkownika. Na podstawie tych pomiarów dokonuje się bilansu, który pozwala na rozliczenie prosumenta (właściciela mikroinstalacji) ze sprzedawcą energii elektrycznej.

Wymiana licznika na dwukierunkowy jest bezpłatna i realizuje ją operator systemu dystrybucyjnego – tzw. zakład energetyczny.

Tak, pod warunkiem iż dom jest przyłączony do sieci energetycznej. Należy jednak pamiętać, iż z ulgi termomodernizacyjnej nie można korzystać w przypadku budynku będącego w budowie. Odliczenie dotyczy budynków już wybudowanych.

To zależy od zapotrzebowania energetycznego Twojego domu oraz mocy paneli fotowoltaicznych. Nasi specjaliści dokładnie obliczą Twoje zapotrzebowanie i doradzą w tym zakresie.

    Zamów bezpłatną wycenę

    Skontaktuj się z nami, a my dostosujemy ofertę do Twoich potrzeb!

    Masz pytania? Napisz do nas