Bezpieczeństwo w internecie – jak się uchronić przed nowymi zagrożeniami?

Internet to dla wielu z nas okno na świat, dzięki któremu możemy rozmawiać z bliskimi, cieszyć się znakomitą rozrywką i zdobywać wiedzę z różnych dziedzin. Niestety to także źródło licznych zagrożeń, do których zaliczamy nie tylko złośliwe oprogramowanie. Sprawdź, na co uważać i jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa w internecie! 

Phishing – nowe zagrożenie w internecie

Jeszcze do niedawna to różnego rodzaju wirusy spędzały sen z powiek użytkownikom sieci. Dzisiaj, w dobie niezawodnych programów antywirusowych, większym problemem jest phishing, a więc nowe zagrożenie w internecie. Co to takiego?

Phishing jest metodą oszustwa, która ma na celu wyłudzanie od internautów loginów i haseł, numerów kart kredytowych czy danych osobowych. Najczęściej polega na tym, że cyberprzestępca podszywa się pod instytucję i nakłania ofiarę do podjęcia określonych działań – np. zainstalowania oprogramowania albo kliknięcia w link prowadzący do z pozoru bezpiecznej i zaufanej strony.

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w internecie i ochronić się przed phishingiem, należy przede wszystkim uważać na podejrzane wiadomości e-mail, nakłaniające np. do kliknięcia w link. Warto dokładnie przeanalizować dane nadawcy, a w razie wątpliwości skontaktować się z daną instytucją. Pamiętaj również, by pod żadnym pozorem nie udostępniać swoich loginów, haseł oraz danych osobowych (zwłaszcza numeru PESEL)!

Jak bezpiecznie korzystać z internetu?

Oczywiście phishing to nie wszystko. Inne zagrożenia w internecie to m.in. oprogramowanie typu ransomware (blokujące dostęp do komputera lub telefonu) i malware (złośliwe oprogramowanie szkodzące systemowi operacyjnemu) czy ataki hakerskie typu DoS.

Na szczęście istnieją sprawdzone zasady bezpieczeństwa w internecie, które pomogą Ci uniknąć tych zagrożeń. Pamiętaj przede wszystkim o:

  • tworzeniu silnych i różnorodnych haseł, które są długie, posiadają znaki specjalne i będą trudne do rozszyfrowania;
  • regularnych aktualizacjach systemu oraz aplikacji, z których korzystasz na komputerze lub w telefonie;
  • zainstalowaniu sprawdzonego programu antywirusowego, jak Norton, Kaspersky czy AVG;
  • podawaniu poufnych danych wyłącznie na stronach, które posiadają certyfikat SSL (rozpoznasz je po protokole HTTPS przed adresem witryny);
  • korzystaniu z weryfikacji dwuetapowej – zwłaszcza w systemie bankowości internetowej;
  • unikaniu korzystania z publicznych sieci Wi-Fi.

Hejt, czyli zwróć uwagę na bezpieczeństwo dzieci w internecie

Stosunkowo nowym, choć znanym już większości z nas zagrożeniem w internecie jest hejt. Mimo że narażeni na niego jesteśmy wszyscy, największe szkody może on wyrządzić najmłodszym użytkownikom internetu, dla których życie toczy się w dużej mierze na portalach społecznościowych. A to właśnie na nich hejt jest najczęściej spotykany i rośnie w siłę z każdym kolejnym dniem.

Jak chronić przed nim swoje dzieci? Przede wszystkim naucz latorośl podstawowych zasad bezpieczeństwa w internecie. Wyjaśnij, czym jest hejt, i poproś o to, by zgłaszać wszelkie jego przejawy. Warto również uczyć swoje pociechy asertywności oraz interesować się ich aktywnością w sieci. Zwracaj przy tym uwagę na zachowanie dziecka – jeżeli w ostatnim czasie jest wycofane i nie ma humoru, może to oznaczać, że odczuło na sobie hejt w sieci. Nie bój się z nim porozmawiać i zapewnij mu stosowne wsparcie (również pomoc psychologiczną, o ile będzie ona potrzebna).

Pamiętaj – internet nie jest złym miejscem, ale należy korzystać z niego świadomie!

Masz pytania? Napisz do nas