Rozwój technologiczny trwa i nie omija również telewizorów. Te najnowsze coraz częściej są wyposażone w technologię HDR. Co to takiego? Jaki ma wpływ na jakość obrazu? I w końcu – do czego można ją wykorzystać? Odpowiadamy!
Co to jest HDR?
HDR to skrót od angielskiego High Dynamic Range, co w wolnym tłumaczeniu oznacza szeroki zakres dynamiki. Jest technologią stosowaną w nowoczesnych telewizorach i monitorach, która ma na celu poprawienie jakości obrazu. W jaki sposób? Poprzez wyświetlanie jaśniejszych bieli, ciemniejszych czerni oraz realistycznych, żywych kolorów. Dzięki HDR obraz staje się bardziej szczegółowy, kontrastowy i naturalny.
HDR to następca SDR (Standard Dynamic Range), czyli technologii, która jeszcze do niedawna była standardem w telewizorach HD. Oferuje znacznie szerszy zakres dynamiki, większą paletę barw oraz dużo wyższą jasność.
Co daje HDR?
Różnica pomiędzy telewizorami z HDR a SDR jest znacząca, a przejawia się to w kilku aspektach.
- Szerszy zakres dynamiki. Pozwala to na wyświetlanie bardzo jasnych i bardzo ciemnych obszarów jednocześnie, dzięki czemu obraz jest niezwykle szczegółowy, niezależnie od poziomu naświetlenia danej sceny.
- Większy zakres jasności. HDR w TV sprawia, że jasne obszary (np. słońce czy reflektory) są bardziej realistyczne i szczegółowe (bez efektu prześwietlenia), zaś ciemne zachowują więcej detali, a czernie są głębsze.
- Wyższa maksymalna jasność. TV z HDR mogą osiągać jasność na poziomie nawet 2000 nitów i więcej, co może dawać spektakularny efekt wizualny, zwłaszcza w scenach ze światłem słonecznym czy reflektorami.
- Lepsze kolory. HDR obsługuje szerszą paletę kolorów, co w praktyce oznacza, że wszelkie barwy i odcienie są bardziej zróżnicowane oraz wierniej oddają rzeczywistość.
Wszystko to przekłada się na wrażenia wizualne i czyni oglądanie różnego rodzaju materiałów bardziej immersyjnym.
Popularne standardy HDR w TV
Producenci współczesnych telewizorów wykorzystują różne standardy HDR. Tymi najpopularniejszymi są:
- HDR10, który używa statycznych metadanych, co sprawia, że poziom jasności jest ustawiony dla całego filmu czy programu;
- HDR10+, czyli ulepszona wersja HDR10, w której są stosowane dynamiczne metadane – pozwala to na dostosowanie jasności i kontrastu dla każdej sceny z osobna;
- Dolby Vision, a więc bardziej zaawansowany standard HDR, który nie tylko wykorzystuje dynamiczne metadane, ale również może obsługiwać wyższe poziomy jasności i lepiej odwzorowywać kolory;
- HLD (Hybrid Log-Gamma), czyli format stworzony z myślą o transmisjach na żywo, który umożliwia nadawanie treści HDR przy użyciu istniejących systemów SDR.
Czy warto kupić telewizor z HDR i do czego można go wykorzystywać?
Biorąc pod uwagę fakt, że HDR zapewnia lepsze wrażenie wizualne, zakup telewizora wyposażonego w tę technologię to świetny pomysł. Spełni on oczekiwania osób, które chcą cieszyć się wyższą jakością obrazu podczas oglądania telewizji w filmach, serialach, programach, transmisjach sportowych czy koncertach na żywo. Co więcej, telewizory z HDR są polecane graczom – pozwalają bowiem cieszyć się lepszą grafiką z bardziej realistycznym oświetleniem i większą liczbą detali.
Pamiętaj tylko, że chcąc w pełni wykorzystać potencjał HDR w telewizorze, musi zostać spełnionych kilka warunków:
- TV powinien posiadać rozdzielczość 4K i wysoki współczynnik jasności oraz kontrastu;
- treści, czyli filmy, seriale czy programy TV, muszą być nagrane z wykorzystanie HDR;
- źródło (np. serwis strweamingowy, konsola czy odtwarzacz blu-ray) musi obsługiwać HDR.