Czym jest malware i jak chronić się przed tym zagrożeniem?

Na użytkowników internetu czyha wiele zagrożeń, a jednym z tych najczęstszych jest bez wątpienia malware. Co to znaczy? Mianem tym określa się złośliwe oprogramowanie w postaci rozmaitych wirusów, trojanów czy szkodliwych aplikacji. Sprawdź, czym charakteryzuje się malware, jak rozróżnić jego poszczególne rodzaje i co zrobić, by się przed nim chronić!

Co to jest malware?

Malware to skrót od malicious software, co wolnym tłumaczeniu oznacza złośliwe oprogramowanie, a więc takie, które powstało po to, by wyrządzać szkody użytkownikom internetu. Termin ten jest niezwykle szeroki i obejmuje bardzo zróżnicowane wirusy oraz aplikacje, które mogą zostać wykorzystane do uszkodzenia sprzętu, skasowania lub kradzieży danych czy wyświetlania uporczywych reklam.

Z oprogramowania typu malware korzystają cyberprzestępcy, mający na celu przechwytywanie prywatnych informacji, przejmowanie kontroli nad urządzeniami czy szpiegowanie internautów. Mogą wykorzystywać je bez wiedzy atakowanego użytkownika, niezależnie od sprzętu, z jakiego korzysta (komputer stacjonarny, laptop, telefon, tablet itd.).

Rodzaje malware

Malware posiada wiele odmian, które różnią się sposobem działania oraz zagrożeniami, jakie niosą. Do tych najpopularniejszych zaliczamy:

  • wirusy malware – programy lub fragmenty kodu, które są przekazywane najczęściej w wiadomościach e-mail i które infekują urządzenia, systemy oraz pliki, a następnie wyrządzają liczne szkody;
  • trojany – programy podszywające się pod zwykłe aplikacje, które mogą być wykorzystywane do kradzieży danych osobowych, śledzenia internauty albo przeprowadzania ataków hakerskich;
  • ransomware – oprogramowanie uniemożliwiające dostęp do systemu operacyjnego, którego odblokowanie jest możliwe po zapłaceniu ustalonej przez cyberprzestępcy kwoty okupu;
  • spyware – oprogramowanie szpiegujące, które gromadzi informacje na temat aktywności użytkownika, np. w internecie;
  • adware – oprogramowanie wyświetlające na zainfekowanym urządzeniu niechciane reklamy, które mogą zawierać odnośniki do niebezpiecznych stron;
  • scareware – programy służące do zastraszania użytkowników, np. poprzez wyświetlanie komunikatów typu „Masz wirusa!” na stronach internetowych.

Oczywiście to nie wszystkie rodzaje malware. Dla internautów zagrożenie stanowią również inne złośliwe programy, np. służące do wykradania haseł (keylogger), przejmowania kontroli nad urządzeniem ofiary (botnet), a nawet kopania kryptowalut na urządzeniu internauty (cryptojacking).

Jak chronić się przed złośliwym oprogramowaniem?

O zainfekowaniu urządzenia wirusami malware mogą świadczyć różne sygnały, np. powolne działanie sprzętu, wyskakujące okienka z reklamami, dużo spamu w skrzynce pocztowej czy blokowanie firewalla. W takiej sytuacji warto działać szybko i zainstalować oprogramowanie typu anti-malware, które umożliwi znalezienie wirusów i szkodliwych aplikacji, a następnie ich usunięcie.

Natomiast chcąc chronić się przed wymienionymi wyżej zagrożeniami:

  • nie otwieraj podejrzanych wiadomości i linków;
  • nie klikaj w podejrzane banery reklamowe;
  • instaluj wyłącznie sprawdzone aplikacje;
  • nie pobieraj plików z niezweryfikowanych źródeł;
  • regularnie aktualizuj system i oprogramowanie;
  • na bieżąco korzystaj z programów antywirusowych;
  • nie odwiedzaj potencjalnie niebezpiecznych witryn internetowych (np. bez certyfikatu SSL).

Mówiąc krótko – ostrożności nigdy za wiele. Instalując odpowiednie oprogramowanie antywirusowe i anti-malware oraz rozważnie korzystając z internetu, uda Ci się uniknąć wszystkich zagrożeń związanych z malware.

Masz pytania? Napisz do nas