Czym jest tryb incognito i czy faktycznie chroni naszą prywatność?

Wszystkie najpopularniejsze przeglądarki internetowe posiadają tryb incognito, który przez wielu z nas jest używany do zachowania prywatności w sieci. Czy jednak funkcja ta rzeczywiście pozwala chronić dane przed dostępem osób trzecich? Sprawdź, czym jest tryb prywatny w przeglądarce i do czego tak naprawdę służy!

Co to jest i jak działa tryb incognito?

Tryb incognito, nazywany również prywatnym, jest funkcją dostępną w większości współczesnych przeglądarek internetowych. Można włączyć go zarówno podczas surfowania w sieci na komputerze, jak i telefonie, a powstał po to, by zwiększać prywatność użytkowników.

Jak to działa? Przeglądarka w trybie incognito tworzy osobne sesje przeglądania, podczas których na urządzeniu nie są zapisywane różnego rodzaju informacje – przede wszystkim pliki cookies oraz historia odwiedzanych witryn. Po zamknięciu okna wszelkie dane są usuwane, co oznacza, że inni użytkownicy nie będą w stanie ich zobaczyć lub odtworzyć.

W praktyce przeglądarka w trybie prywatnym nie zapisuje:

  • plików cookies;
  • historii przeglądania;
  • loginów i haseł;
  • numerów kart płatniczych i innych prywatnych danych;
  • informacji wpisywanych w formularzach internetowych.

Tryb incognito jest więc polecany wszystkim tym użytkownikom, którzy nie chcą, aby informacje dotyczące ich aktywności w sieci były dostępne dla innych osób, które korzystają z danego urządzenia (komputera, telefonu czy tabletu).

Tryb incognito – jak włączyć go w przeglądarce?

Tryb incognito można włączyć z poziomu przeglądarki, najczęściej w Ustawieniach lub Opcjach i zakładce Prywatność/Bezpieczeństwo. Dużo łatwiej jednak zastosować odpowiedni dla danej aplikacji skrót klawiszowy:

  • Google Chrome: Ctrl + Shift + N;
  • Mozilla Firefox: Ctrl + Shift + P;
  • Microsoft Edge: Ctrl + Shift + P;
  • Internet Explorer: Ctrl + Shift + P;
  • Opera: Ctrl + Shift + N.

Włączenie trybu prywatnego na telefonie jest równie proste. Najczęściej wystarczy otworzyć przeglądarkę, kliknąć w ikonę trzech pionowych kropek w prawym górnym rogu ekranu i wybrać opcję Nowa karta incognito.

Czy tryb prywatny chroni dane i daje pełną prywatność?

Tryb incognito, choć przydatny na współdzielonych komputerach lub telefonach, nie zapewnia pełnej prywatności i nie chroni przed śledzeniem w internecie. Powód? Funkcja ta nie maskuje adresu IP użytkownika, w związku z czym jest on widoczny zarówno dla administratorów oraz właścicieli stron internetowych czy firm prowadzących kampanie reklamowe, jak i dostawców usług internetowych. Wbrew mylnym wyobrażeniom nie ukrywa również informacji o Twojej aktywności w sieci przed pracodawcą.

To jednak nie wszystko. Przeglądarka w trybie incognito nie zapewni Ci ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem czy różnymi technikami stosownymi przez hakerów i cyberprzestępców. Dlatego nawet w przypadku korzystania z tej funkcji nie należy odwiedzać podejrzanych stron internetowych czy pobierać niezweryfikowanych plików.

Z trybu prywatnego korzystaj więc tylko po to, by zabezpieczyć swoje dane przed innymi użytkownikami tego samego urządzenia, przeglądać internet bez zapisywania historii czy testować strony internetowe.

Jak zyskać większą prywatność w internecie?

Tryb prywatny nie zapewnia kompleksowej prywatności w sieci, dlatego chcąc uniknąć zagrożeń w cyfrowym świecie, powinieneś świadomie korzystać z internetu. Pamiętaj również o zainstalowaniu na urządzeniu oprogramowania antywirusowego oraz korzystaniu wyłącznie z zaufanych sieci Wi-Fi. Dobrym sposobem na ukrycie IP i zaszyfrowanie połączeń jest też skorzystanie z VPN (wirtualnej sieci prywatnej).

Masz pytania? Napisz do nas