Zakupy online cieszą się w naszym kraju ogromną popularnością – regularnie robi je już 87% internautów. Nic więc dziwnego, że platformy e-commerce są coraz częściej wykorzystywane przez cyberprzestępców do kradzieży loginów, haseł i danych klientów. Dlatego zanim ponownie zdecydujesz się kliknąć przycisk „kup teraz”, sprawdź, jak bezpiecznie kupować w internecie – oto 6 kluczowych zasad!
Chcąc robić bezpieczne zakupy online, powinieneś w pierwszej kolejności dokładnie sprawdzić dane sprzedawcy – zwłaszcza NIP, adres sklepu oraz to, czy firma widnieje w KRS. Dokładnie zapoznaj się też z regulaminem serwisu, metodami płatności, dostawy oraz zwrotu towaru.
W polskim internecie coraz częściej dochodzi również do podszywania się pod znane serwisy. Dlatego przed dokonaniem zakupu sprawdź adres URL sklepu i to, czy nie pojawiają się w nim literówki (np. „alegro.pl” zamiast „allegro.pl). Aby uniknąć kradzieży danych, zawsze wchodź bezpośrednio na strony sklepów, a nie przez wysłany do Ciebie link (np. na pocztę e-mail).
Niezwykle korzystne oferty i wielkie promocje to najlepszy wabik na nieświadomych zagrożenia kupujących. Mogą one świadczyć o tym, że sprzedawca nie jest uczciwy i chce jak najszybciej oszukać dużą liczbę osób.
Dlatego podstawą bezpiecznych zakupów w internecie jest porównywanie cen – zawsze sprawdzaj, czy na innych portalach są one równie niskie, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zrezygnuj z transakcji.
Internauci korzystają na co dzień z wielu serwisów, często używając tych samych danych logowania. Niestety to duży błąd, ponieważ w przypadku przejęcia hasła od jednego portalu oszustowi otwierają się drzwi do innych odwiedzanych przez Ciebie miejsc w internecie. A to wiąże się z ryzykiem kradzieży poufnych danych.
Oczywiście zasada tworzenia różnych loginów i haseł dotyczy nie tylko bezpiecznych zakupów internetowych, ale również korzystania z portali społecznościowych oraz innych witryn wymagających rejestracji.
Zakupy online należy robić wyłącznie w sprawdzonych i zweryfikowanych serwisach, a więc takich, które posiadają certyfikat SSL. Poznasz go po zielonej kłódce przed adresem URL oraz przedrostku „https” (zamiast „http”).
Co daje taki certyfikat? To protokół bezpieczeństwa, który szyfruje poufne dane podczas korzystania z serwisu. Dzięki temu maleje ryzyko, że zostaną one przechwycone przez oszusta.
Publiczne sieci Wi-Fi, np. w hotelach, galeriach handlowych czy restauracjach, pozwalają bez ograniczeń surfować po internecie. Niestety ze względu na brak odpowiednich zabezpieczeń są często wykorzystywane do kradzieży danych przez hakerów.
Dlatego zakupy przez internet rób wyłącznie w domu albo korzystając z własnej transmisji danych w telefonie. Zasada ta obowiązuje również w przypadku logowania się do bankowości internetowej czy wpisywania danych na różnego rodzaju stronach internetowych.
Nie masz pewności, czy sklep, w którym chcesz zrobić zakupy online, jest godny zaufania? Poczytaj opinie na jego temat! Wszelkiego rodzaju oceny i recenzje znajdziesz zarówno w Google, jak i na portalach społecznościowych czy różnego rodzaju forach internetowych.
Dzięki temu łatwo zweryfikujesz, czy wybrana platforma e-commerce cieszy się zainteresowaniem wśród użytkowników i czy można zrobić na niej bezpieczne zakupy przez internet.