NFC – co to jest, jak działa i kiedy może się przydać?

W 2024 roku wszyscy wiemy, że smartfon może skutecznie zastąpić kartę płatniczą. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że za możliwość zbliżeniowego finalizowania transakcji w sklepach odpowiada technologia NFC. Co to takiego i jak działa? W tym artykule znajdziesz odpowiedź oraz dowiesz się, jak używać NFC na co dzień!

Co to jest NFC?

NFC to skrót od angielskiego Near Field Communication, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „komunikację bliskiego zasięgu”. Łatwo więc wywnioskować, że technologia ta umożliwia bezprzewodowe sparowanie dwóch urządzeń, które znajdują się blisko siebie (zwykle do 10-20 cm). Podstawą jej działania są fale radiowe, dzięki którym jest możliwe błyskawiczne przeprowadzanie wielu procesów, jak np. płacenie za zakupy czy przesyłanie plików.

Czym NFC różni się od, w teorii, podobnej technologii Bluetooth? Przede wszystkim nie wymaga ręcznego wykrywania i parowania urządzeń (połączenie jest nawiązywane automatycznie po zbliżeniu ich do siebie), a także zużywa mniej energii. Niestety w porównaniu do Bluetooth oferuje dużo mniejszy zasięg, w związku z czym nie sprawdza się np. w łączeniu smartfona ze słuchawkami bezprzewodowymi.

Do czego można używać czytnika NFC?

W czytniki NFC są wyposażone przede wszystkim urządzenia z systemami Android oraz iOS, a więc smartfony i, nieco rzadziej, tablety. Jak się jednak okazuje, posiada je także coraz większa liczba smartwatchy, a nawet laptopów, zwłaszcza klasy biznesowej. Chip NFC występuje także w kartach i terminalach płatniczych, elektronicznych zamkach i systemach kontroli dostępu, a nawet grach czy zabawkach (np. Amiibo od Nintendo).

Tak powszechny dostęp do NFC sprawia, że technologia ta znajduje szerokie zastosowanie. Najczęściej wykorzystuje się ją do:

  • błyskawicznego przesyłania plików i danych z jednego urządzenia na drugie;
  • płatności zbliżeniowych (wystarczy zbliżyć telefon lub zegarek z włączoną funkcją NFC do terminala płatniczego);
  • ułatwiania dostępu w biurach czy hotelach (np. otwierania drzwi).

Coraz większą popularność zdobywają również tzw. tagi NFC, czyli małe, bezprzewodowe urządzenia przechowujące dane, które po zbliżeniu do smartfona wchodzą z nim w interakcję. Mowa tu np. o brelokach, naklejkach czy plakatach.

Jak włączyć NFC w telefonie?

Wiesz już, co oznacza NFC w telefonie, ale jak właściwie skorzystać z możliwości, jakie daje ta technologia? W praktyce to całkiem proste. Jeżeli Twój telefon obsługuje NFC, wystarczy:

  • otworzyć menu Ustawienia;
  • wybrać sekcję Połączenia;
  • włączyć opcję NFC i płatności bezdotykowe.

Co ciekawe w smartfonach marki Apple NFC jest dostępne dla wszystkich modeli wyprodukowanych po 2014 roku i jest ono dostępne na stałe. Niemniej pamiętaj! Chcąc wykonywać płatności NFC, trzeba jeszcze skonfigurować odpowiednią aplikację obsługiwaną przez Twój bank i system (Google Pay dla Androida lub Apple Pay dla iOS).

NFC a bezpieczeństwo

NFC w telefonie ułatwia życia i przyspiesza finalizowanie transakcji w sklepach stacjonarnych. Mimo to wielu użytkowników smartfonów rezygnuje z tej opcji w obawie przed kradzieżą gotówki czy włamaniem na konto bankowe. Niepotrzebnie – płatności NFC są bezpieczne, co wynika z trzech kwestii.

Po pierwsze, niewielki zasięg NFC powoduje, że przechwycenie danych z karty podczas płacenia za zakupy w sklepie jest praktycznie niemożliwe. Po drugie, technologia zapewnia szyfrowaną komunikację między telefonem a terminalem płatniczym. I w końcu po trzecie, najpopularniejsze systemy płatności korzystają z różnego rodzaju zabezpieczeń (np. tokenizacja, która chroni numer karty płatniczej).

Jeżeli więc nie skorzystałeś jeszcze z NFC w telefonie lub na innym urządzeniu, polecamy sprawdzenie tej technologii – może okazać się bowiem niezwykle wygodna i przydatna na co dzień!

Masz pytania? Napisz do nas