Ogniwa fotowoltaiczne to niezwykle istotne elementy paneli PV, których zadaniem jest przekształcanie energii z promieniowania słonecznego w prąd elektryczny. Mówiąc krótko, stanowią one klucz do efektywności fotowoltaiki. Na rynku dostępne są różne typy ogniw fotowoltaicznych – poznając je bliżej, ułatwisz sobie zakup odpowiednich paneli. Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat!
Zanim szczegółowo omówimy rodzaje ogniw fotowoltaicznych, na wstępie skupmy się na tych najczęściej wykorzystywanych w panelach PV. Są to ogniwa krzemowe, cienkowarstwowe oraz organiczne.
Powyższe zestawienie jest bardzo ogólne, dlatego warto nieco szerzej omówić poszczególne rodzaje ogniw fotowoltaicznych i porównać je do siebie – zarówno pod względem sprawności, jak i trwałości. Podstawowy podział to ten na ogniwa I, II i III generacji.
Do ogniw fotowoltaicznych I generacji zaliczamy te tworzone z krzemu krystalicznego. Są one najpopularniejsze na polskim rynku, a prym wśród nich wiodą ogniwa monokrystaliczne. Charakteryzują się wysoką sprawnością (ponad 20%) i żywotnością – producenci udzielają na nie zwykle 25-letniej gwarancji.
Warto zaznaczyć, że na rynku dostępne są również najbardziej wydajne i odznaczające się największą wytrzymałością ogniwa monokrystaliczne half-cut (przecinane na pół).
Alternatywą dla ogniw monokrystalicznych są te amorficzne, które zaliczamy do II generacji. Należą do nich opisane wcześniej ogniwa cienkowarstwowe, które – dzięki zastosowaniu krzemu amorficznego – są tańsze i powodują, że koszt całej instalacji fotowoltaicznej będzie niższy.
Czy to oznacza, że warto na nie stawiać? Niekoniecznie – ogniwa fotowoltaiczne II generacji osiągają mniejszą sprawność (na poziomie 6-8%), a do tego są mniej żywotne i trudniej dostępne. Dlatego też technologia tego rodzaju jest wykorzystywana najczęściej w mniejszych urządzeniach, np. kalkulatorach czy lampach ogrodowych.
Ogniwami fotowoltaicznymi III generacji nazywamy rozwiązania, które wciąż znajdują się w fazie rozwoju i z którymi wiązane są duże nadzieje. Mają bowiem przewyższyć dotychczas stosowane produkty pod względem wydajności, zakresu zastosowania oraz kosztów produkcji.
Do ich produkcji wykorzystywane są najczęściej perowskity oraz komórki wieloogniowe i organiczne. Aktualnie dostępne rozwiązania charakteryzują się lekkością, elastycznością oraz przystępnymi cenami, jednak ich wadą jest wciąż zbyt niska sprawność.
Nie wiesz, który rodzaj ogniw fotowoltaicznych wybrać? Zachęcamy do kontaktu z naszym specjalistą, który odpowie na Twoje pytania i zaproponuje najlepsze rozwiązanie!