Czy światłowód to tylko Internet?

Coraz większy obszar kraju objęty jest siecią światłowodów, które umożliwiają korzystanie z nowoczesnych technologii. Przede wszystkim kojarzą się one z szybkim internetem, jednak dają również duże możliwości w zakresie korzystania z telewizji, a także coraz rzadziej spotykanej telefonii stacjonarnej.

Najważniejsze możliwości

Świetna przepustowość, małe straty, a także niezawodność łącza – to tylko część z korzyści, które można zyskać poprzez korzystanie z internetu światłowodowego. Przekłada się to także na podobne zalety, które wiążą się z wykorzystaniem tej samej technologii w ramach telewizji kablowej. Daje ona liczne korzyści, których standardowe rozwiązania nie są w stanie zagwarantować.

Niezawodność sygnału

Ważnym atutem telewizji światłowodowej jest możliwość utrzymania optymalnej jakości sygnału bez względu na ewentualne zakłócenia. Za taką przeszkodę uznać można przede wszystkim złe warunki atmosferyczne, a także inne szumy, które mogą powstawać w tradycyjnych instalacjach. Światłowód jest łączem odpornym na te niedogodności, co jest istotne chociażby w przypadku oglądania wydarzeń na żywo, choć docenią to również także inni użytkownicy.

Dobra jakość

Oprócz szybkości przesyłania informacji wykorzystanie światłowodu do odbioru telewizji wiąże się ze świetną jakością obrazu, która stanowi coraz częściej ważny parametr wymagany przez użytkowników. Przydaje się to w przypadku praktycznie każdego rodzaju przekazu, w tym nie tylko transmisji sportowych czy koncertów, ale też filmów oraz innych programów rozrywkowych czy edukacyjnych. Obecne możliwości pozwalają coraz częściej korzystać z najnowszych technologii związanych z obrazem, czyli przede wszystkim jakości Full HD, a także bardziej zaawansowanej 4K.

Pozostałe opcje

Mimo że coraz mniej użytkowników indywidualnych jest tym zainteresowanych, światłowód to opcja, która zakłada również możliwość bezproblemowego korzystania z telefonii stacjonarnej. Obecnie jest to możliwość, którą w większym stopniu są jednak zainteresowane przedsiębiorstwa, a także inne instytucje użyteczności publicznej.

Poza telekomunikacją światłowody stosowane są także w celach medycznych, dekoracyjnych, w technice laserowej i optyce.

Masz pytania? Napisz do nas