Jak można polepszyć i zoptymalizować działanie sieci wi-fi?

Operatorzy oferują szybki dostęp do internetu, ale pomimo tego wielu odbiorców jest rozczarowanych jego faktyczną prędkością. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że częstym powodem niskiej prędkości transferu są problemy z urządzeniem udostępniającym sieć bezprzewodową lub niewłaściwa jego lokalizacja. Zanim zdecydujesz się na reklamację usług internetowych lub zmianę dostawcy, sprawdź, jak zoptymalizować działanie sieci wi-fi. Być może wystarczy tylko mała zmiana lokalizacji routera, by prędkość internetu nieporównywanie wzrosła!

Umieść router w otwartej przestrzeni

Bardzo duży wpływ na siłę sygnału ma lokalizacja routera. Wszystkie fizyczne przeszkody – ściany, meble, piony kanalizacyjne i wodne oraz niektóre urządzenia elektryczne i elektroniczne (np. kuchenki mikrofalowe, odbiorniki TV) –zakłócają siłę fal radiowych. Zwróć uwagę, w jakim miejscu znajduje się Twój router – czy stoi na otwartej przestrzeni, z dala od ścian i przeszkód. Najlepiej będzie, jeśli ustawisz go w centralnej części mieszkania, na wysokości 1,5 m. Jeśli urządzenie ma dostarczyć sygnał na dwóch piętrach, umieść go tuż przy suficie. Nigdy nie stawiaj routera w pobliżu urządzeń elektrycznych oraz nie chowaj go w szafce, nawet jeśli ma nieestetyczny wygląd.

Zmień kanał transmisji danych

Siłę sygnału mogą zakłócać inne sieci występujące w budynku, które osłabiają siebie nawzajem. Na to niestety nie masz wpływu, ale możesz zminimalizować zakłócenia, zmieniając kanał transmisji danych. Jeśli nie wiesz, który kanał będzie najlepszy w Twoim przypadku, wykorzystaj jedną z aplikacji mobilnych, np. Wi-Fi Analyzer. Aplikacja ta oceni, które kanały są najbardziej zatłoczone oraz zasugeruje, na który należy przełączyć router. Kanał transmisji danych możesz zmienić w panelu sterowania w ustawieniach zaawansowanych.

Ogranicz liczbę urządzeń korzystających z internetu

Sprawdź, ile urządzeń jest aktualnie podłączonych do sieci i z ilu faktycznie korzystasz. Jeśli pracujesz tylko przy jednym komputerze, a z Twojej sieci korzysta w tym czasie kilka urządzeń, po prostu je wyłącz. Cały transfer zostanie przekazany do Twojego komputera, a siła sygnału się zwiększy. Niektóre routery mają dodatkowe ustawienia Jakości Usługi (QoS)–pozwalają przyznawać poszczególnym urządzeniom priorytet w dostępie do pasma sieciowego. Nadaj najważniejszym urządzeniom pierwszeństwo. Jeśli Twoja sieć nie jest zabezpieczona żadnym hasłem, koniecznie je załóż – ograniczysz tym samym liczbę niepożądanych wejść.

Wyposaż sprzęt w nowe anteny lub zamień go na nowy

Lepsze działanie internetu bezprzewodowego mogą zapewnić dodatkowe anteny. Warto rozważyć ich zakup – różnica może być znacząca. Jeśli posiadasz starszy router, nieobsługujący najnowszych standardów sieci bezprzewodowej, wymień go na nowy, który zaoferuje Ci większy zasięg i wyższą przepustowość. Mało kto ma także świadomość, że nawet najszybsze łącze internetowe nie będzie działać prawidłowo, jeśli sprzęt na którym chcemy go użyć będzie nieodpowiedni. Być może to dobry moment na wymianę swojego 10-letniego laptopa? J

Kup przedłużacz sygnału wi-fi

Przy większym metrażu mieszkania lub w domu jednorodzinnym warto pomyśleć nad wzmacniaczem sygnału wi-fi tzw. repeaterem i extenderem. Urządzenia te przechwytują sygnał wi-fi z routera, następnie go powielają i wzmacniają. Dzięki temu wzmocnisz sygnał sieci w odległych i niekorzystnie umiejscowionych przestrzeniach mieszkania. Aby urządzenie przyniosło oczekiwane rezultaty, musi być ustawione mniej więcej w połowie odległości między routerem a martwym punktem.

Zmień pakiet internetu

Jeśli żadne z tych rozwiązań nie przyniosło znacznej poprawy prędkości internetu, może nadszedł dobry moment, aby przejść na wyższy pakiet z lepszą prędkością? Koniecznie zobacz naszą ofertę i dopasuj prędkość internetu do swoich potrzeb!

Masz pytania? Napisz do nas