Jak uczyć dziecko bezpieczeństwa i odpowiedzialności w sieci?

Internet to dziś powszechne źródło informacji rozrywki, kanał komunikacji i miejsce, w którym szukamy pracy, sprzedajemy swoje produkty czy nawiązujemy nowe znajomości. Ogólnodostępna sieć internetowa szczególnie dla młodego pokolenia jest czymś zupełnie naturalnym. Kilku- i kilkunastolatkowie z ogromną lekkością i łatwością korzystają z internetu. Nic w tym dziwnego, ponieważ młode pokolenie od najmłodszych lat jest oswojone ze światem cyfrowym. Oczywiście bogactwo internetu może być znakomitym źródłem wiedzy i rozrywki, jednak szczególnie w przypadku najmłodszych należy pamiętać również o jego ciemniejszej stronie i płynących z niej zagrożeniach. Jak skutecznie uczyć dzieci bezpiecznego poruszania się po sieci?

Świadomy rodzic, bezpieczne dziecko

Na początek, warto z dzieckiem porozmawiać, a aby móc przeprowadzić z dzieckiem w pełni efektywną rozmowę na temat sieci, jej możliwości i zagrożeń, należy samemu dobrze orientować się w tym rozległym temacie. Warto więc jeszcze przed porozmawianiem z maluchem starannie się dokształcić i poznać podstawowe pojęcia oraz definicje związane z internetem, ale także wejść nieco chociażby w świat komputerowych i internetowych gier. Dzięki temu jako rodzice będziemy mogli w pełni świadomie kontrolować, czy nasze dziecko interesuje się rozrywkami dopasowanymi do swojego wieku.

Warto pamiętać, że kluczem w tym wypadku jest nie tylko sama świadomość rodziców, ale także komunikacja z dziećmi. Ważne jest jednak także to, aby w rozmowie z dzieckiem nie demonizować sieci, nie straszyć ani też nie zakazywać korzystania z niej. Wszystko to może bowiem przynieść efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego. Ważne jednak by w przystępny dla dziecka sposób przedstawić zagrożenia i ryzyka, których dziecko może nie być świadome.

Zasada ograniczonego zaufania

O ile w rozmowie rodziców z dzieckiem warto zachować pełną szczerość i oprzeć się na wzajemnym zaufaniu, o tyle w przypadku samego poruszania się po sieci zdecydowanie lepiej zalecić maluchowi zasadę ograniczonego zaufania. Nie chodzi tu oczywiście o strach przed internetem samym w sobie, ale o zachowanie bezpiecznego dystansu do tego, co i kogo można w nim znaleźć. Warto uświadomić dziecku, że osoba po drugiej stronie monitora niekoniecznie musi być tym, za kogo się podaje. Na tego rodzaju niebezpieczeństwa w sposób szczególny narażeni są nieletni użytkownicy mediów społecznościowych. Platformy, takie jak Facebook, Instagram czy TikTok, to miejsca, gdzie dzieci i nastolatki chętnie i swobodnie publikują wiele informacji na swój temat, jak i swoje zdjęcia czy nagrania, nie do końca zdając sobie sprawę z tego, jak wiele różnych osób będzie mogło je zobaczyć. Nie zawsze będą to ich rówieśnicy czy osoby o słusznych zamiarach. Bardzo ważne jest więc uświadomienie dziecka na temat potencjalnych zagrożeń i niebezpieczeństw  w mediach społecznościowych. Warto porozmawiać z dzieckiem także o obecnym w social mediach hejcie, o tym, w jaki sposób może on wpłynąć na ludzi, na ich samopoczucie, postrzeganie samych siebie i innych, ale także o tym, jak najlepiej jest na niego reagować.

Na koniec dobrze jest również porozmawiać z dzieckiem o rodzaju publikowanych w mediach społecznościowych treści. Warto, aby dziecko uświadomiło sobie, że dziś wrzucane zdjęcie czy nagranie za kilka lat może okazać się dla niego wstydliwe czy problematyczne.

Kontrola rodzicielska

Uświadomienie malucha w kwestii bezpiecznego i odpowiedzialnego poruszania się po sieci jest bardzo ważne i jak najbardziej wskazane. Jednak dla wszelkiej pewności można dodatkowo wspomóc się tak zwaną kontrolą rodzicielską, która umożliwia rodzicom zablokowanie niepożądanych witryn internetowych, ale także kontrolowanie ilości czasu spędzanego przez maluchy przed ekranem komputera.  Obecnie rodzice mają do dyspozycji bardzo wiele tego rodzaju programów, które są kompatybilne zarówno z systemem Windows, jak i z mobilnym systemem Android czy iOS. Do najpopularniejszych programów kontroli rodzicielskiej zalicza się obecnie:

  • Qustodio,
  • Bark,
  • Mobicip,
  • Norton Family,
  • Net Nanny,
  • FamiSafe.

Każdy z programów wyróżnia się swoimi szczególnymi cechami, jednak łączy je również szereg istotnych walorów, jak możliwość instalowania na komputerze i telefonie, łatwy dostęp do panelu nawigacyjnego czy pełne monitorowanie mediów społecznościowych. Programy te posiadają także wiele dodatkowych, praktycznych funkcjonalności, jak chociażby kontrola czasu spędzonego przed komputerem czy wymuszanie akceptu rodzica dla zainstalowania jakiegoś oprogramowania. Pozwala to zatem uchronić dziecko przed zainstalowaniem np. gry z nieznanego źródła, co mogłoby doprowadzić do zawirusowania urządzenia.

 

 

Masz pytania? Napisz do nas