Jak wybrać router?

Na komfort naszego życia w sieci coraz częściej wpływa jakość połączenia sieciowego. Urządzeniem, które umożliwia łączenie z siecią nie tylko smartfona czy komputera, ale i ekspresu do kawy czy lodówki, jest router. Niezależnie od tego, czy wybierasz internet światłowodowy, czy internet radiowy, jest podstawą bezproblemowego dostępu do sieci bezprzewodowej. Jak wybrać najlepszy sprzęt? Czym się kierować w wyborze?

Co to jest router? Jak działa?

To urządzenie, które umożliwia przyłączenie sprzętów do sieci lokalnej, dzięki czemu uzyskują one dostęp do internetu Wi-Fi. Router przekazuje procesy pomiędzy różnymi sieciami komputerowymi. Podłączamy do niego dostępowe łącze do internetu oraz urządzenia sieci lokalnej, w ten sposób dostarczając im wszystkim nternet Wi-Fi.

Wyróżniamy dwa rodzaje routerów:
• LAN/Wi-Fi – klasyczne routery przyłączane przewodowo do sieci, umożliwiające bezprzewodowe podłączanie urządzeń;
• mobilne – niewielkie urządzenia, które nie muszą dysponować ani jednego portu LAN i mogą być zasilane z akumulatora. W tej kategorii znajdują się również routery na kartę SIM.

Jak wybrać router?

Aby dokonać właściwego wyboru, warto już na etapie planowania internetu zastanowić się nad następującymi kwestiami.

• Jakie urządzenia (i ile) chcesz podłączyć? Tańsze routery nie zawsze umożliwiają przyłączenie większej liczby sprzętów.

• Szukasz routera do kablówki, internetu światłowodowego, a może nternetu radiowego? To niezwykle istotna sprawa. Ważna jest również kwestia portu WAN oraz tego, czy router umożliwia połączenie kablowe. Nie musisz się jednak na tym znać. Nasi Konsultanci pomogą dobrać odpowiednie urządzenie dostosowane do rodzaju łącza internetowego.

• Jaka przepustowość będzie najbardziej odpowiednia? Jeśli chcesz, aby Twój internet Wi-Fi miał większy zasięg, upewnij się, że jest to model obsługujący standard IEEE 802.11n, który działa w trybie dwuzakresowym – 2,4 i 5 GHz. Ważne, aby router umożliwiał jednoczesną transmisję na obu pasmach. Dzięki temu Twoja sieć będzie działała sprawniej i nie będą blokować jej urządzenia komunikujące się drogą radiową. Jest to istotne w szczególności wtedy, gdy mieszkasz w bloku, gdzie wiele osób posiada routery i pojawia się możliwość, że będą one zakłócać swoją pracę.

• Jaką wybrać antenę? Dobry router musi dysponować takimi o dobrych parametrach, są one bowiem kluczowym komponentem systemów transmisji radiowej. Zwykle wystarczą dwie, trzy anteny, aby wszystko działało w optymalny sposób i nie było konieczności korzystania z dodatkowego wzmacniacza sygnału Wi-Fi.

• Jakimi środkami dysponujesz? Dobry router bez problemu możesz nabyć już za ok. 150 zł. Najchętniej wybierane do użytku domowego są standardowe urządzenia, np. popularnej marki TP-LINK– dobrze przystosowane do sieci stacjonarnych. Zapewniają one szybki transfer danych i możesz kupić je już za 100-150 zł.

Ostateczna decyzja dotycząca wyboru odpowiedniego routera powinna być uzależniona od oczekiwań użytkownika i, przede wszystkim, od kompatybilności urządzenia z dostępnym połączeniem do internetu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc specjalisty, który dopasuje urządzenie odpowiednie do Twoich potrzeb.

Masz pytania? Napisz do nas