Jak zabezpieczyć sieć wi-fi?

Żyjemy w czasach, gdy szybki, bezprzewodowy internet znajduje się już niemal w każdym polskim domu. Niestety, zakładając go, nie zawsze myślimy o bezpieczeństwie. Niekoniecznie mamy świadomość, że sieć Wi-Fi narażona jest zarówno na poważne cyberataki, jak i włamanie do sieci przez chcących korzystać z darmowego internetu bezprzewodowego sąsiadów. Jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi, aby korzystanie z internetu nie wiązało się z niepotrzebnym ryzykiem?

Dlaczego bezpieczeństwo w sieci jest takie ważne?

Internet bezprzewodowy to obecnie najwygodniejsze rozwiązanie dla osób, które chcą w wygodny sposób surfować w Internecie. Sieć Wi-Fi umożliwia korzystanie z internetu jednocześnie wielu osobom, zarówno na komputerach, jak i smartfonach czy tabletach. Niestety, korzystanie z niezabezpieczonej sieci może narazić Cię na poważne ryzyko.

Do słabo zabezpieczonej (lub niezabezpieczonej) sieci Wi-Fi może podłączyć się każdy, nawet osoba, która nie posiada żadnych umiejętności informatycznych. Może to być ktoś, kto chce za darmo korzystać z cudzego internetu bezprzewodowego, ale może to być też cyberprzestępca, który przejmie Twoje poufne dane. Do takich danych zaliczamy np. dostęp do poczty elektronicznej lub serwisów społecznościowych, albo, co gorsza, numerów kart kredytowych czy dostępu do konta bankowego.

Choć kradnący Twój internet sąsiad może co najwyżej spowolnić prędkość przesyłania danych w obrębie Twojej sieci, atak hakerski może mieć dużo poważniejsze skutki. Jak więc skutecznie zabezpieczyć sieć Wi-Fi?

Ustaw bardzo silne hasło

To najprostsza metoda – zabezpiecz swoją sieć Wi-Fi za pomocą silnego hasła. Za silne hasło uważa się takie, które składa się z wielu znaków, również znaków specjalnych, jak * czy #. Nie twórz przewidywalnych haseł i nie zostawiaj domyślnego hasła zabezpieczającego Wi-Fi! Zmień również to chroniące dostęp do routera w panelu administracyjnym.

Regularnie aktualizuj oprogramowanie routera

Router, jak niemal każdy sprzęt, powinien być regularnie aktualizowany – z czasem w każdym systemie pojawiają się luki umożliwiające atak hakerski. Dlatego tak ważne jest, abyś pobierał udostępniane przez producenta aktualizacje oprogramowania układowego – dzięki temu nie dajemy nikomu szansy na wyrządzenie potencjalnej szkody.

Wybierz odpowiedni protokół szyfrowania połączeń

Protokół szyfrowania połączeń zabezpiecza informacje, które wysyła i odbiera Twój router, gdy korzystasz z internetu. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo sieci Wi-Fi, możesz zmienić ten protokół w ustawieniach routera. Najbardziej bezpieczną w tym momencie opcją szyfrowania połączeń jest WPA3, WPA2 PSK
WPA PSK. Pamiętaj, że gdy zmienisz ustawienia dotyczące protokołu, będziesz musiał ponownie zalogować się do sieci na każdym urządzeniu.

Ukryj swoją sieć

Możesz sprawić, że Twoja sieć Wi-Fi nie będzie wyświetlana na liście dostępnych połączeń – bez specjalnego sprzętu nie będzie można jej wykryć. Możesz ukryć nazwę sieci w ustawieniach routera. Możliwe jest również ustawienie krótszego zasięgu sygnału Wi-Fi, aby nie docierał on poza obręb Twojego domu. Pamiętaj jednak, że skrócenie zasięgu może wiązać się z pewnymi niedogodnościami dla domowników.

Wiesz już jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi i sprawić, że korzystanie z internetu bezprzewodowego będzie bezpieczne? Wystarczy kilka prostych czynności, aby nie musieć martwić się atakami hakerskimi. Sprawdź naszą ofertę internetu światłowodowego i zacznij bezpiecznie korzystać z internetu!

Masz pytania? Napisz do nas