Jak zintegrować różne urządzenia w sieci domowej i kontrolować je zdalnie?

Obecny postęp technologiczny umożliwia posiadanie kilku różnych, nowoczesnych urządzeń elektronicznych, służących zarówno do pracy lub nauki, jak i rozrywki. Posiadając szereg tego typu sprzętów, możemy również zbudować tak zwaną sieć domową. Czym dokładnie jest sieć domowa i w jaki sposób ją utworzyć?

Czym jest sieć domowa?

Sieć domowa to nic innego jak szereg nowoczesnych urządzeń połączonych z internetem przy użyciu kompatybilnego routera i łącza. Urządzenia te możemy połączyć z internetem oraz niekiedy także ze sobą wzajemnie – za pomocą sieci Wi-Fi lub specjalnych przewodów. W przypadku połączenia i zintegrowania urządzeń za pomocą Wi-Fi, możemy mówić o bezprzewodowej sieci domowej.

Na sieć domową składa się zarówno samo połączenie internetowe i jego rodzaj, jak również typ połączenia oraz podpięte do łącza urządzenia.

Jakie urządzenia możemy podpiąć do sieci domowej?

Obecnie coraz więcej nowoczesnych sprzętów posiada możliwość zintegrowania z siecią domową. Możliwości sieci domowej powiększają się więc stale, wraz z rozwojem technologii. Być może wiele osób myśląc o domowej sieci, ma przed oczami wyłącznie telefon i komputer, podczas gdy paleta możliwości jest w tym zakresie znacznie szersza. Do łącza oraz opcji zdalnego sterowania podpiąć możemy chociażby nowoczesny, inteligentny ekspres do kawy, rolety zaciemniające czy bramę lub drzwi garażowe.

Ograniczając się jednak do podstawowych urządzeń, które najczęściej tworzą sieć domową, wymienić możemy:

  • telefon,
  • telewizor,
  • konsolę do gier,
  • dysk sieciowy,
  • drukarkę i skaner.

Należy pamiętać także o urządzeniach, których zadaniem jest dystrybucja sygnału na poszczególne, wyżej wymienione sprzęty. Może to być:

  • router,
  • modem,
  • przełącznik, czyli tzw. switch.

Tworzenie sieci domowej

Tworzenie domowej sieci urządzeń rozpocząć należy od wybrania odpowiedniego routera, który będzie odznaczać się nie tylko wysoką jakością, ale także dopasowanym do ilości urządzeń oraz wielkości domu zasięgiem. Jeśli zasięg routera czy modemu będzie zbyt mały lub jeśli posiadamy szczególnie duży i kilkupoziomowy dom, konieczne może być dokupienie specjalnego wzmacniacza. Należy pamiętać, aby źródło sygnału umieszczone było w możliwie najlepszym, dobrze dostępnym, strategicznym miejscu. Nie należy stawiać go w zbyt bliskiej odległości od innych domowych sprzętów RTV, aby nie zakłócały jego sygnału.

Kiedy mamy już działający i ustawiony w odpowiednim miejscu router, możemy przystąpić do integrowania z nim oraz z siecią poszczególnych urządzeń domowych.

Włączanie urządzeń do sieci domowej

W wielu przypadkach tworzenie bezprzewodowych połączeń w sieci domowej jest zdecydowanie częstsze i bardziej wygodne. Łączenie nowych sprzętów przy pomocy sieci Wi-Fi pozwala na ich swobodne użytkowanie z każdej części domu, jak i przemieszczanie się z nimi w jego obrębie. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że w przypadku szczególnie dużej ilości podłączonych do Wi-Fi urządzeń, może dojść do zauważalnego osłabienia prędkości przesyłania danych. W takiej sytuacji warto więc rozważyć podłączenie niektórych urządzeń za pomocą kabla. Połączenie kablowe to odpowiednie rozwiązanie dla urządzeń pobierających dużą liczbę danych, jak i dla sprzętów znajdujących się w niedużej odległości od routera i pozostających w stałym miejscu. Przy pomocy kabla możemy więc połączyć z siecią telewizor czy komputer stacjonarny oraz drukarkę i skaner. W przypadku laptopów oraz telefonów komórkowych korzystniej będzie pozostać przy połączeniu bezprzewodowym.

Aby dodać do sieci nowe urządzenie należy dokonać konfiguracji z poziomu podłączonego do niej komputera. Proces ten nie jest skomplikowany. Wystarczy wejść w kreator konfiguracji sieci, który znajdziemy w Centrum sieci i udostępniania, w panelu sterowania komputera. Następnie wystarczy wybrać opcję Skonfiguruj nowe połączenie i kolejno przejść przez kolejne etapy konfiguracji, pamiętając o potwierdzeniu przyłączenia do sieci także na podłączanym urządzeniu.

Masz pytania? Napisz do nas