Na jakie parametry warto zwracać uwagę przy wyborze internetu stacjonarnego?

Dostawcy internetu stale prześcigają się w udoskonalaniu swoich ofert. Dla osoby niezwiązanej z tematem większość parametrów może wydawać się niezrozumiała, przez co wybór najlepszego operatora może sprawiać wiele problemów. Podpowiadamy, czym należy kierować się przy wyborze internetu stacjonarnego, aby zyskać stałe łącze z wysoką wydajnością.

Jakiego dostawcę wybrać?

Istnienie wielu firm oferujących internet stacjonarny sprawia, że wybór najodpowiedniejszej opcji może stać się nie lada wyzwaniem. Głównym kryterium wyboru najczęściej jest dostępność usług danego operatora pod wskazanym przez Klienta adresem. Wśród głównych polskich operatorów znaleźć można takich, którzy swoim zasięgiem obejmują niemal cały kraj, od większych miejscowości po tereny wiejskie. Osoby zamieszkujące poza dużymi aglomeracjami mogą również skorzystać z ofert lokalnych dostawców internetu, działających na wybranym terenie. Znalezienie takiej firmy nie powinno stanowić problemu, wystarczy poszukać informacji w sieci, rozejrzeć się po klatce schodowej, porozmawiać z sąsiadami lub… sprawdzić informacje na słupach. Często bowiem dostawcy umieszczają na swoich mufach informacje kontaktowe. Proponowane przez tych dostawców usługi są często atrakcyjne pod względem cenowym. Jednym z takich przedsiębiorstw jest Fiberlink działający na terenie Małopolski.

Prędkość internetu stacjonarnego – jaką wybrać?

Prędkość internetu to jeden z najważniejszych parametrów. Ma ona ogromny wpływ na płynność przeglądania sieci, oglądania filmów czy tempo pobierania większych plików. O ile wybór prędkości dla jednego użytkownika nie powinien stanowić problemu, o tyle przy wyborze internetu stacjonarnego dla całej rodziny trzeba przeanalizować, jaki pakiet będzie najrozsądniejszy. Generalnie – im wyższa prędkość internetu, tym dla jego użytkownika lepiej. Często jednak proponowane przez dostawców pakiety znacząco przekraczają potrzeby użytkownika. Prędkość internetu wyrażana jest najczęściej w Mb/s, czyli megabitach na sekundę. Dla przykładu prędkość 10 Mb/s oznacza, że w ciągu jednej sekundy pobierzemy 10 megabitów danych. Pamiętać należy jednak, że rozmiary pobieranych plików najczęściej podawane są w megabajtach (MB/s), a 1 megabajt to 8 megabitów. Nie istnieje jednoznaczna klasyfikacja, jeśli chodzi o zapotrzebowanie w zakresie prędkości czy to na jednego użytkownika, czy na całą rodzinę. Im jednak więcej użytkowników korzystających z jednego łącza, tym większe będzie zapotrzebowanie.

Zalety światłowodu

Internet światłowodowy to rozwiązanie, o którym słyszy się coraz częściej ze względu na jego rosnącą popularność, ale także na jegno niepodważalne zalety technologiczne. Jedną z nich jest niewątpliwie stabilność połączenia, możliwa do uzyskania dzięki dostarczaniu internetu bezpośrednio do mieszkania poprzez połączenie kablowe przy użyciu włókna szklanego. Sprawia to, że na jakość połączenia nie mają wpływu warunki atmosferyczne. Prędkości internetu dostarczane za pomocą światłowodu są również znacznie wyższe, niż w przypadku internetu dostarczanego za pomocą fal radiowych. Jedyną przeszkodą może być brak dostępnej infrastruktury w pobliżu, ponieważ nie dotarła ona jeszcze wszędzie, jednak zasięg tego typu usług stale powiększa się o nowe tereny.

Limity przesyłu informacji – czy są konieczne?

Jeśli w umowie proponowanej przez operatora pojawia się paragraf o limicie przesyłu danych, jest to moment, w którym zainteresowanemu powinna zapalić się czerwona lampka. Wszelkie ograniczenia w dostępności usług w przypadku internetu domowego to przeszłość, która zapewnić miała równomierny dostęp do danych wielu użytkownikom. Nowoczesne technologie pozwalają na stały dostęp do sieci, bez konieczności jego ograniczania limitami.

Czym się kierować, wybierając internet stacjonarny?

Decydując się na internet domowy, warto zastanowić się nad swoimi potrzebami. Dla przykładu, przy okazjonalnym użytkowaniu sieci do sprawdzania pogody czy obejrzenia serialu, zakup internetu o prędkości 1 GB/s będzie niepotrzebnym wydatkiem. Istotnym elementem będzie także długość trwania umowy. A zatem im dłuższy czas zobowiązania, tym ceny stają się atrakcyjniejsze. W Fiberlink każdy Klient znajdzie ofertę dostosowaną do indywidualnych oczekiwań.

Masz pytania? Napisz do nas