Najważniejsze różnice między internetem światłowodowym i radiowym

Dostawcy internetu oferują obecnie różne metody jego dostarczania. Możesz postawić zarówno na internet dostarczany światłowodem, jak i drogą radiową. Wybierając dla siebie odpowiednie rozwiązanie, musisz wiedzieć, jakie są podstawowe cechy tych opcji. Czym różni się światłowód od internetu radiowego?

Internet radiowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Internet radiowy pojawił się na rynku na początku lat 90. XX wieku. Dzięki niemu możliwe było podłączenie się do sieci bez konieczności posiadania kabla. Infrastruktura w tym czasie nie była jeszcze rozwinięta i nie każdy miał możliwość podciągnięcia do domu internetu. Działanie tego systemu opiera się na Sieci nadajników emitujących fale radiowe.
Internet radiowy jest bardzo popularny w mniejszych miastach oraz obszarze wiejskim, gdzie nie dotarła jeszcze infrastruktura kablowa. W dużych aglomeracjach bardziej rozwinięta jest infrastruktura światłowodowa. Zdecydowaną zaletą internetu radiowego jest jego dostępność. Nie ma potrzeby podciągania kabla, by móc się cieszyć stabilnym łączem. Radiówka, przy dobrze zaprojektowanej sieci nadajników, ma bardzo dobry zasięg i nie jest ograniczona limitami. Stworzenie sieci domowej nie wymaga od Ciebie również dużych kosztów. Wystarczy odpowiedni sprzęt. Pamiętaj jednak, że każdy medal ma dwie strony. Sygnał internetu radiowego może być zakłócany przez zmieniającą się pogodę, a także fizyczne przeszkody pojawiające się na drodze fal radiowych np. wysokie drzewa.

Internet światłowodowy – nowoczesne rozwiązanie

Światłowód przebojem wdarł się do świata technologii. Kabel wykonany z włókna szklanego i tworzyw sztucznych odmienił oblicze dostarczania internetu. Dzięki niemu możliwe jest przesyłanie danych nawet z prędkością dochodzącą do 1 Tb/s. Różnica pomiędzy potocznie zwaną radiówką a światłowodem polega na tym, że zamiast sygnału radiowego wykorzystuje się falę światła widzialnego.
Posiadanie internetu światłowodowego to szereg korzyści. Przede wszystkim jest on bardzo szybki. Jak już wspomnieliśmy, jego prędkość przesyłania to czasami nawet 1 Tb/s. Światłowód jest również odporny na warunki atmosferyczne. Materiały, z których jest wykonany kabel, nie oddziałują na pola elektromagnetyczne i same ich nie generują. Świetnie sprawdzą się w miejscach, w których często dochodzi do wyładowań elektrycznych. Aby jednak móc się cieszyć szybkim internetem światłowodowym, konieczne jest podłączenie kabla w domu. Konieczne jest zatem, aby infrastruktura operatora była obecna w okolicy, aby przyłącz był możliwy. Na szczęście dzięki kolejnym inwestycjom, coraz więcej nawet małych miejscowości w kraju może cieszyć się z szybkiego internet światłowodowego.

Internet światłowodowy vs. radiowy – najważniejsze różnice

Internet światłowodowy czy radiowy? To dylemat, przed którym stają osoby, wybierające internet do domu. Prężnie rozwija się również infrastruktura światłowodowa. Jakie są zatem najważniejsze różnice?

Zasięg

Internet radiowy jest dostępny w wielu miejscach w Polsce. Do jego funkcjonowania nie jest konieczne połączenie kablowe, wystarczy obecność nadajnika w niedalekiej odległości. Infrastruktura światłowodowa w Polsce bardzo intensywnie się rozwija, jednak wciąż nie każdy ma możliwość podłączenia się do sieci.

Szybkość przesyłania danych

Dla internetu radiowego jest to ok. 10–30 Mb/s. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku światłowodu. Prędkość przesyłania może wynosić nawet 900 Mb/s. W tej kategorii zdecydowanie wygrywa internet światłowodowy.

Stabilność łącza

Stabilność łącza radiówki zależy od czynników atmosferycznych. Opady deszczu, śniegu, wyładowania elektryczne czy silny wiatr mogą zakłócić sygnał. Jeśli chodzi o internet światłowodowy, łącze jest stabilne. Nie wpływają na niego żadne czynniki.
Dodatkowe usługi

W przypadku internetu radiowego istnieje możliwość połączenia sieci z telefonią. Światłowód daje nieco więcej możliwości. Oprócz tego, że możesz połączyć go z telefonią, dodatkowo możesz skorzystać także z usług telewizyjnych wysokiej jakości.
Wybierając rodzaj internetu, musisz wziąć pod uwagę wiele czynników takich, jak dostępność infrastruktury światłowodowej czy bliskość nadajników radiowych. Na tej podstawie możesz zdecydować, który rodzaj będzie lepszy. Niezależnie od tego, czy postawisz na internet radiowy czy światłowodowy, obie formy są dostępne w ramach usług Fiberlink. Co więcej, poza rodzajem łącza, możesz również dopasować pakiet do swoich potrzeb. Elastyczne oferty zawierają szybki internet, który umożliwia płynną rozgrywkę w grach online, niezakłócone połączenia i wideorozmowy, przeglądanie sieci, streaming oraz wiele więcej w bardzo atrakcyjnych cenach. Sprawdź aktualną ofertę.

 

Masz pytania? Napisz do nas