Najważniejsze usługi które przeniosły się do Internetu w 2020

Wiele zmian dotknęło nasze życie w 2020 roku, a jedną z nich jest jeszcze większe i szybsze i niż można było się wcześniej spodziewać przeniesienie wielu spraw do Internetu. W ten sposób coraz więcej kwestii, które dotychczas wymagały od nas wizyty w urzędach czy dodatkowych formalności, możemy wygodnie załatwić za pośrednictwem komputera czy telefonu i dostępu do sieci.

Prawo jazdy w telefonie

Długo wyczekiwaną zmianą dla wielu kierowców było wprowadzenie aplikacji mobilnej mPrawo Jazdy. Dzięki temu poruszając się po drogach nie trzeba mieć przy sobie papierowego dokumentu, gdyż wszystko będzie można mieć w swoim telefonie. Wprowadzone w grudniu 2020 roku zmiany stanowią dopełnienie zniesienia w 2018 roku obowiązku posiadania przy sobie fizycznego dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia auta. Jednocześnie w aplikacji można również sprawdzać chociażby aktualną liczbę punktów karnych.

Ułatwienia w założeniu profilu zaufanego

Dzięki ułatwieniu założenia profilu zaufanego, załatwienie wszelkich spraw urzędowych przez Internet stało się mniej problematyczne. Osoby, korzystające z mniejszych banków, które wcześniej były zobowiązane do potwierdzenia swojej tożsamości poprzez wizytę w placówce, teraz mogą założyć tymczasowy profil zaufany na 3 miesiące i załatwić sprawę bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy wówczas jedynie wideoweryfikacja z urzędnikiem. Poza tym, w trakcie minionego roku do programu przystąpiło około 150 banków spółdzielczych, dzięki czemu wygodną możliwość szybkiego załatwiania spraw przez Internet bez zbędnych komplikacji zyskało ponad milion obywateli.

Uzyskanie odpisów aktów stanu cywilnego elektronicznie

Jeszcze przed 2020 rokiem można było składać wnioski o uzyskanie aktu urodzenia, zgonu czy ślubu online. Nową możliwością, która pojawiła się w trakcie pandemii, stała się opcja otrzymania tego dokumentu w wersji elektronicznej, dzięki czemu nie trzeba odbierać go osobiście w urzędzie, co oczywiście minimalizuje ryzyko bezpośredniego kontaktu osobą zakażoną, ale też oszczędza nasz cenny czas. Dodatkową zaletą jest też to, że taki dokument otrzymujemy znacznie szybciej od tradycyjnej formy dostarczenia w wersji papierowej.

Wydarzenia online

Ograniczenia dotknęły w 2020 roku także wiele ulubionych form zarówno naszej rozrywki, jak i całej branży spotkań i szkoleń. Dlatego też próbując poradzić sobie z tą sytuacją właściciele teatrów, zespoły muzyczne organizatorzy konferencji, szkoleń czy innych wydarzeń postanowili przenieść je do sieci. Transmisje za pośrednictwem Internetu,  fani i widzowie mogą oglądać w przed ekranami swoich urządzeń. Nie jest to oczywiście to samo, co przeżywanie tych wszystkich wrażeń na żywo, ale do czasu aż sytuacja epidemiologiczna się uspokoi, jest to ciekawa alternatywa dla wszystkich. Wystarczy jedynie dostęp do sieci! 🙂

Masz pytania? Napisz do nas